montura momitor cu tija si fara tija

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
alin81
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 25 Oct 2009, 11:35
Localitate: Milano

Re: montura momitor cu tija si fara tija

Mesaj de alin81 » 04 Apr 2011, 12:55

pharaoh scrie:
alin81 scrie:
pharaoh scrie:N-ai inteles ce a vrut sa spuna George. Se referea la conul, camasa de cauciuc care vine pe forfac si peste vartej. O observatie foarte buna.
Pai acolo este un vartej cu atac rapid de la fox,iar conul de cauciuc blocheaza forfacul ca in timpul drilului sa nu iasa.mai este un tip de vartej care are un inel de fier ca autoblocant eu folosesc acest model cu con de cauciuc.
Am inteles.
Eu personal folosesc acest tip de vartej pentru a putea pune stik mix pe forfac.
NO BEEEP....... NO PARTY

Avatar utilizator
georgemarian
Veteran
Veteran
Mesaje: 779
Membru din: 13 Noi 2010, 22:00

Re: montura momitor cu tija si fara tija

Mesaj de georgemarian » 05 Apr 2011, 19:31

alin mi-a dat si mie montura,ii multumesc inca o data pe aceasta cale...si incerc sa imi fac si eu la fel,mi se pare foarte buna :) deci el poate sa va explice ce nelamuriri aveti..:) r3Sp3cT

Avatar utilizator
GhostVision
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 23 Mai 2010, 00:43
Localitate: Arad

Re: montura momitor cu tija si fara tija

Mesaj de GhostVision » 18 Apr 2011, 10:48

Dan Mitranescu scrie:
Clabuc scrie:
Madalin007 scrie:Bagi un opritor pe inaintasul lansetei tragi firul pe tija momitorului,sub momitor legi un vartej la care agaugi forfacul .Asa vei fi si legal(daca participi la competitii) si ai si mai putine puncte sensibile ;) .Iar la cel fara tija inlocuiesti tija cu un anti-tangle si obti rezultatul dorit.Eu te sfatuiesc sa mergi pe varianta cu tija.
Fit intins!!
Madalin, sigur e legal cu opritorul ? daca se rupe nodul de la inaintas ce se intampla cu plumbul
Exista opritori siliconici foarte elastici care trec cu usurinta si peste nodul dintre inaintas si monofilament.

Daca nu vreti sa folositi totusi acest opritor momitorul are prevazuta pentru autoantepare o prelungire a tijei pe care se baga un tub siliconic in care intra vartejul :

http://danmitranescu.ro/150-28/SPECIAL- ... OR-MV2.php

Totodata aceasta prelungire impiedica acul sa ajunga sa se incurce pe tija. ( legatura la ac maxim 10 cm )
Nu se pot comanda de la tine de pe site monturi de genul asta ? (sau doar angroo?) Mersi
De crezi ca esti prea mic ca sa faci un lucru insemnat, incearca sa dormi cu un tântar intr-o camera inchisa :)

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: montura momitor cu tija si fara tija

Mesaj de Dan Mitranescu » 18 Apr 2011, 11:33

Este specificat ca monturile , momitoarele ... se pot vinde " SI " in regim en-gross .
Asa ca se pot achizitiona en-detail .

http://danmitranescu.ro/150-28/SPECIAL- ... OR-MV2.php
sau
http://danmitranescu.ro/159-48/MOMITOAR ... RS-MV2.php

Avatar utilizator
GhostVision
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 23 Mai 2010, 00:43
Localitate: Arad

Re: montura momitor cu tija si fara tija

Mesaj de GhostVision » 18 Apr 2011, 12:26

Dan Mitranescu scrie:Este specificat ca monturile , momitoarele ... se pot vinde " SI " in regim en-gross .
Asa ca se pot achizitiona en-detail .

http://danmitranescu.ro/150-28/SPECIAL- ... OR-MV2.php
sau
http://danmitranescu.ro/159-48/MOMITOAR ... RS-MV2.php
Da, ai dreptate.. nu observasem :) Mersi de raspuns!
De crezi ca esti prea mic ca sa faci un lucru insemnat, incearca sa dormi cu un tântar intr-o camera inchisa :)

Avatar utilizator
Liviu Stroe
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 17 Iun 2009, 13:35
Localitate: Brasov
Contact:

Re: montura momitor cu tija si fara tija

Mesaj de Liviu Stroe » 20 Apr 2016, 10:47

Au trecut ceva ani de la postarile anterioare :) timp in care am prins si experienta insa ma uit cu drag inapoi sa vad de unde am plecat :)

PS: mi se pare mie sau forumul incet incet devine din ce in ce mai inactiv?

