Intrebare montura crap

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
OXY666666
membru activ
membru activ
Mesaje: 69
Membru din: 09 Dec 2007, 17:34
Localitate: ORADEA

Intrebare montura crap

Mesaj de OXY666666 » 29 Iun 2008, 21:56

buna ziua,am o nelamurire despre urmatoarea montura:in-line cu leadcore,plumb 70gr.forfac 15cm textil fara camasa,carlig Gamakatsu super hook nr1 varnis pe tija,boilis 20 solubilAm avut 3 trasaturi din care am scos doi pesti,7 respectiv 3,5kg,DAR ambii agatati sub gura...e o intamplare sau am gresit eu ceva la montura...
Fire intinse.
IMG_0205.JPG

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare montura crap

Mesaj de Qnyx » 29 Iun 2008, 22:13

Este o intamplare (dubla). Montura nu are nimic, poate eventual sa inlocuiesti firul cu care este legat carligul cu un Suffix Sheath Skin sau un Kriston Mantis si sa il cojesti la 1-2 cm de carlig.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare montura crap

Mesaj de george-alexandru » 30 Iun 2008, 00:00

ciudat,de obicei acest fenomen se intampla des la forfacurile rigide gen amnesia care curenteaza din orice pozitie :D ,incearca sa pozitionezi varnisul pe tija mai sus.
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Intrebare montura crap

Mesaj de gor965 » 30 Iun 2008, 12:32

Eu nu vad exact unde-i varnisul pe tija ...dar as zice ca pozitionat intre varf si spin ar fii trebuit sa lucreze corect !E posibil si plumbul sa fie prea mic in greutate si sa nu asigure din prima clipa o autointepare corecta !
Legat de montura ,...nasol de pestele care iti rupe linia principala !...chiar daca-i semi-culisanta ,agrafa si vartejul nu au ce cauta acolo !Cel mai corect ,folosesti leadcore = pui safety clips ptr. plumb pierdut si la In-line = tub antitangle ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare montura crap

Mesaj de florentiniuga » 02 Iul 2008, 01:11

Nu-mi dau seama exact dar am senzatia ca la o bila de 20 firul de par e un pic cam scurt si ori ramane prea putin pana la curbura carligului, ori te va obliga sa urci varnisul mai sus. Poate e doar o impresie. Plumbul s-ar putea intr-adevar sa fie prea usor pentru un "7". In rest pare doar o intamplare. Noua ne ia cateodata 2 zile pana ne dam seama de ce se agata ciudat pestii in concurs. De cele mai multe ori reusim intepari corecte abia spre final, cand lista rateurilor e destul de lunga. Motive sunt destule, cateodata fara legatura cu corectitudinea executarii monturii. Pur si simplu e nevoie de un forfat mai lung sau mai scurt, de un plumb mai usor sau mai greu, de un carlig mai mic sau cu deschidere mai mare, etc. Toate astea, de obicei cand pestele e mai mofturos. Cand mananca in draci, inghite tot.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Intrebare montura crap

Mesaj de Madalin Dirla » 08 Aug 2008, 08:21

Salut,am si eu o intrebare...........la ultima partida am facut niste monturi in line ......cand scoteam sa schimb bila gaseam acul dat peste plumb(acul este lgat cu Kriston si decojit 2 cm la baza acului,forfacul este cam de 15 cm)..............unde am gresit????? :? Multumesc anticipat de raspuns si fir in drill!!

