Permise pescuit pe anul 2016

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Permise pescuit pe anul 2016

Mesaj de mircea13 » 19 Mai 2016, 19:08

Decizia nr 100 din 5/5/2016 emisa de ANPA privind eliberarea permiselor de pescuit recreativ/sportiv prin asociatiile de pescari ai caror membrii practica pescuitul in scop recreativ/sportiv
Dati click ca sa deschideti PDF
http://www.anpa.ro/decizia-100-05-05-2016/
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Permise pescuit pe anul 2016

Mesaj de mircea13 » 20 Mai 2016, 10:18

Copie de pe site-ul ANPA

ANUNŢ

Având în vedere publicarea în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 252/05.04.2016 a Ordinului ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale nr. 369 din 05.04.2016 privind condiţiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, precum şi modelele permiselor de pescuit recreativ/sportiv tarifele, săptămânal, lunar, anual, de acces în zona de pescuit autorizată pentru serviciile de organizare a pescuitului şi derularea obligaţiilor stabilite nu se mai practică.

Practicarea pescuitului recreativ/sportiv în habitatele piscicole naturale, cu excepţia Rezervaţiei Biosferei “Delta Dunării”, în anul 2016, se face în baza permiselor emise de către Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură şi eliberate direct de acesta sau prin asociaţiile de pescari în scop recreativ/sportiv, persoane juridice nonprofit legal constituite.

Asociaţiile de pescari recreativ/sportiv vor primi premise pescuit de recreativ/sportiv în baza solicitărilor.

Începând cu anul 2017 activitatea de pescuit recreativ/sportiv se va realiza în baza unor contracte de utilizare a resursei acvatice vie în scop recreativ/sportiv, pe habitate piscicole clar delimitate şi în baza unor planuri de management a pescuitului în scop recreativ/sportiv prezentate de asociaţiile de pescari recreativ/sportiv elaborate de instituţiile specializate din domeniul pescuitului şi acvaculturii.

Contractele de utilizare a resursei acvatice vie în scop recreativ/sportiv se vor încheia numai după aprobarea de către ANPA a planurilor de management şi după ce se va stabili efortul de pescuit pe habitatele respective.
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”