:-SS
Respect,
Liviu

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: montura momitor cu tija si fara tija

Mesaj de florentiniuga » 21 Apr 2016, 02:36

Liviu Stroe scrie:Au trecut ceva ani de la postarile anterioare :) timp in care am prins si experienta insa ma uit cu drag inapoi sa vad de unde am plecat :)

PS: mi se pare mie sau forumul incet incet devine din ce in ce mai inactiv?

:-SS
Asa e dar din pacate toate forumurile au inceput sa sufere de cand cu Fb. Diferenta este ca aici gasesti informatiile bine structurate si chiar te poti uita, asa cum o faci acum, la inceputuri. Pe fb, o informatie utila se pierde in maxim 2-3 zile si e ingropata sub alte stive de prostii care vin in valuri non-stop. De aceea forumurile sunt inca si vor ramane un instrument serios.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Liviu Stroe
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 17 Iun 2009, 13:35
Localitate: Brasov
Contact:

Re: montura momitor cu tija si fara tija

Mesaj de Liviu Stroe » 21 Apr 2016, 09:23

florentiniuga scrie:
Liviu Stroe scrie:Au trecut ceva ani de la postarile anterioare :) timp in care am prins si experienta insa ma uit cu drag inapoi sa vad de unde am plecat :)

PS: mi se pare mie sau forumul incet incet devine din ce in ce mai inactiv?

:-SS
Asa e dar din pacate toate forumurile au inceput sa sufere de cand cu Fb. Diferenta este ca aici gasesti informatiile bine structurate si chiar te poti uita, asa cum o faci acum, la inceputuri. Pe fb, o informatie utila se pierde in maxim 2-3 zile si e ingropata sub alte stive de prostii care vin in valuri non-stop. De aceea forumurile sunt inca si vor ramane un instrument serios.
Sunt perfect de acord cu dvs Dl. Florentin, sunt sigur insa ca daca cineva doreste sa afle un lucru in cel mai mic detaliu ... tot pe forum ajunge :). Nu ai cum sa inveti ceva dintr-o informatie atat de compacta cum sunt prezentate cele de pe facebook. Desi cum spuneam in postul anterior, am prins ceva experienta in ale pescuitului, citesc cu drag noile topicuri pe orice tema si mereu constat ca mai am cate ceva de invatat :"> . Pe principiul : omul invata toata viata si tot prost moare :D

PS: o sugestie ... sa nu-i zic recomandare, vad in foarte multe topicuri comflicte intre membrii forumului, fie ei noi, veterani, administratori etc ... cred ca ar trebui luate niste masuri sau chiar sterse postarile care sunt offtopic. Nu aduc nici un beneficiu atat comunitatii cat si noilor membrii care posteaza in ideea de a afla cate ceva ...

Cam atat pe aceasta tema ca sunt cam off topic, fire intinse si sa "ne vedem"cu bine pe forum :!: >:D<
Respect,
Liviu

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Off topic la subiectul "montura momitor cu tija si fara tija

Mesaj de florentiniuga » 25 Apr 2016, 02:12

Liviu Stroe scrie:...PS: o sugestie ... sa nu-i zic recomandare, vad in foarte multe topicuri comflicte intre membrii forumului, fie ei noi, veterani, administratori etc ... cred ca ar trebui luate niste masuri sau chiar sterse postarile care sunt offtopic. Nu aduc nici un beneficiu atat comunitatii cat si noilor membrii care posteaza in ideea de a afla cate ceva ...
Si eu care credeam ca gestionez unul din cele mai civilizate forumuri. :D Asta inseamna ca nu te-ai uitat peste prea multe din astea cu participanti la competitii si orgolii multe. De certat se cearta oamenii in mod firesc pretutindeni, n-o sa-i opresc eu iar membrii nostri sunt pescari totusi. :)) Dar am vegheat mereu sa nu se nasca polemici necivilizate, adica nu vei gasi jigniri grosolane, injuraturi, calomnii si acuzatii fara temei, etc. In ultima vreme chiar se discuta la subiect, constructiv. Poate s-au mai cernut din cei cu samanta de scandal. Se mai intarata pe la vanzari dar nu-i chiar o problema de remarcat.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”