Montura balta cu substrat malos!

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
elvis_armeanca
senior
senior
Mesaje: 175
Membru din: 27 Iun 2011, 21:26
Localitate: ovidiu

Montura balta cu substrat malos!

Mesaj de elvis_armeanca » 15 Noi 2011, 03:03

Salut!as vrea sa stiu ce tip sau cum se face o montura pentru o balta cu fund malos avind in vedere ca am observat ca se pescuieste acolo la greu cu montura cu momitor incarcat cu nada si un carlig dedesubt cu porumb boabe pe fir de par?am incercat si eu dar am avut partide fara o trasatura!va rog sa-mi spuneti ce am facut gresit de nu am avut prezentari!?
daca ai nevoie de mine ,te sun eu..!

Avatar utilizator
elephunk
senior
senior
Mesaje: 213
Membru din: 07 Feb 2011, 23:56
Localitate: Bucuresti

Re: Montura balta cu substrat malos!

Mesaj de elephunk » 15 Noi 2011, 09:35

Salutare din nou! :D

Iti raspund pe acest topic, desi am vazut ca ai deschis doua cu aceasi intrebare.

Problema care apare atunci cand ai de a face cu un substrat malos este ca plumbul se poate infige in substrat si, in consecinta, trage dupa el si rigul (problema poate aparea oarecum si in cazul momitorului, prezentarea nemaifiind una corecta intotdeauna).

Ce poti face? Pai, pe cale logica, ar trebui sa lungesti rigul. Fa-ti monturi cu plumb pierdut sau helicopter, insa lasa firul ce se leaga de ac (rigul) undeva la 15-20 cm. De asemenea, daca pescuiesti cu plumb, incearca sa folosesti un plumb ceva mai usor, astfel incat sa nu se infiga foarte tare in mal dupa lanseu.

De asemenea, incearca prezentarea de tip snowman (o bila tare + un pop-up) sau momelile flotante de tipul porumb de plastic enterprise ce se vor aseza mai incet pe substrat.

Daca folosesti momitorul, incearca sa infigi in partea de sus a momitorului acul, astfel incat el sa se poata elibera treptat si usor dupa ce nada de pe momitor se va desface.

Mai poti, de asemenea, sa folosesti pufuletii solubili: acestia se pun pe carlig ajutand-ul sa nu se agate in coborarea lui catre substrat, dar il si incetineste in asezarea lui, lucru ce te-ar putea ajuta.

Acestea sunt cateva idei ce mi-au venit acum, pe moment, insa daca mai citesti forumul, in special sectiunea monturi, cu siguranta vei gasi si alte idei folositoare!

Numai bine!
Sa nu te exprimi niciodata mai clar decat esti in stare sa gandesti

Vlad Dobre
CPK Carp & More

Avatar utilizator
CocaN
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 21 Apr 2010, 23:26
Localitate: Turda/Cluj
Contact:

Re: Montura balta cu substrat malos!

Mesaj de CocaN » 15 Noi 2011, 22:02

Ia problema de la radacina. Un loc "batut" nu inseamna ca este si bun, sau poate fi la o anumita distanta.
Foloseste un marker si cauta locuri cu substrat tare, pe care iti poti prezenta montura.
Dupa ce ai "invatat" lacul crede-ma ca nu prea conteaza ce ai in carlig, ci mai degraba unde pescuiesti si cu ce ii atragi. :)

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”