Daca as face asa?

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
berescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 82
Membru din: 03 Ian 2009, 22:22

Daca as face asa?

Mesaj de berescu » 28 Apr 2010, 22:08

Salutare tuturor,care doreste cineva sa ma ajute vreau sa-mi prepar un mixt de semite dupa cum urmeaza:
-canepa prajita
-spartura de porumb
-porumb pt floricele(alb si rosu)
-semite pasarele
-grau
-robin red
Sa le ametec toate inr-o galeata dupa ce am prajit canepa,pun sa clocotesc niste apa si o torn peste seminte si sa le las la inmuiat pe o perioada si sa o folosesc pe parcursul anului(doresc sa fac o cantitate mai mare)si dupa ce s-au inmuiat doresc sa le folosesc cu un mixt din comert sau in amesctec cu mamaliga pt momitoare,pt bugari de nadit sau sa le pun la fiert si sa adug malai sa fac mamaliga tot pt momitoare,bugari.As dori sa ma ajutati daca mai trebuie inbunatatita cu ceva(completare)mentionez pana se dechide sezonul pescuiesc pe balti private iar dupa ce se deschide numai pe prut si pe lacul Sanca Costesti tinta e crapul.Multumesc anticipat si fire intinse tuturor.

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Daca as face asa?

Mesaj de iorgu » 28 Apr 2010, 22:30

Achizitioneaza neaparat un cantar digital. Vei avea nevoie.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
berescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 82
Membru din: 03 Ian 2009, 22:22

Re: Daca as face asa?

Mesaj de berescu » 25 Mai 2010, 18:52

Salutare,am procedat cum am spus mai sus dar dupa ce a inceput sa fermenteze nu miroase a fermentare(acru)ce mai degraba a braza stricata am gresit cu ceva?mai pot sa o folosesc asa?sau cand am sa-o arunc in apa o sa sara pestele pe mal sa zica ca se da batut(vorba unui prieten).Astept un raspuns de la cineva care cunoaste cauza si mutumesc anticipat.Fire intinse tuturor.Cu stima.

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Daca as face asa?

Mesaj de iorgu » 25 Mai 2010, 23:18

In prepararea mixurilor, exista o imensitate de metode, retete, componente, dozaje,arome,ingrediente, inspiratie, anotimp, specia de peste pe care o vizezi, etc, etc, etc. Adica pe scurt, chimie pura. Un mix este beton pe o balta, la o anumita specie, iar pe alta este un fiasco total. Nota bene ptr. tine ca ai curaj si bunavointa sa il prepari singur. In timp vei reusi, mai ales daca vei lectura cele ce s-au postat de cunoscatori in domeniu pe acest site. Informatiile sunt foarte folositoare si la obiect. Te sfatuiesc sa te pui pe citit subiectul si vei avea tot ce doresti referitor la intrebarea ta. Iti doresc reusita totala in preparare :">
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Daca as face asa?

Mesaj de Madalin Dirla » 25 Mai 2010, 23:57

Ar fi bine ca semintele sa le prepari cu maxim 24 h inainte de a fi folosite,eu cel putin asa fac,canepa merge mai bine fiarta,mai poti adauga lapte de porumb,betaina.....etc.
Eu le fierb pana se sparge bobul(porumb),iar la canepa pana incoteste,restul sparturilor si semintele de pasarele poti adauga apa firbinte peste ele si pui un capac.
Sunt multe de spus..............fire intinse ---<>< !!!

Avatar utilizator
berescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 82
Membru din: 03 Ian 2009, 22:22

Re: Daca as face asa?

Mesaj de berescu » 26 Mai 2010, 20:55

Multumesc mult pt.raspunsuri,dupa ce am citit toata iarna si nu numai cam tot pe acest forum cam ce ma interesat. Asa am facut si eu numai ca nu am mai prajit canepa ce am fiarto pana a incoltit si cu tot cu apa de la canepa am turnato peste amestecul de seminte apa fierbinte si am pus capacul si le-am lasat la fermentat adaugand si robinred dar eram nedumerit de ce miroase a branza si nu a fermentatie poate am gresi cu ceva sau poate asa trebuie sa miroase ca nu am facut o cantitate mica ce in jur la 30 kg si ar fi pacat sa o stric ca ma costat ceva bani pt mine e ceva si nu as risca sa ma duc la balta si sa nadesc si in loc sa-l adun sa nu-l fugaresc.Multumesc inca o data si va doresc fire intinse tuturor.

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Daca as face asa?

Mesaj de iorgu » 26 Mai 2010, 22:32

La nadirea pe care o faci tu cu ce ai pregatit ,pestele intra sigur pe masa dupa 12 - 24 ore. La partidele pe care le faci iti recomand sa ai acest timp la dispozitie. Ca o parere personala, ar fi bine ca nada, mixurile, momeala sa le testezi pe aceiasi balta o perioada mai indelungata. De ce? Fiecare balta are ,,personalitatea'', iar rezultatele nu se vor lasa asteptate, daca exista peste in acel loc. Toate cele bune iti doresc :">
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Daca as face asa?

