Viermi

rame, viermi, etc...

Moderatori: florentiniuga, Sebastian

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Viermi

Mesaj de costelino » 25 Feb 2009, 19:05

roni scrie:6 cai =)) =)) =)) =))
Cred ca-i personajul principal din SASE CAI.

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Viermi

Mesaj de Butaru Gabriel » 25 Feb 2009, 21:02

gogu steriade scrie:bune idei domle Toader.cand da prima raza de soare pun si eu un ou la facut vierme sau doo oua.sami iese mai multi :-w ati salvat toplicu cu reteta :-w
Bre nea Gogule ai grija cum faci ca din doua oua poate iese altceva ;). Pune mai bine unul de strut si es gata altoiti. @-)

Avatar utilizator
Niculae Andrei
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 22 Feb 2009, 12:54

Re: Viermi

Mesaj de Niculae Andrei » 26 Feb 2009, 11:52

de unde pot cumpara si eu viermi si rame enross ?

Avatar utilizator
Niculae Andrei
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 22 Feb 2009, 12:54

Re: Viermi

Mesaj de Niculae Andrei » 26 Feb 2009, 11:53

e-mail andreeass29@yahoo.com in leg. cu viermisi rame

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Viermi

Mesaj de stefanflorin » 26 Feb 2009, 14:25

ma gogule cu riscul de a deranja pe unii vreau sa te intreb, tu de fapt ce cauti pe forumul asta? nu am vazut post de al tau care sa fie in vreun fel concludent sau sa aiba legatura cu pescuitul, sau macar sa ai vreo nelamurire si sa intrebi frumos. Daca aveam admin pe forumul asta TE BANAM de mult. Pe cat de distractiv esti pt unii pe atat de enervant esti pt altii. La inceput am zis ca faci misto insa tind sa cred ca atat poti. Sincer acum, fa-ti un topic de aberatii si le vom citi cu placere.
Ontopic: viermii asa se vand in mod normal, la litru, ceea ce fac magazinele noastre se numeste furaciune, ia cu 5-6 euro litrul sau cat naiba e si vand cu 1 leu sau 2 un paharel care in realitate nu valoreaza nici macar jumate din pretul pe care il cer. E 3 sferturi rumegus si 20 de viermi muribunzi pe fund, deaia nu gasesti niciodata viermi proaspeti si de calitate.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: Viermi

Mesaj de toader nicolae » 26 Feb 2009, 18:02

Stefane,crezi ca banul e o solutie????Daca a facut un cont mai face unu asa ca trebuie lasat in pace pentru ca nu am vazut sa jigneasca nici un pescar.Asa ca cine suntem noi sa-l huiduim???????????

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: Viermi

Mesaj de Alexandru » 26 Feb 2009, 18:58

Votez cu doua maini(ca nu am trei) la fel cu stefanflorin.

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Viermi

Mesaj de Qnyx » 26 Feb 2009, 22:06

E suficient off-topicul ! Problema "gogu steriade" consider ca a fost rezolvata.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
ayak_rom
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 17 Sep 2008, 18:22

Re: Viermi

Mesaj de ayak_rom » 29 Iun 2009, 07:17

toader nicolae scrie:Pentru toti cei care vor sa isi faca viermii singuri fara problema de a strica locul de recreere,vreau sa dau o reteta pe care am vazut-o in pescar moderm.Luati cateva oua pe care le gauriti cu un burghiu foarte fin si le lasati in spatiu deschis,sa poata ajunge musca la ele.Dupa cateva zile veti avea niste viermi altoiti deoarece sunt hraniti cu proteinele din ou.Un ou este mult mai ieftin decat viermii pe care ii produce. ;) ;) ;) ;)
Buna ziua, ati incercat cumva aceasta metoda ? Ceva detalii?
Diferenta dintre pescari o fac pestii....(prinsi) !

