nada sheffield-match

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
laeucigasul
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 19 Aug 2008, 19:01
Localitate: Medgidia

nada sheffield-match

Mesaj de laeucigasul » 12 Dec 2008, 19:46

pt cei care pescuiesc la stilul acesta as vrea sa-mi impartasiti si mie niste nade pe care le folositi. pt rosioara, caras, babusca...multumesc
Visele smulg gratii!

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: nada sheffield-match

Mesaj de mihai001 » 13 Dec 2008, 00:17

De cite ori ies la o partida de Match in ultimul timp folosesc nade gata facute.Cam orice firma are astfel de nade si in functie de ce fel de peste vizualizezi le iei.Pentru maruntis(obleti,rosioare,babusca) iau nada mai fina si mai usoara pentru pesti mai mari(lin,platica,crap) iau nada cu structura mai mare.Este important ca nada sa se prinda bine cind faci bulgari si sa se dizolve destul de repede in apa.La Match trebuie in orice caz sa adaogi tot timpul in nada momeli vii ca viermi,rime taiate,larve de libelule ele ajuta ca nada sa se desfaca destul de repede in apa.Poti sa adaugi si porumb de conserva,seminte de cinepa fierte(super la rosioare pe perioada de iarna),micropeleti.Eu pina acum am folosit seria 3000 de la sensas si sint multumit.Poti sa si amesteci diferite nade gata facute intre ele ca exemplu nada de rosioare cu nada de crap si obtii o nada cu o structura mai mare.Aici poti sa experimentezi tu cu vrei.Inainte imi faceam nada de baza singur cite 100-150 de kg la inceputul anului dar acum ca nu prea mai am timp le iau pe cele gata facute.In functie si de locul unde pescuiesti poti nada sa o ingreunezi cu pamint sau nisip.Incerc sa iti dau si o reteta de nada de baza dar nu stiu daca o sa gasesti fainurile care le bag eu in mix si nu stiu daca chiar o sa iti spun denumirea corecta in romina.
25% pesmet prajit sau biscuiti pisati
20%faina de malai
20%PV1 este o faina care are rol de a lipi bine toata masa
10% coco belge:cocos belgian este cocos marunt prajit
10%cinepa prajita macinata
15%coprah melasse:sint resturile ce ramin de la fabricarea sfeclei de zahar
La mixul asta poti sa folosesti tot felul de aditivi lichizi dar si simplu functioneaza foarte bine mai ales la platici si rosioare.Pentru inceput incearca totusi nadele gata facute si in functie de rezultate poti sa treci si la amestecurile personale.
La caras de cite ori am fost in Romania am folosit nadele de la Marosmix si am fost destul de multumit.

Avatar utilizator
laeucigasul
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 19 Aug 2008, 19:01
Localitate: Medgidia

Re: nada sheffield-match

Mesaj de laeucigasul » 14 Dec 2008, 03:02

deci sa inteleg ca orice nada speciala cele de la sensas 3000 (sau orice nada de textura fina) pot veni in combinatie cu o nada de crap (sau nada cu textura mai grosiera), prorumb din conserva, canepa, rame, chironomus, viermi de carne, sau de faina, sau de la porci (aceia ff buni pt oblete) acestea se vor lia singure? (nada are liant sau trebuie si un liant). canepa se foloseste prajita sau fiarta? (ma gandesc ca ar fii mai buna fiarta si apa folosita la umectarea nade)... viermii de carne trebuie sa fie normali ori pinky sau galbeni?...nisipul sau pamantul de cartita ajuta la ingreunarea nadei si totodata la desfecerea in apa sau si la formarea norului. acum pamatul de cartita se siteaza sa aiba o textura cat mai fina? daca adaug rame acestea le voi spala in prealabil? (ma gandesc ca atata timp cat amestecam nada cu pamant de cartita ce rost ar mai avea sa spalam ramele de mucus)
Visele smulg gratii!