Mesaj de zfcristian » 26 Mai 2010, 22:53

iorgu scrie:La nadirea pe care o faci tu cu ce ai pregatit ,pestele intra sigur pe masa dupa 12 - 24 ore. La partidele pe care le faci iti recomand sa ai acest timp la dispozitie. Ca o parere personala, ar fi bine ca nada, mixurile, momeala sa le testezi pe aceiasi balta o perioada mai indelungata. De ce? Fiecare balta are ,,personalitatea'', iar rezultatele nu se vor lasa asteptate, daca exista peste in acel loc. Toate cele bune iti doresc :">
Nu sunt intru totul de acord cu Dvs .
Pe o balta pe care Madalin spre exemplu o stie ff bine si care este furajata cu grau , eu fac nadire cu grau fermentat+ seminte pasarele( cel putin 2-3 saptamani de cand fermenteaza), la ac dau cu solubile iar raspunsul apare cam la 2 ore de la inceputul partidei urmand ca un raspuns constant urmand sa primesc cam la 4-5 ore de la nadire . Fac nadire 2-3 kg de dimineata iar apoi pescuiesc cu momitor. Poate ca de vina este si densitatea de peste dar colegul meu de pescuit folosea exclusiv mhlm+semix si raspunsul venea mai greu, la ac aceleasi bile si ace , am facut si schimb de pozitii la urmatoarea partida si iarasi raspunsul a venit la graul fermentat si acru.
Cum explicati asta ?
Cu stima,
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Daca as face asa?

Mesaj de iorgu » 26 Mai 2010, 23:19

Densitatea de peste nu este de vina :"> Este ceva gen ,,nota bene''. Dar nu ai precizat ce specii ti-au intrat pe masa dupa 1-2 ore? De regula ,, baietii pescari'' urmaresc capturi sau pesti mai mari. La nada marunta intra pesti care fac loby patronilor. Referitor la acreala nadei, am prieteni care dau numai la ,,boabe imputite'', eu fac nada curata. Diferenta dintre rezultatele noastre s-a facut numai prin prisma locului ales. Deci la ce concluzie ajungem? In afara faptului ca pescuitul sportiv are ,,N'' necunoscute, pe care nu cred sincer ca le-a descoperit cineva indiferent ce metode sau nade foloseste. Te respect pentru parerea ta :">
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Daca as face asa?

Mesaj de zfcristian » 27 Mai 2010, 07:25

Avand in vedere ca fac partide scurte de 10-12 ore prefer sa am activitate si atunci ma joc cu ciortanul. Bucatile mai mari asa cum probabil banuiti au intrat de fiecare data in afara patului de nada , intotdeauna las un bat izolat de patul de nada .
CE am observat, posibil sa gresesc parca la boabele astea "imputite " nu prea apare carasul care sa iti zapaceasca momeala de pe ac, sau poate e prea ocupat cu semintele mici incat nu se mai ia de restul?!?!?!?! :-B
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Daca as face asa?

Mesaj de iorgu » 27 Mai 2010, 07:49

Cred ca banuiala ta este cea adevarata in proportie de 50%. Concluzia la care ai ajuns este valabila numai pe anumite balti, asa cum sigur stii si tu.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Daca as face asa?

Mesaj de viorelb73 » 18 Ian 2012, 22:42

iorgu scrie:Este ceva gen ,,nota bene''.
Vad ca folosesti mult expresia @nota bene@, dar complet eronat.
Uite aici ce înseamnă @nota bene@ = wikipedia = ia aminte ! (este langă @nuda veritas@ = adevărul gol-goluț).

http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83 ... atin%C4%83

Nu te supăra, dar am făcut corecția cu bune intenții, nu să mă dau rotund !!!

Respect !!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Daca as face asa?

Mesaj de zfcristian » 18 Ian 2012, 22:55

viorelb73 scrie:
iorgu scrie:Este ceva gen ,,nota bene''.
Vad ca folosesti mult expresia @nota bene@, dar complet eronat.
Uite aici ce înseamnă @nota bene@ = wikipedia = ia aminte ! (este langă @nuda veritas@ = adevărul gol-goluț).

http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83 ... atin%C4%83

Nu te supăra, dar am făcut corecția cu bune intenții, nu să mă dau rotund !!!

Respect !!!
DAAAAA, era obligatoriu sa ii lamuresti pe oameni la discutia asta intrerupta de 2 ani !!!!!
:-t :-t :-t :-t :-t :-t
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Daca as face asa?

Mesaj de viorelb73 » 19 Ian 2012, 23:00

Si daca este terminata de doi ani tu de ce ai citit-o si te-ai deranjat sa atragi si atentia ?????
Poate ca nu toata lumea are probleme cu lipsuri de 4 si mai stiu cate ceva pe care vor sa il împărtășească cu altii !!!
Ideea era ca cine citeste sa invete si ma bucur ca ai remarcat postul meu pe topic !!!!
Respect !!!!
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Daca as face asa?

Mesaj de Laurentiu » 20 Ian 2012, 11:44

Bai nene tu ai stat la izolare pana acum? Nu realizezi ca aberezi grav? Nu obs ca postezi dampulea peste tot si nu te baga nimeni in seama?
Unde te crezi tu? Pe forumul academicienilor romani?
Nu! Este un forum de pescuit, prin urmare se accepta si se trece cu vederea peste anumite erori de exprimare, gramaticale, etc.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”