Intrebari incepator

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Cristi CJ
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 05 Mar 2013, 16:38

Intrebari incepator

Mesaj de Cristi CJ » 14 Iun 2013, 17:25

1.Inaintas textil de 0.15mm (10 kg rezistenta la nod) merge pe mono de 0.27mm(5.5kg rezistenta)?
2.Culoarea inaintasului conteaza? Preferabil negru, verde, gri(pentru camuflare) sau poate fi si ceva mai extravagant(galben)?
3.Firul leadcore se pune in continuarea inaintasului (prin ce se face atasarea? bucla, vartej cu agrafa?)?
4.Firul cu cu care se leaga acul se ataseaza de leadcore? Metode?
5.Complectand intrebarile 3,4; linia incepand de pe mulineta va fi: mono -> textil(inaintas) -> leadcore -> firul cu ac?
6.Leadcore-ul si tubul antitangle, ori una ori alta, nu? (ambele avand rolul de a evita incalcirea firului). De preferat?

Intrebarile nu se refera la o montura anume ci in general la linia de pescuit pentru crap.
Va multumesc anticipat si imi cer scuze daca unele intrebari sunt prea "incepatoare". :noob:

Avatar utilizator
Nowatiny
Veteran
Veteran
Mesaje: 566
Membru din: 27 Oct 2008, 19:45
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari incepator

Mesaj de Nowatiny » 14 Iun 2013, 19:43

Cristi CJ scrie:1.Inaintas textil de 0.15mm (10 kg rezistenta la nod) merge pe mono de 0.27mm(5.5kg rezistenta)?
2.Culoarea inaintasului conteaza? Preferabil negru, verde, gri(pentru camuflare) sau poate fi si ceva mai extravagant(galben)?
3.Firul leadcore se pune in continuarea inaintasului (prin ce se face atasarea? bucla, vartej cu agrafa?)?
4.Firul cu cu care se leaga acul se ataseaza de leadcore? Metode?
5.Complectand intrebarile 3,4; linia incepand de pe mulineta va fi: mono -> textil(inaintas) -> leadcore -> firul cu ac?
6.Leadcore-ul si tubul antitangle, ori una ori alta, nu? (ambele avand rolul de a evita incalcirea firului). De preferat?

Intrebarile nu se refera la o montura anume ci in general la linia de pescuit pentru crap.
Va multumesc anticipat si imi cer scuze daca unele intrebari sunt prea "incepatoare". :noob:
1.Daca vrei inaintas monofilament mergi pe 0.40mm
2.Da(de preferat verde/negru)
3.Bucla cel mai bine
4.Legatura dintre rig si inaintas(leadcore/fir principal) se face printr'un vartej simplu sau vartej rapid.
5.Da
6.Depinde de situatia de pescuit(daca pescuiesti pe o balta simpla fara agataturi/pietre//etc. , poti merge pe varianta simpla inaintas - tub antitangle/tub rigid)

Avatar utilizator
Cristi CJ
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 05 Mar 2013, 16:38

Re: Intrebari incepator

Mesaj de Cristi CJ » 14 Iun 2013, 21:45

Multumesc mult Nowatiny! Apreciez si daca se poate, inca ceva:
1. Daca optez pentru inaintas textil, linia principala fiind mono de 0.27mm, ce rezistenta ar trebui sa aiba inaintasul? (conteaza defapt firul principal sau mai mult tipul si greutatea monturii?)
2. Ce fir folosesc la legarea acului?(in sensul de rezistenta in raport cu inaintas/fir principal; putin mai slab, in cazul in care agat sa nu pierd toata montura sau tare pastrand astfel rezistenta liniei?).

Multumesc inca o data.

Avatar utilizator
filip horatiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 61
Membru din: 24 Apr 2009, 00:40

Re: Intrebari incepator

Mesaj de filip horatiu » 15 Iun 2013, 00:28

Eu la mono de 0.25 folosesc inaintas textil de 0.22 ( perfect ). Eu zic sa folosesti la 0.27 un inaintas textil de 0.25 . Eu in general folosesc fire pt. forfac cu camasa de 25 lbs - 20 lbs fara camasa ( depinde si de ce substrat ai : daca e cu scoici foloseste mai gros, iar daca substratul e namolos foloseste fire fara camasa ). Sper sa-ti fi fost de ajutor ceea ce ti-am scris !

Avatar utilizator
Cristi CJ
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 05 Mar 2013, 16:38

Re: Intrebari incepator

Mesaj de Cristi CJ » 16 Iun 2013, 21:47

Multumesc filip horatiu.
Insa tot nu m-am lamurit. As vrea mai mult decat recomandarea firului sa inteleg exact rostul si motivatia alegerii.
Deci: La alegerea inaintasului conteaza defapt firul principal sau mai mult tipul si greutatea monturii?
La firul cu care se leaga acul, am inteles ca alegerea se face in functie de substrat dar in raport cu linia pricipala/inaintas, va fi mai rezistent sau nu?
Daca se gaseste un binevoitor il rog sa imi explice.
Multumesc.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Intrebari incepator

Mesaj de Allen Besnovich » 16 Iun 2013, 22:35

Eu cred ca e mai mult dupa gusturi. Nu exista o regula generala. Poti folosi ce fire vrei tu , mai ales la forface. Dar pe propria raspundere :D
Eu folosesc inaintasi de 025 textil iar carligele le leg cu acelasi fir. Iar monofilament folosesc 028. Dar am legat carligele si cu 020 mai ales primavara, folosind acelas inaintasi de 025.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Nowatiny
Veteran
Veteran
Mesaje: 566
Membru din: 27 Oct 2008, 19:45
Localitate: Bucuresti

Re: Intrebari incepator

Mesaj de Nowatiny » 17 Iun 2013, 08:44

Cristi CJ scrie:Multumesc mult Nowatiny! Apreciez si daca se poate, inca ceva:
1. Daca optez pentru inaintas textil, linia principala fiind mono de 0.27mm, ce rezistenta ar trebui sa aiba inaintasul? (conteaza defapt firul principal sau mai mult tipul si greutatea monturii?)
2. Ce fir folosesc la legarea acului?(in sensul de rezistenta in raport cu inaintas/fir principal; putin mai slab, in cazul in care agat sa nu pierd toata montura sau tare pastrand astfel rezistenta liniei?).

Multumesc inca o data.
1.Inaintasul trebuie sa fie in aproapiere grosimii firului principal(ex:0.25mm principal - 0.20mm-0.25mm inaintasul) , ca sa iti iasa nodul ok.
2.De obicei firul de la rig trebuie sa fie mai slab ca rezistenta decat firul principal(decat sa rupi pe lungime firul principal mai bine lasi decat rigul ) dar folosind textil la rig si un fir principal subtire e cam greu sa se rupa rigul inaintea principalului.

Avatar utilizator
Cristi CJ
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 05 Mar 2013, 16:38

Re: Intrebari incepator

Mesaj de Cristi CJ » 17 Iun 2013, 09:48

Nowatiny multumesc inca o data. Aleendark multumesc si tie.
In sfarsit m-am lamurit. Foarte de treaba! Apreciez.

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”