mix solubil

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

mix solubil

Mesaj de arinlupascu » 12 Dec 2007, 14:23

as vrea si eu sa stiu cum se face mixul solubil si ce anume ii confera solubilitate?am citit in revista pescar la crap a lu victor tarus , la articlolul dat de vladutz mateianu ,daca nu ma insel , si sunt curios mai eact care sunt ingredientele si cum functioneaza acestea?
;)Arin

Avatar utilizator
vladut mateianu
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 14 Dec 2007, 08:46
Localitate: SENZOR

Mesaj de vladut mateianu » 15 Dec 2007, 20:02

Nu ai inteles bine, granulatia mixului are doar rol in procesul de solubilitate al boilesului, laptele de porumb este baza la solubile !
APCR

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 15 Dec 2007, 20:23

adica...imi poti spune ceva mai concret?adica cam in ce proportii trebuie adaugat cantitatea de lapte de porumb la cantitatea de mix? si inca ceva...nada solubila este buna pt perioada iernii?sau ce nada e mai buna pt acest anotimp?
;)Arin

Avatar utilizator
vladut mateianu
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 14 Dec 2007, 08:46
Localitate: SENZOR

Mesaj de vladut mateianu » 17 Dec 2007, 09:09

@arin

Vezi ca am postat la sectiunea "boilesuri" un articol dspre solubile, in care o sa gasesti mai multe raspunsuri la intrebarile tale.
Laptele de porumb se dilueaza 1 la 1 cu apa fierbinte, iar 1 litru din amestecul rezultat te ajuta sa faci cam 3 kg de boiles solubil.
Daca ai lacuri in care crapul se hraneste, bila solubila este cea mai indicata pe timpul iernii, atat doar ca datorita temperaturii scazute a apei se va dizolva mai incet....
APCR

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Mesaj de gor965 » 17 Dec 2007, 16:58

@Vladut
Sti ca sunt incepator in carpfishing ! Caut ori ready made ori un mix care sa mearga pe apa si peste de Dunare ,veti produce asa ceva ? Sa-ti dau mai multe date ! Eu pescuiesc pe un canal care vine din Borcea (brat al Dunarii) ,pestele nu-i invatat la boilies dar eu am ambitia sa-l "formez" ,merge bine la porumb si mai ales la mamaliga (c-asa-i la Dunare ) .Programul si familia imi permit sa pescuiesc cam 4 zile pe saptamana numai intre orele 04-11 AM (90% din pestii prinsi in 12 ani i-am prins intre 06-08 dimineata) ,locul e momit destul de bine dar vreau niste solubile care sa se dizolve intr-o ora si sa induca aroma naturala animala (raci,scoici si melci) ori vegetala (porumb);veti produce ceva care atrage repede crapul salbatic ? TurboJet-urile de care vorbea Val ,care atrag orice crap din orice balta ,le scoateti pe piata la anu ? Eu nu sunt lenes, dar ce sanse am sa-mi fac singur bilele si sa-mi iasa mai bune decat cele ready made marca SENZOR ?
Vreau sa "profit" de anii vostrii de cautari si experienta acumulata !
Am inteles ca in primavara apre oferta Senzor dar nu prea mai am rabdare si caut sa fiu mai bine informat !
Numai bine ,toate cele bune si sarbatori fericite !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
vladut mateianu
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 14 Dec 2007, 08:46
Localitate: SENZOR

Mesaj de vladut mateianu » 17 Dec 2007, 20:03

@gor

Te-as minti sa-ti spun ca am descoperit nada minune care merge pe orice apa....Dunarea e Dunare, are regulile ei ! De aceea nu iti pot garanta ca intr-o zi vei reusi sa prinzi constant la boiles, dar poti incerca, este un vis frumos....
De exemplu, Gica Popescu , Raduta si alti pescari cu stare au reusit in cativa ani sa-l educe pe crapul din zona Chilia pe boilesuri squid-octopus !!!!!!!! Dar cu ce cheltuiala......

