Pescuitul noaptea INTERZIS

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
TopGear
utilizator
utilizator
Mesaje: 28
Membru din: 28 Iul 2008, 11:47

Pescuitul noaptea INTERZIS

Mesaj de TopGear » 07 Mai 2009, 09:17

Conform Ordinului MAPDR nr. 239/28.04.09 publicat in MOf nr. 293 din 05.05.09 pescuitul pe timpul noptii este interzis in Delta si baltile Deltei.

Ordinul atasat mai jos.
Fişiere ataşate
Ordin MAPDR 239 din 2009.pdf
Ordin MAPDR
(65.18 KiB) Descărcat de 364 ori

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Pescuitul noaptea INTERZIS

Mesaj de mircea62 » 07 Mai 2009, 15:59

Se refera la orice fel de pescuit sau doar la pescuitul comercial??

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: Pescuitul noaptea INTERZIS

Mesaj de cristea radu » 08 Mai 2009, 06:12

Din cate am inteles eu se refera la pescuitul comercial nu la pescuitul recreativ-sportiv.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Pescuitul noaptea INTERZIS

Mesaj de gor965 » 08 Mai 2009, 11:43

Art.1 ,punctul 1. e clar... este interzis pescuitul oricarei specii de peste intre orele 22-6 ! Daca era vorba doar de pescuitul comercial sigur specificau !
La punctul 2. interzic transportul de peste intre orele alea ,cu ambarcatiuni de pescuit comercial ! Deci cu alt tip de barca se poate...cei care-au pescuit la lanseta pana la ora 22 se intorc acasa si pot avea ceva peste in barca !
Dupa care specifica mai jos ca poti ramane fara Permis ,Autorizatie ,Licenta ,dupa caz ...adica in functie de categaoria de pescar din care face parte cel prins la braconat ! Eu asa inteleg ,pescuitul de orice fel -interzis...fiindca altfel s-ar oferii alibiuri ptr. oricine este prins la braconat pe apa ,ori pe mal ,intre orele alea !
ca un exemplu ...sa zicem ca-i gasesc pe unii cu ceva peste in barca la 12 noaptea (pestele e curentat) iar astia declara ca l-au prins la undita (dovada 2 bete de trestie din barca ) ...daca pescuitul sportiv e permis noaptea ,ce poti sa le faci alora ? ...ordinul ar fii praf in ochi !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
al crapone
senior
senior
Mesaje: 237
Membru din: 13 Mai 2009, 10:56

Re: Pescuitul noaptea INTERZIS

Mesaj de al crapone » 13 Mai 2009, 16:49

Este in mod evident vorba si despre pescuitul sportiv. Ordinul nr. 239 face referire la alte doua documente, iar articolele la care se face trimitere specifica in mod clar acest lucru. Este vorba despre Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 23/2008 (articolul 10, aliniatul 1 si aliniatul 2 la litera d), vizibila aici http://www.clr.ro/rep_htm/OUG23_2008.htm , precum si de Hotararea de Guvern nr. 1194/2008, (articolul 10, literele b si c), vizibila aici http://www.dreptonline.ro/legislatie/ho ... 4_2008.php

Ca si opinie personala, desi ma gandesc ca-mi voi injumatati timpul de pescuit in delta, cred ca e o masura foarte serioasa si care poate fi extrem de benefica daca este aplicata cu strictete. Nu stiu de ce, insa, ceva imi spune ca voi vedea in continuare braconieri locali intinzand fara jena plase in locurile nadite de mine sau "electricieni" cu obiectul muncii scapat peste marginea barcii. Toate acestea noaptea, fireste.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Pescuitul noaptea INTERZIS

Mesaj de gor965 » 13 Mai 2009, 17:40

Asta-i buba aia mare...dau legi dar nu le aplica !Politia de-abia are benzina sa iasa din port ,dara-mi-te sa mai patruleze noaptea peste tot in zona de jurisdictie ! Cine-a braconat inainte o va face in continuare ...riscul e acelasi ...chiar mai mic ,daca te gandesti ca vor fii mai putini martori pe mal ! X-(
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”