Mixul pentru naditor

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Mixul pentru naditor

Mesaj de Costel Jambu » 24 Dec 2009, 00:44

Salut,prieteni pescari.
Incep prin a spune ca sunt un novice intr-ale crapului la lansete pe fund,cu toate ca pescuiesc de multi ani,nu m-a pasionat asa tare stilul asta de pescuit,fiind adeptul pescuitului la bat din barca cat si de pe mal.Anul acesta am inceput si eu sa merg la balti cu taxa si am inceput sa pescuiesc si eu la lanseta pe fund cu arici si cu momeala pe fir de par(porumb si boilies).Pana acum lanseta o foloseam doar cu pluta pe adancimi mari si pe ape salbatice si cel mai mare crap prins a fost de 5 kg cu fir de 0.18 pe lacul de acumulare de la Racaciuni,judetul Bacau.
Dupa experienta de anul asta(nu prea bogata in capturi,mai multe rateuri decat peste adus la mal),m-am HOTARAT sa folosesc acet tip de pescuit si am inceput sa ma documentez de pe mai multe site-uri inclusiv acesta.Am citit despre crap cat nu am citit in toata scoala mea despre romanele care ni se cereau.Mi-am cumparat lansete,mi-am cumparat rod pod si celelalte de trebuinta.Sunt ,in schimb,in ceata si nu vad "luminita de la marginea tunelului "@-) .Toate mixurile astea care se vand la toate magazinele cu profil de pescuit ,am inteles ca trebuiesc perfectionate pentru rezultate mai bune.Am citit despre diferite seminte,arome,proteine,etc,ce trebuiesc adaugate.Spuneti-mi,va rog ce trebuie sa contina un mix,va rog ca la un scolar ce invata acum alfabetul,cat % cutare,cat%cutare...Sunt o multime de vitamine ,proteine,samd,ca acum imi pare rau ca nu am invatat mai multa chimie in scoala.Am citit despre betaina,spirulina ,acibet,robin red,faina de peste...plus seminte.Spuneti-mi,va rog formula generala a unui mix.De exemplu: A+B+C+...+Mix cumparat=MIX.Pentru mine in ecuatia asta A,B,C,... sunt necunoscutele.Nu inteleg ,daca am si betaina ,si faina de peste ,si spirulina,trebuie sa pun din fiecare cate putin sau e de ajuns numai din cea mai buna ,asta fiind care?La fainuri,am citit despre faina de:soia,orez,grau,ovaz,porumb.Am mai citit ca se mai pun in mix seminte de canepa ,seminte pentru pasari mici,cereale bebelusi,hrana pentru pisici,proteina lactica,lapte de porumb.Si se mai pun multe(doamne ce a ajuns pescuitul)...
Daca le am pe toate cele enumerate(ca am de gand sa cumpar),cum sa le combin?Sau poate ca nu trebuie sa le am pe toate,spre binele meu.Stiu,o sa-mi spuneti ca trebuie experimentat.Voi face si asta dar vreau sa stiu regula de baza pentru a face un mix reusit(cu toate ca stiu ca parerile vor fi impartite).E in functie de mixul cumparat?Am mai inteles ca e vb de parte lichida,parte solida si atractanti.Poate gresesc.Invatati-ma, va rog.
Vreau sa va mai spun ca in Bacau,spre deosebire de alte zone nu sunt balti populate din belsug,cu capturi deosebite si de aceea incerc sa-l fac pe dnul crap sa fie de partea mea.Mai este vorba si despre braconaj pe apele salbatice dar asta-i alta poveste cu final foarte nefericit si cu cat vorbim mai mult despre subiectul asta, cu atat am senzatia ca nu se va mai face nimic vreodata.
Sper ca nu am plictisit sau enervat pe nimeni dar intr-un fel sau altul trebuie sa ma lamuresc.Va multumesc anticipat !
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Mixul pentru naditor

Mesaj de Madalin Dirla » 24 Dec 2009, 00:55

Eu folosesc benzar(mix) la care mai adaug,spartura de seminte,porumb conservat bonduel.
Partea lichida : lapte de porumb,aroma,csl(depinde si de temperatura de afara).
Eu ti-am dat o reteta simpla si relativ ieftina,daca vrei sa o imbunatatesti mai poti adauga si alte ingrediente.
Fir intins!! ---<>< ---<>< ---<><

Avatar utilizator
HARIBO78
membru activ
membru activ
Mesaje: 54
Membru din: 04 Feb 2009, 22:02
Localitate: medias
Contact:

Re: Mixul pentru naditor

Mesaj de HARIBO78 » 23 Ian 2010, 07:35

ai PM @-)

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: Mixul pentru naditor

Mesaj de Tibi30 » 24 Ian 2010, 16:03

Top Mix..firma care-l, importa este din bacau...un mix ieftin,si bun..cel putin eu am avut rezultate,cu el..

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Mixul pentru naditor

Mesaj de Madalin Dirla » 24 Ian 2010, 17:00

Tibi30 scrie:Top Mix..firma care-l, importa este din bacau...un mix ieftin,si bun..cel putin eu am avut rezultate,cu el..
Pret bun la TOP MIX il gasesti si la fisela.................. ;)

Avatar utilizator
baboieru
senior
senior
Mesaje: 224
Membru din: 09 Ian 2010, 10:25

Re: Mixul pentru naditor

Mesaj de baboieru » 25 Ian 2010, 21:07

Madaline,mamaliga nu-ti mai place?Este bun si benzarul dar sa nu fie novac in balta ca altfel il strangi pe tot acolo.Sa nu uitam ca nea Benzar este campion la stationar. =)) =))Pentru a atrage crapul si al tine pe loc as recomanda o nada cu granulatie mai mare care nu face norisori in apa.

Avatar utilizator
odsec
utilizator
utilizator
Mesaje: 42
Membru din: 01 Oct 2008, 23:21

Re: Mixul pentru naditor

Mesaj de odsec » 26 Ian 2010, 00:23

balta buna horgesti ,capturi,administrator nota 10 ,se prinde cu boiles,porumb,dar e adevarat nu se pescuieste cu bomba-arici,

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Mixul pentru naditor

Mesaj de Madalin Dirla » 26 Ian 2010, 00:25

baboieru scrie:Madaline,mamaliga nu-ti mai place?Este bun si benzarul dar sa nu fie novac in balta ca altfel il strangi pe tot acolo.Sa nu uitam ca nea Benzar este campion la stationar. =)) =))Pentru a atrage crapul si al tine pe loc as recomanda o nada cu granulatie mai mare care nu face norisori in apa.
Vasi,poate imi arati si mie cum sta treaba cu mamaliga :D .
Iesim la o copca???

Avatar utilizator
baboieru
senior
senior
Mesaje: 224
Membru din: 09 Ian 2010, 10:25

Re: Mixul pentru naditor

Mesaj de baboieru » 26 Ian 2010, 22:32

MADALINE NU POT DECAT NOAPTEA =)) =))

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mixul pentru naditor

Mesaj de mosharu » 12 Feb 2010, 19:27

baboieru scrie:Madaline,mamaliga nu-ti mai place?Este bun si benzarul dar sa nu fie novac in balta ca altfel il strangi pe tot acolo.Sa nu uitam ca nea Benzar este campion la stationar. =)) =))Pentru a atrage crapul si al tine pe loc as recomanda o nada cu granulatie mai mare care nu face norisori in apa.
si daca balta nu are novac dar are ten si mult ciortan 1-3 kg..... este bun norisorul Vasile?
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”