Germen de porumb

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
syncross
membru activ
membru activ
Mesaje: 120
Membru din: 25 Noi 2008, 17:34

Germen de porumb

Mesaj de syncross » 19 Ian 2009, 15:59

Sunt interesat daca cineva a folosit germen de porumb ca momeala, si cu ce rezultate. Din ce am inteles eu este codita sau radacina unui bob de porumb. Am gasit in forma de praf, si in forma de aluat uleios.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Germen de porumb

Mesaj de florentiniuga » 20 Ian 2009, 03:42

Adica porumb germinat? Unde ai gasit? Daca exista pe net da un link sau o poza, sa ne dam seama despre ce e vorba. In prinicpiu, prin germinare porumbul se "reindulceste", adica fostele zaharuri din bob, transformate in amidon, se retransforma in conditii de mediu prielnice in zaharuri, favorizand germinarea.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: Germen de porumb

Mesaj de Nelutu » 20 Ian 2009, 19:20

Stiu ca germeni de grau se folosesc la pescuit ten. De germeni de porumb n-am auzit inca sa-i foloseasca cineva. :-?

Avatar utilizator
syncross
membru activ
membru activ
Mesaje: 120
Membru din: 25 Noi 2008, 17:34

Re: Germen de porumb

Mesaj de syncross » 22 Ian 2009, 13:27

am un prieten de familie care are o moara, si de acolo am reusit sa procur aceste prafuri. Din ce am inteles eu acest praf ramane de la producerea malaiului. Adica se extrage codita din bobul de porumb, si malaiul se face numai din parte "galbena" a bobului deoarece acela nu contine ulei. Tot uleiul este in acesta codita. Am precizat ca am doua feluri de material, este aluatul uleios care ramane dupa separarea parti pentru malai, iar praful ramane dupa ce se extrage la rece uleiul din aluat. precizez ca si praful contine putin ulei, pentru ca se extrage la rece ci nu prin procedeu chimic. Din ce am inteles pescarii clujeni il folosesc, iar Ungurii cumpara cate un TIR de la moara si il folosesc ca si material de baza la mixuri, si bile (banui ca producatorii de momeli il amesteca cu alte ingrediente) si ei spun ca au rezultate bune. Nu am apucat sa il testez cum trebe pentru ca am primit materialul in toamna spre iarna, si fiind uleioase ambele materiale nu puteam. Sper sa gasesc pe cineva care la testat cum trebe si poate sa imi zica in ce masura se poate folosi in mixuri pt bile sau in groudbait.

Avatar utilizator
syncross
membru activ
membru activ
Mesaje: 120
Membru din: 25 Noi 2008, 17:34

Re: Germen de porumb

Mesaj de syncross » 28 Ian 2009, 23:25

astept un raspuns si de la domnul Florentin in privinta momelilor

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Germen de porumb

Mesaj de florentiniuga » 04 Feb 2009, 02:15

syncross scrie:astept un raspuns si de la domnul Florentin in privinta momelilor
Pai sa-ti dau adresa, sa-mi trimiti niste germeni din aia, ii testez si pe urma pot sa-ti dau alt raspuns. :D
Mai mult de ata nu stiu despre germenii de porumb.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Germen de porumb

Mesaj de george-alexandru » 04 Feb 2009, 02:28

germenii de porumb se folosesc la greu mai ales in pescuitul stationar,pt cine nu stie in magazine se gaseste sub denumirea TTX.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: Germen de porumb

Mesaj de misu_sipanu » 06 Feb 2009, 17:34

am rugat pe un prieten(stie ungureste binisor)si pe pachetele de ttx a gasit germeni de porumb dar contine conservanti si ceva ce el a tradus procedeu chimic.
George,sti care este cel mai curat ttx de pe piata?

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: Germen de porumb

Mesaj de carprom » 06 Feb 2009, 17:47

misu_sipanu scrie:am rugat pe un prieten(stie ungureste binisor)si pe pachetele de ttx a gasit germeni de porumb dar contine conservanti si ceva ce el a tradus procedeu chimic.
George,sti care este cel mai curat ttx de pe piata?
Mondial TTX-Mais fein
Imagine

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: Germen de porumb

Mesaj de misu_sipanu » 06 Feb 2009, 17:57

ooo salut prietene! am sa caut prin oferte dar nu am auzit in Romania de prod.respectiv.In schimb ceva interesant am gasit ,scrie natural 100% dar imi trebuie un italian :-?

Avatar utilizator
carprom
senior
senior
Mesaje: 253
Membru din: 21 Sep 2008, 09:50
Contact:

Re: Germen de porumb

Mesaj de carprom » 06 Feb 2009, 18:51

misu_sipanu scrie:ooo salut prietene! am sa caut prin oferte dar nu am auzit in Romania de prod.respectiv.In schimb ceva interesant am gasit ,scrie natural 100% dar imi trebuie un italian :-?
Treaba este, ca daca la Germania nu se gaseste, atunci nici unde, dar de ce cantita-ti vorbim, si ma pot interesa, eu folosesc TTX intr-unul din mixul mele, dar intr-o cantitate mica (5%)

Dai pe www.google.de si cauta TTX Mais mehl :D
Imagine

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: Germen de porumb

Mesaj de misu_sipanu » 06 Feb 2009, 19:22

:-h ai un e mail citeste :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”