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: nada sheffield-match

Mesaj de mihai001 » 14 Dec 2008, 14:03

La nade nu exista o regula de baza cum sa le amesteci aici poti sa hotaresti singur cum le amesteci.Poti amesteca o nada cu textura fina cu una cu textura mai groasa sau o nada cu un colorit deschis cu una cu un colorit mai inchis.Orice nada contine un liant altfel nu ai reusi sa o faci bulgari.Aici poti si tu sa experimentezi pentru ca in functie de cum pui apa in nada este nada mai putin lipicioasa sau nu.Daca nada o umezesti mai putin nu se lipeste asa de tare.In orice caz umezitul nadei il faci in doua trepte intai o umezesti atit cit sa reusesti sa faci bulgari si acestia sa nu se sparga asa de repede,o lasi cam 10 minute sa traga si dupa aia o mai umezesti putin.Cinepa prajita o folosesti ma bine macinata in nada cea fiarta in nada umezita ca si porumbul.Apa de la fierbere poti sa o folosesti la umezirea nadei dar nu este neaparat nevoie.Eu pregatesc cinepa pentru Match in felul urmator iau 500 gr de cinepa le bag intrun Termos si torn apa clocotita peste si o las peste noapte.A doua zi sint toate semintele incoltite exact cum trebuie si pentru o partida de match ajung cam 500 gr.Viermi poti sa pui de care vrei eu amestec pinky cu viermi si adaug si rime taiate.Culoarea viermilor este egala poti sa pui ce culoare vrei sau in functie de cum trage pestele sa variezi cu culorile(in cirlig un vierme alb unu rosu,sau unu galben unu rosu).Mie mi sa intimplat cind am momit cu mai multe culori ca pesti sa se axeze pe o anumita culoare sau sa am mai multe trasaturi peo singura culoare cu toate ca am momit cu viermii rosii,galbeni si albi.Nisipul sau pietrisul fin te ajuta la ingreunarea nadei si il folosesc mai mult in apa curgatoare sau in lacuri cu adincimii mari (de la 5 metrii in sus).Pamintul de cirtita sau cel argilos il folosesc tot pentru a ingreuna nada dar si pentru a o inchide la culoare.Nada amestecata cu pamint de cirtita are si un efect atragator pentru linii nu stiu de ce dar de fiecare data cind am bagat pamint in nada am prins mai multi lini decit fara.Pamintul trebuie sitat ca sa scoti si mizeriile din el(frunze,pietre).Rimele si viermii nu trebuie spalati sau curatati asa cum sint bagati in nada mirosul lor natural este cel care atrage pestele pe linga cel al nadei.Sper ca am reusit sa te lamuresc cu unele lucruri dar daca mai sint intrebari raspund cu cea mai mare placere.

Avatar utilizator
laeucigasul
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 19 Aug 2008, 19:01
Localitate: Medgidia

Re: nada sheffield-match

Mesaj de laeucigasul » 14 Dec 2008, 16:17

multumesc mult!!! daca mai am nelamuriri cu privire la nada o sa te mai deranjez....acum tre sa astept sa-si revina timpul sa ma pun pe treaba! ;)
Visele smulg gratii!

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: nada sheffield-match

Mesaj de stefanflorin » 15 Dec 2008, 03:53

Chestia cu linii am vazut-o in "A passion for angling" unde tulburau apa intentionat cu un anumit instrument tocmai ca sa atraga linii. Oricum in Romanica lin "canci" asa ca nu se pune problema (cine a prins un lin in sa zicem ultimii 10 ani?? :( ). Mihai buna explicatia dar cred ca l-ai cam bagat in ceata pe lae :)) si eu unu sunt prea comod ca sa ma stresez atat cu un mix de nada, la urma urmei la o partida de pescuit de placere nu cred ca tre sa ne stresam atat de ce punem in nada ci parerea mea de modul cum nadim(ala e cel mai important) si eu sunt adeptul (cum zic englezii) "little and often" cate putin si des in traducere :D si daca faci treaba asta bine :cate un bulgaras de nada la cateva lanseuri in functie de trasaturi, si nada vie cu prastia de nadit (daca distanta la care pescuim ne permite), aproximativ la fiecare lanseu cate 6-12 viermi, casteri :x, sau porumb dulce de conserva, sau inglobezi nada vie, boabele, etc,in bulgarii de nada uscata. Magazinele sunt pline de nade gata facute si care sunt f bune, trebuie sa stii ce specie vizezi in ziua partidei si sa achizitionezi nada corespunzatoare. Daca vrei sa economisesti si in opinia mea sa arunci o nada care nu satura pestii repede e bine ca nada pe care ai luat-o sa o amesteci cu pesmet (alb pt albitura in suprafata, maro pt pescuit pe fund) acesta are si rolul de a desface f repede nada producand acel mult iubit norisor. Keep it simple! :D si vine si succesul :P
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: nada sheffield-match

