Nada noua

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Nada noua

Mesaj de mih_IL » 07 Aug 2012, 14:03

Ati incercat vreodata uruiala de porumb si grau amestecata cu faina. Eu am ras de un coleg care folosea asa ceva. Ce pot sa spun este ca imi pare rau ca nu am folosit mai demult asa ceva. Am incercat tot felul de nade, Maros, Haldorado, Carp Expert, Benzar, etc...., si niciuna nu a dat rezultatele pe care le-am avut cu aceasta combinatie simpla, ieftina si la indemana tuturor. In plus ii puteti mari puterea de atractie cu orice aditiv, aroma, etc... Fire intinse!!!
I love carp!

Avatar utilizator
frostyrca
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 25 Mar 2009, 18:32

Re: Nada noua

Mesaj de frostyrca » 08 Aug 2012, 10:32

Mai multe detalii legat de rezultate daca se poate si procenatje la un kg de nada.

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Nada noua

Mesaj de mih_IL » 08 Aug 2012, 17:36

La ce va referiti cand spuneti procentaje?. La adaosuri?
I love carp!

Avatar utilizator
frostyrca
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 25 Mar 2009, 18:32

Re: Nada noua

Mesaj de frostyrca » 08 Aug 2012, 19:51

de exemplu;

porumb 50%
grau 30%
faina 20%

Stima,

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Nada noua

Mesaj de mih_IL » 08 Aug 2012, 21:02

Pai ce pot sa-ti spun? 1 kg porumb uscat + 1 kg grau, astea doua se amesteca, se baga la uruitor, si se fac cam 70% praf- 30%spartura, care se amesteca cu faina pana se leaga la consistenta dorita. Se adauga atractanti, daca vrei, sau se foloseste natur. Eu am preferat natur. Ca pret oricum e mult sub ce e pe piata, ca atractie.....MULT PESTE...GARANTAT!!!
I love carp!

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Nada noua

Mesaj de pharaoh » 08 Aug 2012, 21:14

Mai baieti, voi reinventati roata?
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Nada noua

Mesaj de Allen Besnovich » 08 Aug 2012, 23:54

Englezilor le-a luat ani buni sa ne ofere nada perfecta , cand de fapt o aveam la nas.

ps: maine poimaine vezi faina+porumb, cu aroma de squid octopuss :)))) 1 leu kg
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
frostyrca
membru activ
membru activ
Mesaje: 60
Membru din: 25 Mar 2009, 18:32

Re: Nada noua

Mesaj de frostyrca » 09 Aug 2012, 13:23

Putem doar sa speram ca o sa scrie made in Uk si costa 20 de ron ca altfel nu pune botu pestele.

ps: :)) =)) lol omg ;)))))) hai cu emoticoanele si mistouri in loca sa incercam intai

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Nada noua

Mesaj de mih_IL » 12 Aug 2012, 20:11

Domnilor, nu sunt pescar de top, dar nici incepator nu sunt, iar aceasta ultima si simpla nada folosita mi-a dat cele mai bune rezultate. Este chiar asa grav ca am vrut sa impartasesc asta cu alti pescari. Din cate stiu eu acesta este un forum unde toti pescari isi pot spune liber parerea despre scule, nade, momeli, etc...... Daca nu am dreptate, atunci hai sa facem un forum sau o rubrica noua pe care sa o numim MISTOURI, si in care sa postam aberatii sau glume proaste.
Respectele mele!!
I love carp!

Avatar utilizator
FuzZy
utilizator
utilizator
Mesaje: 21
Membru din: 05 Iun 2012, 20:05
Localitate: Botosani
Contact:

Re: Nada noua

Mesaj de FuzZy » 12 Aug 2012, 21:35

o fierbi ? faci mamaliga ? cum o pun si eu in momitor ? fiarta nu ?

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Nada noua

Mesaj de mih_IL » 12 Aug 2012, 22:14

Nu se fierbe. Produsul rezultat in urma macinarii porumbului si graului se amesteca cu faina. Cam 2/3 uruiala cu 1/3 faina , apoi se adauga apa pana la consistenta dorita.
I love carp!

Avatar utilizator
florian serban
Veteran
Veteran
Mesaje: 659
Membru din: 18 Dec 2007, 21:27
Localitate: bucuresti

Re: Nada noua

Mesaj de florian serban » 13 Aug 2012, 19:31

de prins peste prinde,dar daca pescuiesti cu produsul asta si o nada complexa si testata, nu o sa prinda la fel de bine in comparatie cu nada testata in conditii identice de pescuit.

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Nada noua

Mesaj de mih_IL » 18 Aug 2012, 10:29

Eu pescuiesc , de obicei, pe balti salbatice si f. putin populate, dar unde hrana de baza a pestelui este graul sau uruiala, asta prin bunavointa patronilor de balti.
I love carp!

Avatar utilizator
florian serban
Veteran
Veteran
Mesaje: 659
Membru din: 18 Dec 2007, 21:27
Localitate: bucuresti

Re: Nada noua

Mesaj de florian serban » 10 Sep 2012, 17:04

mih_IL scrie:Eu pescuiesc , de obicei, pe balti salbatice si f. putin populate, dar unde hrana de baza a pestelui este graul sau uruiala, asta prin bunavointa patronilor de balti.
ok.sunt de acord cu tine,dar daca tu manaci 2 luni in fiecare zi salata si dupa doau luni ti se ofera o friptura ce faci alegi tot salata.acelas lucru este si cu pestele, pe orice balta o nada mai complexa va avea intodeauna rezultate mai bune decat una mai putin copmlexa daca este folosita corect.

Avatar utilizator
gClaudiu
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 21 Mai 2011, 18:06

Re: Nada noua

Mesaj de gClaudiu » 13 Sep 2012, 14:35

Asta vroiam sa intreb si eu. Are bunica-mea niste urluiala d-asta :-&, mi-a zis tata ca au pus prea multa floarea soarelui in ea si a iesit cam "grasa", dar cica miroase a florea soarelui de la distanta. Cica proportia a fost 2 saci de floarea soarelui, 1 de porumb si unul de grau. E buna de ceva? Eu oricm o sa iau, dar vreau sa stiu daca merita sa iau mai multa, ca si asa, de cate ori ma duc eu pe acolo, odata la X luni, trece sezonul.

Pareri ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”