Permise fara inscriere in asociatii

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de pharaoh » 29 Mar 2010, 20:02

Nea Gica mi-a zis ca ne costa 50 RON de persoana permisul anpa + legitimatie la "Lufarul" (Albatros e alta asociatie, acolo nu m-am interesat) . Pe langa bani trebuie sa aveti la dvs. 2 copii xerox dupa buletin. Poze face nea Gica acolo. Eu n-am apucat inca sa merg. N-am mai incercat in alta parte ...raman cu nea Gica :))
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
bitonc
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 04 Noi 2008, 02:55
Localitate: Bucuresti

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de bitonc » 03 Apr 2010, 10:46

Prin urmare pescar amator= oaie de jupuit pentru asociatii si pentru cine mai doreste! Multumim celor raspunzatori!Eu personal o sa dau banii la o balta privata,macar asa aleg eu ce patron primeste taxa.
Eu nu pescuiesc, ii fac doar baie ramei

Avatar utilizator
bitonc
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 04 Noi 2008, 02:55
Localitate: Bucuresti

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de bitonc » 03 Apr 2010, 11:16

Daca statul care se plange ca nu re bani accepta legi prin care-i da la altii atunci merita toate grevele de care are parte.Sper ca FMI-ul nu va ceda cu privire la reducerea cheltuielilor bugetare.Sper ca Basescu sa sustina faza cu 300 de parlamentari si printre cei ramasi fara post sa fie si cel care a propus legea asta.
Eu nu pescuiesc, ii fac doar baie ramei

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de zamfi » 05 Apr 2010, 19:48

Sper ca Basescu sa sustina faza cu 300 de parlamentari
Basescu?! Asta cine mai e? :-?? :D
Atentie ca sunt in tara asociatii care distribuie permise fara sa te oblige sa fii membru!

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de Amos » 09 Apr 2010, 02:58

Am mai postat datele acestea în alt topic dar, cu riscul să mă repet, le postez din nou.
Permisul eliberat de ANPA l-am luat prin Asociația Albatrosul, cu sediul în Portul Tomis/Constanța și a costat exact 30 lei, fără niciun comision. La Gică Pescar costă 50 de lei, iar la AJVPS și mai mult. I-am întrebat pe cei de la AJVPS ce oferă de bani ăștia și pe ce bazine piscicole naturale ale domeniului public pot să pescuiesc și au dat-o de gard, habar nu aveau.
Permisul ANPA este valabil în:
a) apele curgătoare și stătătoare din zona montană, cu o singură undiță, cu cel mult 2 cârlige sau cu o lansetășâ;
b) în apele colinare și de șes, Dunăre și Delta Dunării, cu 4 undițe sau 4 lansete, cu cîte două cârlige fiecare;
c) în apele Mării Negre, cu două undițe, 2 lansete sau o țaparină cu câte 10 cârlige fiecare;
d) pescuitul salmonidelor în apele de munte este permis numai cu momeli artificiale;
e) în apele colinare și de șes și apele marine, un pescar poate reține din captură cel mult 5 kg/zi de pește sau un singur exemplar dacă acesta depășește 5 kg;
f) în apele montane, un pescar poate reține din captură cel mult 10 bucăți din speciile păstrăv, lipan, coregon.
Am un prieten din Tulcea, cu permisul luat odată cu mine tot prin Albatros, care pescuiește de vreo 20 de ani în zona Bălteni, spre Murighiol și mi-a spus că a fost controlat periodic de Poliția de Frontieră și ecologiști și totul a fost Ok. Permisul ANPA, luat la Constanța a fost recunoscut și la Tulcea. Nu i-au cerul PG, nimic altceva. >:D<

Avatar utilizator
Closcutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 25 Ian 2009, 00:01
Localitate: Oltina, jud Constanta

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de Closcutz » 10 Apr 2010, 07:53

Suna bine Albatrosul.... Si eu sunt constantean(din Oltina), pescuiesc la Dunare si inca nu mi-am luat permis ANPA. Puteti sa dati mai multe detalii despre sediul Asociatiei Albatros ori vreun numar de telefon?

