mixuri

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
roberto
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 19 Aug 2008, 17:54

mixuri

Mesaj de roberto » 20 Sep 2008, 14:57

va salut am o intrbare pentru dumneavoastra vreau a fac un amestec de seminte de porumb preparat ,grau germinat si canepa,intrebarea este daca pot adauga si lichide nutritive in amestec gen multimino,nutramino si betaina de la nutrabaits sau sa mai adaug si altceva va multumesc mult si va doresc fire intinse

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: mixuri

Mesaj de Gabriel » 20 Sep 2008, 16:55

Salutare.
Roberto nu prea merita sa pui acele componete in seminte, cel mai bun atractant si care totusi da un plus amestecului de porumb si seminte ii ZAHARUL..... ii ca si cum ai vrea sa pui pe cereale(cele pe care le mainci dimineata :mrgreen: presupun)pe linga lapte si mustar,ketchup,piper,sare, ....intelegi ideeeaaaaaa
Cel mai bun rezultat il dau in boiles acele componete mai sus insirate de tine...crede-ma ca nu are rost sa le strici pe seminte :!:
Sper sa-ti fie de folos....
Fir intins!

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: mixuri

Mesaj de sky_sergiu » 21 Sep 2008, 20:37

si eu sunt interesat de un amestec de tipul graunte + aditivi proteici dar sunt in aceeasi dilema.deocamdata am incercat sa dau un adaos proteic prin banala faina de peste. parerea mea este ca aditivii de tip nutramino multimino ar merge mai bine si dak ai folosi un mix in care sa inglobezi si grauntele si sa nadesti cu bulgari.

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: mixuri

Mesaj de Gabriel » 21 Sep 2008, 21:43

Salutare
Daca cauti pe net despre metode de preparare a porumbului, reiese ca cel mai bun si care chiar conteaza si te ajuta este ZAHARUL, daca vrei sa faci bulgari cu mai multe proteine rami la faina de peste sau soia care chiar contine proteine, cele mentionate de tine :amino ,nutra amino etc nici pe departe nu contine proteine ci aminoacizi care ajuta la asimilarea proteinelor etc..,dar pina la urma pui in boabe ce vrei tuuu...daca te tine buzunaruuu :mrgreen:
Fir intins!

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: mixuri

Mesaj de iulian petre » 22 Sep 2008, 18:10

[quote="roberto"]va salut am o intrbare pentru dumneavoastra vreau a fac un amestec de seminte de porumb preparat ,grau germinat si canepa,intrebarea este daca pot adauga si lichide nutritive in amestec gen multimino,nutramino si betaina de la nutrabaits sau sa mai adaug si altceva va multumesc mult si va doresc fire intinse[/quo

---------------------------

o sa te luminez eu .... :wink:

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: mixuri

Mesaj de iulian petre » 22 Sep 2008, 18:24

atract squid & octopus SBS 120 ml

-aroma squid & octopus SBS 20 ml

-betaina 3 linguri mari

-whisky link 100 ml

-amino-ppc 30 ml

-attractamino 30 ml

-------------------------------Pentru prepararea porumbului, putem folosi aceasta reteta de ingrediente , care este suficienta pentru prepararea a 3-4 kg de porumb. Mai intai trebuie fiert porumbul uscat pana incep sa crape primele boabe. Apoi se rastoarna porumbul fiert intr-o galeata cu capac, se adauga substantele, se completeaza cu apa fierbinte pana se acopera boabele, apoi se amesteca periodic timp de 24 de ore...... fir intis

ps -poti folosi ce arome doresti ...


ACEASTA RETETA ESTE SCRISA DE VLADUT MATEIANU.... :wink: ..

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: mixuri

Mesaj de iulian petre » 22 Sep 2008, 18:57

normal merge si la grau RETETA DATA PT PORUMB.

pt canepa o reteta inventata de mine si testata direct in concursul de la CUPA CARP ZONE-MOARA VLASIEI -individual. :arrow: ..am pus 3 kg de canepa intr-o oala si am adaugat apa si 4 linguri mari de sare,cand am vazut ca a inceput sa incolteasca am adaugat :arrow: 50 ml-indulcitor sbs HI-FI (PARCA SE SCRIE),jumatate de tub NUTRAMINO si jumatate MULTIMINO-(NUTRABAIT).....nu stiu ce mi-a venit atunci dar am mai pus si 50 ml scuid-octopus sbs.....nu stiu ce mi-a venit sa combin asa dar se pare ca le-a placut teribil... :D ...CRED ca uleiul degajat de canepa in combinatia cu scuid era pt. pesti cum e pt. noi pescarii cand face cineva un gratar pe balta si ne vine mirosul....ni se face pofta si foame instantaneu :lol: :lol: ...TIN sa precizez ca am pescuit la bile scuid dar cred ca si pe porumb preparat cu scuid aveam acelas rezultat. :wink:

ACEASTA RETETA A FOST TINUTA SECRET DE MINE SI am mai dat doar "franturi" din ea pana acum...dar totusi siterul se numeste INFO PESCAR :wink:

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: mixuri

Mesaj de nando » 22 Sep 2008, 19:00

puteai so pui pe 24 decembrie
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: mixuri

Mesaj de iulian petre » 22 Sep 2008, 19:14

[quote="nando"]puteai so pui pe 24 decembrie[/quote


--------------politica este sa raspund numai la intrebari.....ai vazut cu monturilede crap profesioniste :roll: ....si nimeni nu a intrat sa zica ca chiar i-a interesat monturile ....asa ca intreaba ca sa raspund. :wink: ...ce stiu ...ce nu stiu caut si rezolv... :?

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: mixuri

Mesaj de nando » 22 Sep 2008, 19:19

da bre dar la monturi mergea sa pui poze asa intelege omu mai bine
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: mixuri

Mesaj de iulian petre » 22 Sep 2008, 19:44

nu stiu cum se pun :oops: ...

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: mixuri

Mesaj de vali003 » 22 Sep 2008, 20:37

dupa ce apesi RASPUNDE i-ti apare in partea de jos incarca atasament , dai click , apoi browse si de la tine din computer alege pozele care vrei sa le pui , dai click din nou pe adauga fisierul si asta este . :D

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: mixuri

Mesaj de nando » 22 Sep 2008, 21:05

hai IULIANE baga mai repede ca sta lumea la tastatura
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
roberto
utilizator
utilizator
Mesaje: 10
Membru din: 19 Aug 2008, 17:54

Re: mixuri

Mesaj de roberto » 23 Sep 2008, 20:11

va multumesc mult pentru raspunsuri o sa fac reteta scrisa de domnul iulian petre o sa plec sambata la pescuit va doresc fire intinse tuturor

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: mixuri

Mesaj de iulian petre » 23 Sep 2008, 22:47

vezi cum faci cu ,canepa ca pe apa rece eu nu prea folosesc....!...sti cum se zice :arrow: VARA NU-I CA IARNA :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”