lungimea optima ptr rig

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dragos85
membru activ
membru activ
Mesaje: 123
Membru din: 02 Feb 2010, 20:52

lungimea optima ptr rig

Mesaj de Dragos85 » 28 Mar 2010, 20:40

care ar fi lungimea optima ptr un rig ... ?

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: lungimea optima ptr rig

Mesaj de LARY » 28 Mar 2010, 21:03

depinde de substrat-ul balti. vegetatie putrezita, mil, etc..... cu cit mai mic cu atit mai bun intre 5 si 25 centimetri.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: lungimea optima ptr rig

Mesaj de Dan Mitranescu » 28 Mar 2010, 22:16

Eu las rigul de 3 cm.
In situatia in care vreau sa-l scurtez rotesc varnisul in jurul acului pana obtin lungimea dorita.
In cazul in care vreau sa folosesc un boilies mai mare folosesc un mic truc cu elasticul de bani : Il bag pus in patru pe post de opritor dupa care il trag in bila pana cand aceasta ajunge in pozitia obtima dupa care tai surplusul de elastic.
Sunt pe piata opritori care rezolva aceasta situatie. Au forma literei V si au diferite lungimi.Sunt putin mai scumpi decat elasticul :D si nu au aceiasi plaja de utilizare. :D

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: lungimea optima ptr rig

Mesaj de stefan_kwr » 29 Mar 2010, 12:19

LARY scrie:depinde de substrat-ul balti. vegetatie putrezita, mil, etc..... cu cit mai mic cu atit mai bun intre 5 si 25 centimetri.
Cred ca aici te referi la lungimea forfacului, nu???

Avatar utilizator
premio
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 09 Sep 2009, 14:16

Re: lungimea optima ptr rig

Mesaj de premio » 29 Mar 2010, 20:00

si eu sunt debusolat ....

cred ca se vorbeste in acelasi timp si de firul de par si de forfac ...

sau se poate si forfac de 3 cm ?


:)

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: lungimea optima ptr rig

Mesaj de pharaoh » 29 Mar 2010, 20:10

pai initiatorul sa ne lamureasca ce intelege el prin rig
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: lungimea optima ptr rig

Mesaj de cristian505ro » 29 Mar 2010, 21:35

premio scrie:si eu sunt debusolat ....

cred ca se vorbeste in acelasi timp si de firul de par si de forfac ...

sau se poate si forfac de 3 cm ?


:)

Cred ca Dan s-a referit la lungimea firului de par
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: lungimea optima ptr rig

Mesaj de LARY » 29 Mar 2010, 22:33

stefan_kwr scrie:
LARY scrie:depinde de substrat-ul balti. vegetatie putrezita, mil, etc..... cu cit mai mic cu atit mai bun intre 5 si 25 centimetri.
Cred ca aici te referi la lungimea forfacului, nu???
Da lungimea forfacului.
Despre firul de par personal eu il fac exact cit imi trebuie pentru 2,3,4....... boabe de porumb, da cel mai practic e sa il faci mai lung si sa il rasucesti in jurul crligului, asta ca sa nu umbli cu 100 de forface dupa tine.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: lungimea optima ptr rig

Mesaj de Dan Mitranescu » 30 Mar 2010, 01:15

Dragos85 scrie:care ar fi lungimea optima ptr un rig ... ?
Asta este intrebarea ... si rig-ul este "firul de par" nu firul dintre plumb si ac. ---<><

Avatar utilizator
marrone
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 13 Sep 2009, 19:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: lungimea optima ptr rig

Mesaj de marrone » 30 Mar 2010, 09:12

Haideti sa lamurim odata cum e cu amestecarea asta de termeni din engleza si romana.
Daca va uitati pe orice site/revista/material in limba engleza referitor la monturi, termenul "rig" se refera la intreg ansamblul terminal cu care se conecteaza carligul de linia principala.
Firul de par este denumit "hair".

Asadar: lungimea rig-ului = lungimea monturii (am vazut ca pe forumuri se folosete foarte des termenul de forfac sau forfat a carui provenienta nu o cunosc deoarece nu exista in dex) si se refera la lungimea firului de la vartej si pana la ac.

Stiu ca multi dintre dumneavoastra s-au obisnuit cu alte "intelesuri" ale termenilor de mai sus dar pentru a evita confuziile asa cred eu ca ar fi cel mai bine sa-i interpretam.

O zi buna,
Marrone

Avatar utilizator
marrone
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 13 Sep 2009, 19:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: lungimea optima ptr rig

Mesaj de marrone » 30 Mar 2010, 09:22

Si ca sa raspund si la subiect: lungimea optima a monturii/forfac-ului/rig-ului este dictata strict de substrat si de modul de prezentare a momelii, si poate varia intre 5 si 30 de cm, iar in unele cazuri chiar mai mult.

Are legatura directa cu modul in care se hranesc pestii in lacul respectiv, fiind cunoscut faptul ca pestii se hranesc altfel de la balta la balta, de la anotimp la anotimp samd.

Nu exista o reteta perfecta/optima pentru toate cazurile, aici intervenind experienta, priceperea si mai ales "inspiratia" pescarului de a adapta modul de prezentare la conditiile de pescuit.

Marrone

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: lungimea optima ptr rig

Mesaj de Dan Mitranescu » 30 Mar 2010, 10:00

...nu stiam ... inseamna ca la noi notiunea de rig se foloseste incorect ... ---<><

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: lungimea optima ptr rig

Mesaj de gogu steriade » 30 Mar 2010, 10:16

Dan Mitranescu scrie:...nu stiam ... inseamna ca la noi notiunea de rig se foloseste incorect ... ---<><
pai siacuma spui mancatiash ! #-o bine ca nam apucat sati cer o banana rig ca cine stie ce dracie imi dadeai ! ;;) <:-P
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
marrone
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 13 Sep 2009, 19:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: lungimea optima ptr rig

Mesaj de marrone » 30 Mar 2010, 11:06

Si ca o completare la cele spuse mai sus, multi pescari prefera sa inceapa o partida de pescuit folosid o lungime "neutra" a monturii/forfac-ului/rig-ului, adica undeva intre 12 si 16cm, si odata cu prezentarea primilor crapi la saltea, in functie de locul in care s-a produs intepatura (mai aproape de marginea buzei sau mai adanc in gura crapului) ajusteaza lungimea monturilor astfel incat crapii sa fie intepati undeva la 1,5-2 cm de marginea buzei.

Marrone

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: lungimea optima ptr rig

Mesaj de mike_carp » 01 Apr 2010, 08:41

Eu nu sunt de acord ca lungimea rigului e dictata DOAR de substrat. Eu cred ca e foarte important si pestele urmarit- ma refer la marime. Daca la ciortan viteza folosim un rig cat mai scurt, la crapi mari peste 12-15kg acelasi rig nu va mai fi eficace. Nu stiu exact cauza, dar cu forfacuri scurte se pierd multi pesti mari. Am pati-to acum 2 ani cand n-am reusit sa scot nici un peste peste 10kg cu forfacuri de pana la 15cm. Cand am pus forfacuri de 30-45cm am scos fiecare peste sarit de 10kg. Nu pot fi 100% sigur, dar cred ca forfacul scurt langa plumb ajuta pestele sa scuipe montura in drill, datorita balansului care-l face plumbul cred ca se largeste gaura unde e intepat si sare carligul din gura.
Deci nu cred ca exista o lungime optima generala, ci o lungime optima in functie de situatia de pescuit, substrat, marimea pestilor cautati, etc.
crafty carper
Mihai Tomescu

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”