Mesaj de mihai001 » 15 Dec 2008, 21:47

Nici eu nu ma mai stresez cu mixuri de nade pentru ca nu mai am timp si nu mai merg asa de des la partide de match.Dar daca stau si ma gindesc cu citva ani in urma la partidele care le-am avut cu mixuri de nade imi da de gindit.Sa prinzi intro noapte 115 kg de platica si mrene pe Rin si vecinii mai sus si mai jos de tine sa nu prinda decit 4-5 bucati iti da de gindit.Sau sa prinzi pe balta de la 6 pina la ora 13 un juvelnic stil tunel de 2,5 m plin pina in margine de platici si rosioare.Nici eu nu momesc asa de mult la inceput de partida cam 6-10 bulgari de marimea unui ou si dupa aia cam la 2-3 trasaturi cite un bulgare plus citva viermisori cu toate ca am fost invatat altfel.Prietenul de la care am invatat tricurile de match si stationar este francez si el altceva nu stie decit stilurile astea.El pescuieste exact invers el pentru o zi de pescuit foloseste o vana Sensas mare plina cu nada dar vezi si diferenta.Cu nadele gata facute ai dreptate in functie de ce vizezi si in functie de locul unde mergi la pescuit iti alegi si nada si dupa cite am vazut si in Romania gasesti destule feluri.In cea ce priveste pesmetul eu il folosesc ca liant si trebuie sa ai grija prea multa apa si ai coca.Eu folosesc pentru norisori lapte sau coloranti pentru nada.Laptele il iei cind amesteci nada pui jumate apa jumate lapte si sa vezi atunci norisori.In apa curgatoare ai o dira alburie de aproape 4-5 metri.

Avatar utilizator
laeucigasul
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 19 Aug 2008, 19:01
Localitate: Medgidia

Re: nada sheffield-match

Mesaj de laeucigasul » 16 Dec 2008, 15:27

stefanflorin scrie:Chestia cu linii am vazut-o in "A passion for angling" unde tulburau apa intentionat cu un anumit instrument tocmai ca sa atraga linii. Oricum in Romanica lin "canci" asa ca nu se pune problema (cine a prins un lin in sa zicem ultimii 10 ani?? :( ). Mihai buna explicatia dar cred ca l-ai cam bagat in ceata pe lae :)) si eu unu sunt prea comod ca sa ma stresez atat cu un mix de nada, la urma urmei la o partida de pescuit de placere nu cred ca tre sa ne stresam atat de ce punem in nada ci parerea mea de modul cum nadim(ala e cel mai important) si eu sunt adeptul (cum zic englezii) "little and often" cate putin si des in traducere :D si daca faci treaba asta bine :cate un bulgaras de nada la cateva lanseuri in functie de trasaturi, si nada vie cu prastia de nadit (daca distanta la care pescuim ne permite), aproximativ la fiecare lanseu cate 6-12 viermi, casteri :x, sau porumb dulce de conserva, sau inglobezi nada vie, boabele, etc,in bulgarii de nada uscata. Magazinele sunt pline de nade gata facute si care sunt f bune, trebuie sa stii ce specie vizezi in ziua partidei si sa achizitionezi nada corespunzatoare. Daca vrei sa economisesti si in opinia mea sa arunci o nada care nu satura pestii repede e bine ca nada pe care ai luat-o sa o amesteci cu pesmet (alb pt albitura in suprafata, maro pt pescuit pe fund) acesta are si rolul de a desface f repede nada producand acel mult iubit norisor. Keep it simple! :D si vine si succesul :P
Nu m-a bagat in ceata deloc chiar m-a scos din ea...pt ca aveam impresia ca la match se tine cont mai mult de cantitatea de nada aruncata la o partida de pescuit. Nada de pescuit intodeauna poate fi inbunatatita canepa, pesmet sau rame...intotdeauna ai ceva de adaugat la ea. De aceea am deschis postul sa vad care din metodele de nadit de nade se preteaza mai bine pt mine (pret, cantitate, calitate). Atata timp cat in locul de pescuit exista caras, rosioara, babusca, crap si lin (crap si lin existau acum 10-15 ani) pot sa amestec nada pt mai multe specii de pesti platica+rosioara+caras+crap... multumesc pt sfaturi
Visele smulg gratii!

