Atasarea carligelor pe montura

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
roshured
membru activ
membru activ
Mesaje: 110
Membru din: 23 Oct 2009, 21:36

Atasarea carligelor pe montura

Mesaj de roshured » 15 Feb 2012, 10:28

Salut ,

care este cea mai buna metoda pentru a atasa un carlig pe o montura simpla pentru carsa/platica/babusca sau crap-caras cu naditor si anti rasucitor?

In general eu fac o bucla pe linie si atasez bucla-in-bucla carligul insa nu imi place cum sta carligul.

Daca atasez carligul pe linie prin propria-i bucla el devine culisant si nici asta nu-mi convine.

Nodul Longline mi se pare cel mai bun insa il fac foarte foarte greu avand degetele nu tocmai fine ....

Multumesc

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Atasarea carligelor pe montura

Mesaj de Neamtul » 14 Apr 2012, 13:04

Foloseste un nod fara bucla cand legi forfacul. Pui momitor si vartej iar de vrtej legi carligul cu un unul dintre nodurile pe care ii folosesc pescarii de rapitor cand leaga rotativele de fir. Exista multe noduri fara bucla si firul va sta bine in apa. N-am poze dar cauta ca o sa gasesti cu google.
O alta varianta ar fi sa legi momitorul in capat si doua carlige sus, la o distanta de 30-50 cm. Pentru prinderea carligelor de firul principal ai mai multe variante =>varteje cu 3 capete, T-uri, bile de plastic intre care culiseaza vartejele de care se leaga forfacul, etc.
Nu am acum monturi facute dar o sa bag cateva poze cand o sa fac.

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Atasarea carligelor pe montura

Mesaj de viorelb73 » 03 Mai 2012, 22:07

Accesorii necesare:
Un vartej triplu
Un vartej simplu
momitorul
1 tub antitangle Carp Zoom transparent siliconic
1 biluta de cauciuc 3 mm
Ca reper este poza atasata, insa vartejul superior este triplu, tubul antitangle din silicon se trage pe firul carligului de sus si apoi pe vartejul triplu - acesta este tinut departe de firul principal.

Vartejul triplu se leaga de fir, se trage apoi momitorul pe fir, biluta de cauciuc si apoi se leaga vartejul simplu. Se leaga apoi carligul de jos si se prinde de vartejul simplu. Tubul antitangle din silicon se trage pe firul carligului de sus, se prinde carligul pe vartejul triplu si apoi se trage siliconul pe vartejul triplu (iese ca la montura elicopter, dar fixa). Se prinde vartejul triplu de agrafa firului principal si ... gata!
Fişiere ataşate
montcaras2.jpg
montcaras2.jpg (11.71 KiB) Vizualizat de 3849 ori
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Atasarea carligelor pe montura

Mesaj de Allen Besnovich » 04 Mai 2012, 08:11

Trebuia sa faci tu montura si s-o pozezi, sa fie creatie proprie.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
viorelb73
Veteran
Veteran
Mesaje: 658
Membru din: 29 Iul 2010, 18:49
Localitate: Constanta

Re: Atasarea carligelor pe montura

Mesaj de viorelb73 » 04 Mai 2012, 18:40

Nu am avut timp s-o fac. La ultima partida le-am lasat pe toate in apa.
Eu pescuiesc mai mult la feeder din cauza agataturilor (1 carlig), dar la baltile curate folosesc montura descrisa.
Promit ca in cel mai scurt timp o sa fac una noua, o fotografiez si o pun pe site!
Respect
Plec la pescuit, nu să prind peşte !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”