Pescuit fara permis

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
hersorin
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 11 Feb 2008, 21:20

Pescuit fara permis

Mesaj de hersorin » 11 Feb 2008, 21:49

Salut
Am si eu o intrebare. Am auzit undeva ca in imediata apropiere (parca 100 m) de portile sau structurile de beton ale centralelor de pe riuri nu este nevoie de permis de pescuit deoarece acea portiune apartine firmei care administreaza centrala. Deci daca paznicul de la centrala imi da voie sa pescuiesc acolo cica nu as avea nevoie de permis. Daca este adevarat imi puteti spune va rog unde gasesc aceasta lege.
Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Pescuit fara permis

Mesaj de zamfi » 11 Feb 2008, 22:07

:lol:
Zic ca nu este adevarat si asta deoarece resursa acvatica apartine statului! Chiar daca zona apartine firmei x , pestele din apa e al statului si nu ai voie sa pescuiesti fara permis eliberat de statul roman (ma rog, companie,agentie,etc).Indiferent de cine este proprietar acolo, inspectorii piscicoli, jandarmii sau politia vor avea ,intr-un fel sau altul, acces acolo... :twisted: Stiu asta de cand la Aiud era,pe Mures, un poligon militar...Si au venit, cu aprobare, in control baietii...
Parerea mea! :P

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: Pescuit fara permis

Mesaj de APSHD » 11 Feb 2008, 22:36

Afirmatia facuta de ZAMFI este corecta .
In orice apa publica de pe teritoriul Romaniei trebuie sa detii permis de pescuit pentru a putea sa pescuiesti in liniste fara a avea probleme cu legea.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit fara permis

Mesaj de florentiniuga » 12 Feb 2008, 04:41

Afirmatia este partial corecta sau mai bine zis gresit formulata. In aval de ecluzele barajelor, pe o distanta de 100m, accesul este interzis! Se numeste zona de protectie. Cu atat mai mult este interzis pescuitul. Prin urmare, nu numai cine permite pescuitul acolo incalca legea, ci si cine pescuieste sau cine taxeaza pescarii.

Avatar utilizator
APSHD
senior
senior
Mesaje: 193
Membru din: 01 Ian 2008, 17:40
Localitate: HUNEDOARA

Re: Pescuit fara permis

Mesaj de APSHD » 12 Feb 2008, 10:03

CORECT

Avatar utilizator
hersorin
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 11 Feb 2008, 21:20

Re: Pescuit fara permis

Mesaj de hersorin » 12 Feb 2008, 10:37

Va multumesc mult. Cumva am avut dreptate. Am intrebat acest lucru deoarece stiu un loc pe Siret unde este o astfel de centrala si culmea ca in spatele ei se prinde cel mai frumos biban(deoarece are 2 bazine cu fundul de beton) Acolo vorbesti cu paznicii si iti dau voie sa pescuiesti si nu stiam daca e nevoie si de permis .
Va rog totusi unde as putea sa gasesc aceasta lege, tine de pescuit sau de legile la hidrocentrala?

Avatar utilizator
STAN MIHAI
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 08 Ian 2008, 21:06
Localitate: SATU MARE

Re: Pescuit fara permis

Mesaj de STAN MIHAI » 12 Feb 2008, 17:13

hersorin scrie:.
, tine de pescuit sau de legile la hidrocentrala?
nici de una,nici de alta :wink: (parerea mea)
Imagine

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Pescuit fara permis

Mesaj de doru » 17 Feb 2008, 17:35

Permis trebuie pe orice apa ,chiar si in gropile cu apa de ploaie unde sunt ceva obleti ori broaste.In Timisoara dupa uzina de apa nu este voie sa pescuiesti[1 km] ,caci este zona de protectie sanitara a orasului,dar de multe ori se incalca restrictia.Sunt locuri grozave acolo.

Avatar utilizator
boieru
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 23 Feb 2008, 13:10

Re: Pescuit fara permis

Mesaj de boieru » 23 Feb 2008, 13:41

In curtea mea am o boltoaca destul de maricica, in care am inmultit ceva peste, si nu am nevoie de nici un permis! :D

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Pescuit fara permis

Mesaj de doru » 23 Feb 2008, 19:54

Era vorba de orice apa de pe domeniul statului.Poti fi fericit pt.mica ta balta.[pacat ca nu e mai mare]

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit fara permis

Mesaj de florentiniuga » 25 Feb 2008, 01:46

boieru scrie:In curtea mea am o boltoaca destul de maricica, in care am inmultit ceva peste, si nu am nevoie de nici un permis! :D
Cand o sa-ti dai seama ce venituri puteai sa obtii, o sa-ti ceri permis si o sa-ti dai si amenda. :lol:
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: Pescuit fara permis

Mesaj de RaPpSodIq » 15 Mar 2008, 22:35

Eu din cunostintele mele va pot spune ca pescuitul este strict interzis in acele portiuni. Zamfi daca iti aduci aminte, aceasi chestie s-a intamplat la noi pe raul Aries, baraj Mihoiesti. Pescarii nu au fost lasati sa pescuiasca in acea zona. daca gasesc legea o sa va spun exact ce cuprinde.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
mircea13
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 02 Ian 2008, 16:40
Localitate: iasi

Re: Pescuit fara permis

Mesaj de mircea13 » 17 Apr 2008, 09:11

Salut. Vezi Monitorul Oficial partea I-a nr 18o din 10/3/2oo8 unde este publicata Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr 23 din 5/3/2oo8 art 58--68 cu sanctiuni. Mai vezi art 12 si pentru pescuitul sportiv vezi art.23--25.
Cel mai important articol este nr 24 punctul b care prevede:
b}in apele din zona colinara si de ses, pe tot cuprinsul Dunarii si pe bratele sale, in Delta Dunarii, CU MAXIM 4 UNDITE SAU 4 LANSETE CU CATE 2 CARLIGE FIECARE. Mircea :wink:
Am dreptul sa am alta parere decat dvstra!

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”