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de pharaoh » 10 Apr 2010, 11:37

Closcutz,Il citez pe Amos din alt topic:
Amos scrie:Zabolonti îl cheamă pe tipul de la Asociația Albatros (un tip nervos, coleric dar cinstit).Sediul este de fapt o cămăruță sub scările pe care cobori din fața statuii lui Ovidiu, când cobori în Portul Tomis.
Tel. lui Zabolonti 0742/179764. Salariații = 30 lei, elevii și studenții = 10 lei, pensionarii = moca.
Acte necesare: copie după buletin, copie după chitanța de 30 de lei, de la trezorerie, bani vărsați în contul ANPA.
Timp estimat: eu am stat două săptămâni până l-am primit. Permisul vine nominal de la București. ;)
Amos scrie:Tot eu. Dacă nu dați de Zabolonti, mai este un tip tot de la Albatros, unul căruia i se spune ZARGANU VALI (așa îl cunosc toți pescarii de la mare) și are nr. de tel. 0771/031208.
Toate cele bune. I-)
Uite si link catre acel topic: http://www.infopescar.tv/forum/post60609.html#p60609
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Closcutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 25 Ian 2009, 00:01
Localitate: Oltina, jud Constanta

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de Closcutz » 11 Apr 2010, 05:48

Iti multumesc mult. Asta da solidaritate pescareasca. Acum am si eu alternative si nu regret faptul ca am fost rabdator si am asteptat limpezirea apelor. ;)

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de Amos » 11 Apr 2010, 12:22

Vezi că Zabolonti și-a făcut program "la birou". Dai de el numai joia și vinerea între orele 11.00 - 15.00. A spus că este foarte solicitat cu permisele și trebuia să-și facă program.
Apropos! Aveți grijă la câinii din jurul "biroului", sunt deși. :))

Avatar utilizator
mihavisa
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 11 Mar 2008, 11:36

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de mihavisa » 15 Apr 2010, 16:21

Astazi am facut o verificare printre APS urile din Bucuresti inscrise in Registrul Unic de Evidenta al Asociatiilor de Pescuit Sportiv, care respecta ordinul ministrului agriculturii nr.71/23.03.2010 publicat in monitorul oficial nr.208 din 01.04.2010
Am gasit doar doua asociatii care respecta acest ordin;
- Asociaţia Zimbrul Romanesc 2007 tel 0724 369194 dl. Preda
- Asociaţia Pescarilor de Răpitori tel : 0722.996.308; 0212.529.718

Iata ce prevede acest ordin al ministrului
Art. I. - Articolul 8 din Ordinului ministrului agriculturii si dezvoltarii rurale nr. 20/2010 privind conditiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, regulamentul de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, precum si modelele permiselor de pescuit sportiv, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 75 din 2 februarie 2010, cu modificarile ulterioare, se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 8. - (1) A.N.P.A. are obligatia sa asigure tiparirea, gestionarea si emiterea documentelor prevazute in prezentul ordin catre asociatiile de pescari sportivi legal constituite si inscrise in Registrul unic de evidenta al asociatiilor de pescari.
(2) Asociatiile de pescari sportivi solicita de la filialele regionale A.N.P.A., in scris, in vederea eliberarii, permise de pescuit recreativ/sportiv pentru membrii sai, urmand ca acestea sa prezinte, lunar, la filialele regionale A.N.P.A. documentele justificative care au stat la baza eliberarii permiselor, pe cele 3 categorii, conform prevederilor legale in vigoare.
(3) Presedintele A.N.P.A. va emite, in termen de 5 zile de la intrarea in vigoare a prezentului ordin, decizia prin care aproba numarul de permise de pescuit recreativ/sportiv care se elibereaza asociatiilor de pescari sportivi, precum si documentele justificative care stau la baza eliberarii permiselor.

(4) Asociatiile de pescari sportivi au obligatia de a elibera permise de pescuit recreativ/sportiv si persoanelor fizice care nu sunt membri ai unor asociatii de pescari sportivi, in conformitate cu prevederile alin. (2)."
Art. II. - Prezentul ordin se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

Avatar utilizator
voodoo
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 14 Apr 2010, 10:15

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de voodoo » 25 Apr 2010, 13:08

Adica sa inteleg ca aceste 2 asociatii elibereaza permise fara sa ma "inregistrez" la ei ?

Astia chiar merita sa le dai ceva in plus ...

Avatar utilizator
voodoo
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 14 Apr 2010, 10:15

Re: Permise fara inscriere in asociatii

Mesaj de voodoo » 28 Apr 2010, 13:55

Primul numar nu este bun .
La a doua intr-adevar elibereaza permise pe loc fara a fi asociati .

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”