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: nada sheffield-match

Mesaj de mihai001 » 16 Dec 2008, 17:09

Nici nu aveam de gind sa il bag in ceata eu am incercat dupa putintele si cunostintele mele sa il ajut.Presupun ca in baltile pe unde pescuiesti cel putin carasi,rosioare,platici si obleti sint o sa ai tot timpul ocazia unei partide bune de match.Nu trebuie sa fie neaparat crap,lin ca sa ai partide bune cu toate ca este o distractie mare sa scoti un crapcean de 2-3 kg cu un fir subtire si un bat de Sheffield.Imi aduc aminte de partidele de match de la francezi dupa ce se popula balta cu crap(ei populeaza numai crap intre 5-10 kg) sa fi vazut atunci balamuc cind iti intra cite unu de 7-8 kile la fir de 0,12 si stateai cite o juma de ora sa il scoti.In orice caz nu trebuie sa uiti ca in nada de match trebuie sa pui tot timpul momeala vie,ea este cea care activeaza nada si face locul unde nadesti mai atractiv.
In functie de cum maninca pesti asa si nadesti cind merg bine nadesti mai mult cind nuprea merg nu are rost sa arunci nada aiurea.Asa trebuie sa si pregatesti nada la inceputul partidei cam 1/3 din nada o amesteci si in functie de cum decurge partida mai amesteci sau nu.Nu are rost sa amesteci la inceput 5 kg de nada si sa constati ca pestele nu merge de loc.Nada amestecata poti sa o congelezi dar nu stiu care sotie isi lasa sotul sa bage ceva in congelator care este plin de rime si viermi.La nade gata poti sa iei o nada de baza vezi ca exista si nada de sheffield sau feeder care sint gata amestecate si sint prevazute pentru mai multe soiuri de pesti.La o nada de baza poti sa iei atractanti lichizi care sint pentru fiecare soi de peste si nu mai trebuie sa amesteci nadele intre ele.Asta cu nada pentru un singur soi de peste nu functioneza pentru ca mie niciodata nu mia reusit cu nada de rosioare sa prind numai rosioare sau cu nada de platici sa prind numai platici cam tot timpul se amesteca si alte soiuri de pesti intre.

Avatar utilizator
yorasta
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 02 Sep 2008, 16:51
Localitate: medgidia / constanta
Contact:

Re: nada sheffield-match

Mesaj de yorasta » 18 Dec 2008, 01:15

salut. mihai001 in nada respectiva se pot adauga si alte chestii ma gandesc la boia piper negru sau alb cuisoare scortisoara si alte condimente ?????
Pestele care lupta impotriva curentului….moare electrocutat.
Imagine

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: nada sheffield-match

Mesaj de mihai001 » 18 Dec 2008, 16:42

In nada nu am incercat niciodata boia sau piper dar presupun ca ar merge.Ce pot sa iti spun ca merge este scortisoara,cuisoare,coriandru,chimen,usturoi toate macinate.Si aromele care se folosesc pentru prajituri cum e migdale,vanilie se pot folosi.Varianta cu boia,piper,chili o folosesc numai pentru pescuit la crap in boilies la match nu am incercato dar sti cum e incercarea moarte nu are.Ce am incercat in ultimi doi ani au fost prafurile pentru inghetata orice magazin care are producte de cofetarie ar trebuii sa aibe asa ceva.Ce imi place la ele este ca sint ieftine,mult mai concentrate decit aromele de pescuit si gasesti aproape tot felul de arome.Ce ar mai merge sint siropurile pentru suc.

Avatar utilizator
laeucigasul
utilizator
utilizator
Mesaje: 47
Membru din: 19 Aug 2008, 19:01
Localitate: Medgidia

Re: nada sheffield-match

Mesaj de laeucigasul » 18 Dec 2008, 18:10

tare ideea cu praful de inghetata, si cu siropul de fructe concentrat...bun!!! ;)
Visele smulg gratii!

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: nada sheffield-match

Mesaj de RaPpSodIq » 15 Mai 2009, 22:43

Haide sa iti spun eu ceva concret de care nu am fost dezamagit niciodata. Nu spun ca ar fi cea mai buna nada dar la mine tot timpul a dat randament ff bun fata de pescarii de langa mine.

Trabucco Mix carpa putin aditivata cu un Caramelix de la Sensas
Sensas Etang aditivata cu Caramelix/Carpix/Carasix....depinde de specia vizata

Sper sa nu ma injure unii pentru ca este o combinatie putin cam scumpa si vor spune ca se poate si cu alte nade mult mai ieftine. Nu vreau sa ridic in slavi aceste nade de care v-am spus si nu vreau sa fac nici un fel de reclama. Este pur si simplu o parere personala, eu cand am ocazia astea le folosesc si nu m-au dezamagit. Au dupa parerea mea niste proprietati mecanice foarte bune, si cu putin exercitiu poti selecta prin umectare, adancimea la care doresti sa se sparga bulgarele. Dupa preferinte poti adauga in nada momeala vie viermi sau larve de chironomide, dar merge si canepa sau boabe de conserva.
Sper ca am putut fi de ajutor si astept obiectii si sfaturi.
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”