Da , din primavara o sa scoatem cam tot ce am inventat de-a lungul anilor, la preturi romanesti....
Iar de calitate o sa te convingi singur..... :wink:
APCR

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Mesaj de gor965 » 18 Dec 2007, 14:01

@Vladut
Am asa o stare ,ca parca urmeaza sa sustin un examen in primavara ,ori prind unu salbatic la boilies ori ma las . :D
In alta ordine de idei ,pe locul meu in ulitimii 4 ani am momit cu porumb si-am prins mai bine la mamaliga ...pana anu acesta cand am pus EdgeExtract peste boabe (fierte cu zahar si vanilie) si ...putina visinata ,ce-a iesit (momeala suuuuperrrr !!!) nu-ti mai spun dar la mamaliga n-am mai prins decat caras si platica ,basca, mi-a mai intrat la 4 boabe pe fir de par un caras de 1,35 kg pe care l-am dus sa-l arat la magazinul AJVPS unor pescari care faceau misto de mine ca pescuiesc la porumb ,cu monturi de crap pe apa de Dunare !Cu ala i-am dat pe spate de incepusera toti sa intrebe :da cu ce-ai dat ,si ce-ai pus in boabe ,si cum e cu betaina ,da de ce-i asa scumpa ,si de unde ai luat , etc.,etc.! :D Ambitia mea e sa prind un crap salbatic la boilies homemade dar sunt convins ca pentru inceput imi trebuie o nada de calitate si de-aia astept oferta voastra ! Mai am eu nevoie de mai multe ,dar vorbim in primavara pe concret (eventual direct la magazin :wink: )
Succes Vladut si Toate cele bune ,tuturor !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 19 Dec 2007, 19:03

vladut ... am si eu o intrbare...cat costa o sticla de lapte de porumb ...si ince cantitate se gaseste??? :?:
;)Arin

Avatar utilizator
valentin dumitru
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 15 Dec 2007, 00:01
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de valentin dumitru » 19 Dec 2007, 22:31

@ arin lupascu

Am sa-ti raspund eu in locul lui Vladut deorece este plecat sa taie porcu' si nu stiu daca are posibilitate sa-ti raspunda cat de curand.

Costa in jur de 35 lei daca nu ma insel si este la 700 ml concentrat.
Valentin Dumitru...Club Carping...
Asociatia Pescarilor de Crap din Romania

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 20 Dec 2007, 13:22

concentrat?adica sa inteleg k mai sunt si variante neconcentrate...nu?
;)Arin

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 20 Dec 2007, 14:31

arinlupascu scrie:concentrat?adica sa inteleg k mai sunt si variante neconcentrate...nu?
Nu :wink:

Avatar utilizator
CristiCrap
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 28 Noi 2007, 22:24

Mesaj de CristiCrap » 20 Ian 2008, 10:01

As dori daca se poate sa ma ajutati sa inteleg mai bine , semintele de pasarele inainte sa le folosesc la nada le prajesc sau le fierb sau le tin doar in apa , si ce fel de seminte sunt acestea si de unde se pot procura de la ce fel de magazin sau cum se prepara mai bine zis. Va multumesc mult tuturor care ma ajuta sa aflu .

Avatar utilizator
arinlupascu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 30 Noi 2007, 16:21
Localitate: Slatina

Mesaj de arinlupascu » 20 Ian 2008, 12:37

seminte de fl. soarelui,seminte de canepa , mei , orz , grau , ...etc...deobicei le gasesti in magazinele Veterianre...cele recomandate pt pasari de casa( papagali,canari,etc..) dar si cele mai mari pt parombei...si altele...iar aici la preparare nu prea pot sa te ajut ca nici eu nu stiu exact...
;)Arin

Avatar utilizator
vladut mateianu
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 14 Dec 2007, 08:46
Localitate: SENZOR

Mesaj de vladut mateianu » 20 Ian 2008, 15:07

Daca vrei sa le folosesti in compozitia unui mix, trebuie sa le prajesti.
dac nadesti cu ele ca atare, este suficient sa le pui la inmuiat cu 24 de ore inainte....sau daca nu mai ai timp, le dai intr-un clocot inainte sa pleci pe balta...
APCR

Avatar utilizator
teacher64
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 20 Ian 2008, 20:32
Localitate: Timisoara

Mesaj de teacher64 » 22 Ian 2008, 13:43

O intrebare special pt Dl Mateianu, chiar daca este puerila: am vazut zeci, sute de retete de mixuri pt boilies, iar pe cateva mi le-am insusit si le folosesc curent. In niciuna insa, nu am vazut faina alba de grau. In schimb, e nelipsit grisul, care e acelasi lucru, doar la alta granulatie. De ce?! In mamaliga de pescuit, faina alba e nelipsita. Prin fierbere, leaga bila(cred) la fel de bine ca si oul, dar se altereaza mai greu. Deci?!
Nu mi-o luati in nume de rau, era pur si simplu o nedumerire.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”