Avatar utilizator
Robert Gheta
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 08 Ian 2009, 18:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Viermi

Mesaj de Robert Gheta » 01 Iul 2009, 00:18

ayak_rom scrie:
toader nicolae scrie:Pentru toti cei care vor sa isi faca viermii singuri fara problema de a strica locul de recreere,vreau sa dau o reteta pe care am vazut-o in pescar moderm.Luati cateva oua pe care le gauriti cu un burghiu foarte fin si le lasati in spatiu deschis,sa poata ajunge musca la ele.Dupa cateva zile veti avea niste viermi altoiti deoarece sunt hraniti cu proteinele din ou.Un ou este mult mai ieftin decat viermii pe care ii produce. ;) ;) ;) ;)
Buna ziua, ati incercat cumva aceasta metoda ? Ceva detalii?
Am folosit reteta asta de producere a viermilor de cateva ori si e destul de buna. Eu obisnuiam sa fierb oul inainte sa il pun la soare si sa ii sparg in partea supeioara cojita si sa i-o iau, cam o portiune de marimea unei unghii. Dupa cateva zile de asteptare nu mai ramanea din ou decat coaja si inauntru era plin cu niste viermi foarte frumosi si suculenti, numai buni pentru pescuit.
Peste sa fie!

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: Viermi

Mesaj de cosmake » 01 Iul 2009, 09:59

oul il fierbi moale sau tare?
daca ii iei cam 1 cm2 din coaja portiunea respectiva nu se usuca si se intareste?
probabil sint intrebari stupide dar as vrea sa-mi fac si eu viermi. oul il lasi la soare toata perioada sau doar prima zi si apoi il pui in punga?

Avatar utilizator
Robert Gheta
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 08 Ian 2009, 18:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Viermi

Mesaj de Robert Gheta » 01 Iul 2009, 12:38

cosmake scrie:oul il fierbi moale sau tare?
daca ii iei cam 1 cm2 din coaja portiunea respectiva nu se usuca si se intareste?
probabil sint intrebari stupide dar as vrea sa-mi fac si eu viermi. oul il lasi la soare toata perioada sau doar prima zi si apoi il pui in punga?
Nu prea conteaza cum e fiert oul, ultima oara cand am facut viermusi asa a fost vara trecuta si nu prea imi mai aduc aminte cum era oul. Important este ca dupa ce iei coaja sa si formezi o mica concavitate in ou, sa iei putin din el impreuna cu pielita aia mai dura. La soare il las pe toata durata procesului, in prima zi abia incepe sa se imputa si sa atraga mustele care vor depune viitorii viermi in ou. In caz ca ai incercat sa ne spui daca au iesit viermusii conform asteptarilor.
Peste sa fie!

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: Viermi

Mesaj de cosmake » 01 Iul 2009, 14:15

multumesc va voi anunta ce a iesit

Avatar utilizator
ayak_rom
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 17 Sep 2008, 18:22

Re: Viermi

Mesaj de ayak_rom » 14 Iul 2009, 08:29

Nu prea conteaza cum e fiert oul, ultima oara cand am facut viermusi asa a fost vara trecuta si nu prea imi mai aduc aminte cum era oul. Important este ca dupa ce iei coaja sa si formezi o mica concavitate in ou, sa iei putin din el impreuna cu pielita aia mai dura. La soare il las pe toata durata procesului, in prima zi abia incepe sa se imputa si sa atraga mustele care vor depune viitorii viermi in ou. In caz ca ai incercat sa ne spui daca au iesit viermusii conform asteptarilor.[/quote]

Dar daca zici ca incep sa se imputa atunci apare si problema cu mirosul, pe cind in metoda de care intrebam eu se specifica ca nu miroase deloc....Cum e ?
Diferenta dintre pescari o fac pestii....(prinsi) !

Avatar utilizator
ayak_rom
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 17 Sep 2008, 18:22

Re: Viermi

Mesaj de ayak_rom » 14 Iul 2009, 08:31

cosmake scrie:multumesc va voi anunta ce a iesit
pai, inca nu a iesit nimic?
Diferenta dintre pescari o fac pestii....(prinsi) !

Scrie răspuns

Înapoi la “Momeli vii”