Avatar utilizator
STAN MIHAI
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 08 Ian 2008, 21:06
Localitate: SATU MARE

Re: Intrebare montura crap

Mesaj de STAN MIHAI » 08 Aug 2008, 11:43

MDI scrie:Salut,am si eu o intrebare...........la ultima partida am facut niste monturi in line ......cand scoteam sa schimb bila gaseam acul dat peste plumb(acul este lgat cu Kriston si decojit 2 cm la baza acului,forfacul este cam de 15 cm)..............unde am gresit????? :? Multumesc anticipat de raspuns si fir in drill!!
cam putine detalii pentru un raspuns corect....de ex.lungimea leadcore-ului sau a tubului anti-tangle......,sau.....mai bine las pe altii mai priceputi sa-ti raspunda
Imagine

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Intrebare montura crap

Mesaj de Madalin Dirla » 08 Aug 2008, 16:12

ledcorul are 70 cm,iar un alt amanunt ar mai fi ca aveam si varnis pe ac................de ce se rasuceste???? Fir in drill!! :lol:

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare montura crap

Mesaj de george-alexandru » 08 Aug 2008, 18:04

MDI scrie:ledcorul are 70 cm,iar un alt amanunt ar mai fi ca aveam si varnis pe ac................de ce se rasuceste???? Fir in drill!! :lol:

ce momeala aveai pe firul de par si ce model si forma este plumbul?
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Intrebare montura crap

Mesaj de Madalin Dirla » 08 Aug 2008, 22:30

george-alexandru scrie:
MDI scrie:ledcorul are 70 cm,iar un alt amanunt ar mai fi ca aveam si varnis pe ac................de ce se rasuceste???? Fir in drill!! :lol:

ce momeala aveai pe firul de par si ce model si forma este plumbul?
1. plumbul era momitor de 50 g (conic)iar ca nada solubila de 20.
2. plumbul rotund,oval 80 g (firul trece pe laterala plumbului) iar ca nada porumb.

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebare montura crap

Mesaj de george-alexandru » 09 Aug 2008, 00:39

ambele monturi pe care le/ai folosit sunt cele mai predispuse incurcarii in zbor
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Intrebare montura crap

Mesaj de Madalin Dirla » 09 Aug 2008, 13:29

George, ce ar trebuie sa fac sa nu se mai incurce sau care este montura care se "incurca mai rar"? :D ........poate pui si o poza,sper ca nu cer prea mult :lol: .FIR IN DRILL!!!!

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: Intrebare montura crap

Mesaj de iulian petre » 09 Aug 2008, 18:17

eu unul sunt multumit cu :montura:in-line cu leadcore,plumb FOX (de pasta) de 99 -71 grame -fir KRISTON -(mantis)descojit 2-3 cm,lungimea 15-20 cm,.........pt bile ....si pt porumb folosesc plumb naditor CARP SISTEM -75 g pe care-l imbrac cu "nada" si infig acul in ea (pt a diminua sansa sa se incurce in aruncare).... merge si FOX pt asta dar la cat costa ...... :D :D

-----------------------------------------

DEOARECE m-am retras din concursuri am timp acum sa merg la "pescuieli recreative" si poate mergem undeva impreuna (unde vrei pt. mine nu conteaza) TEL. 0730408447-...orice balta dar minim 24 ore.

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: Intrebare montura crap

Mesaj de Madalin Dirla » 09 Aug 2008, 18:31

iulian petre scrie:eu unul sunt multumit cu :montura:in-line cu leadcore,plumb FOX (de pasta) de 99 -71 grame -fir KRISTON -(mantis)descojit 2-3 cm,lungimea 15-20 cm,.........pt bile ....si pt porumb folosesc plumb naditor CARP SISTEM -75 g pe care-l imbrac cu "nada" si infig acul in ea (pt a diminua sansa sa se incurce in aruncare).... merge si FOX pt asta dar la cat costa ...... :D :D

-----------------------------------------

DEOARECE m-am retras din concursuri am timp acum sa merg la "pescuieli recreative" si poate mergem undeva impreuna (unde vrei pt. mine nu conteaza) TEL. 0730408447-...orice balta dar minim 24 ore.
Iuliane,cu mare placere as vrea sa facem o iesire ,ce zici de sap. viitoare??? Daca pot sa te ajut cu ceva pt. revenirea ta in concursuri luam legatura......ar fi o mare pierdere pt. echipa voastra!!! :cry:

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”