Montura-pareri

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
pycoboy
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 17 Mar 2008, 19:09

Re: Montura-pareri

Mesaj de pycoboy » 16 Feb 2010, 22:44

Am vazut in unul din filmele de la korda ca prinde firul in clipsul de la mulineta ca sa arunce la aceeasi distanta pe patul de nada. Nelamuririle mele sunt:
- dc firul ramane prins in clips si trage un crap mai mare si tu nu esti atent nu iti rupe firul sau cum ii mai dai fir
- ce rost mai au mulinetele cu baitrunner, pt ca nu poti sa-l activezi
- voi ce sistem folositi ca sa lansati in acelasi loc

Avatar utilizator
dragan o
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 31 Ian 2010, 22:38
Localitate: Arad

Re: Montura-pareri

Mesaj de dragan o » 16 Feb 2010, 23:30

Intradevar prinde firul in clipsul de la mulineta pentru a lansa in acelasi loc,dar nu-l lasa acolo ci il desprinde pentru a-l lasa liber la trasatura.Acum,intrebarea logica pe care ti-o vei pune,este cum va stii sa reprinda firul in acelasi loc,in clips pentru urmatoarea lansare?Simplu...are pe fir un semn,fie facut cu un marker(carioca)special,fie facut cu ajutorul unui nod special(varianta a doua e cea mai utilizata si dupa mine cea mai buna)
Se lanseaza pe zona nadita,se face semnul pe fir,se prinde firul in clips,se recupereaza montura din apa(firul este prins in clips),se pune momeala,sacul pva,etc,se lanseaza,firul se opreste in clips,montura ajunge in zona dorita,se desprinde firul din clips(dar ramane semnul ;) ),...trasatura...drill...minciog,saltea,cantar,poza,eliberare(sau tigaie,depinde de pescar)si procesul se reia.Cu timpul iti vei face"mana"si nu vei mai avea nevoie sa prinzi firul in clips,iti va fi de ajuns doar semnul pe care-l faci pe fir,si nu vor mai fi necesare doua lansari pentru a pozitiona montura pe nada.Nu stiu daca ai inteles ceva(eu sper ca da),poate iti vor explica si altii si o vor face mai bine.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Montura-pareri

Mesaj de stefanflorin » 17 Feb 2010, 12:26

Nu foloseste "nod special", ci un fel de banda izolanta (aia de o folosesc electricienii), daca faci nod dintr-un alt fir o sa ai probleme atunci cand vrei sa modifici distanta pt ca e foarte greu sa deplasezi (de desfacut nici nu incape vorba)nodul ala pe o distanta de 20-30 de metri sa zicem, iar banda decat o dezlipesti si o lipesti la loc pe fir la distanta dorita. Atentie mare insa caci tipul clipsului de pe tambur este foarte important, cele clasice iti vor deteriora firul mai mult ca sigur si poti avea surprize neplacute precum si grija ca chiar daca firul nu s-a rupt in locul respectiv, diametrul acestuia precum si forma a fost modificata din cauza clipsului (nu credeti? incercati la rece si o sa vedeti despre ce e vorba). Pe mulinetele lor clipsul este de forma cilindrica si este dotat cu un resort fapt care permite prinderea, desprinderea si lansarea fara pic de efecte negative asupra firului. Ca exemplu luati o mulineta shimano superbaitrunner si analizati clipsul ca sa vedeti despre ce vorbesc.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
dragan o
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 31 Ian 2010, 22:38
Localitate: Arad

Re: Montura-pareri

Mesaj de dragan o » 17 Feb 2010, 23:47

Probabil ca Danny Fairbrass,in filmele sale despre pescuitul crapului foloseste ''un fel de banda izolanta(aia de o folosesc electricienii)''pentru semnul de pe fir,dar nu stiu cit de rezistenta este banda respectiva la umezeala.Daca faci o lansare prea lunga si ajunge in apa portiunea de fir pe care ai pus banda,s-ar putea sa se deslipeasca si sa-ti creeze neplaceri.Chiar si roua diminetii sau ploaia poate sa-ti deterioreze respectiva banda.Nu sustin ca ideea n-ar fi buna, mai ales ca se poate modifica mult mai usor distanta, asa cum a spus si domnul stefanflorin,dar si cu ''nod special''se poate modifica distanta-facind efectiv alt nod la distanta dorita,dintr-un fir de alta culoare(pentru a deosebii un loc de altul).Nu conteaza ca vei avea mai multe semne pe fir,acestea nu te vor incurca,vor trece fara probleme prin inelele lansetei,totul e sa tii minte carui loc de pe balta ii corespunde semnul de pe fir.Varianta cu banda este mult mai comoda,si daca o vei alege sa folosesti o banda izolanta rezistenta la umiditate si sa aiba un adeziv bun(daca se deslipeste iti agata spirele firului pe tambur-alte neplaceri...),varianta cu nod este intradevar mai incomoda,muncesti mai mult, dar mie personal(nu o impun nimanui)mi se pare mai sigura. :-?

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Montura-pareri

Mesaj de craparulsef » 18 Feb 2010, 00:24

Interesant subiect...cred ca se mai pot folosi "nodurile" culisante pe care le aplica pescarii de sheffield. Pe linie se pot pune astefel de accesorii, cred, ce as fi curios sa aflu cum se procedeaza in cazul in care aplic un astfel de semn si sa spunem nu folosesc clipsul, admit ca am experienta si lansez aproximativ dupa care daca am depasit semnul recupar cu montura cu tot pe fund?! Sau folosesc clipsul lansez exact desfac firul de pe clips, parca asa am inteles di textul de mai sus....ma lupt cu pestele...il prind sau nu si vreau sa lansez din nou cu firul agatat de clips!? Derulez cei 80-100 de metri intr-un vas cu apa ca nu pot pe mal agat firul de clips...rulez linia la loc, incarc, lansez si dracu stie ce se mai intampla!? Cum e?
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
pycoboy
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 17 Mar 2008, 19:09

Re: Montura-pareri

Mesaj de pycoboy » 18 Feb 2010, 00:24

Despre metoda asta ce parere aveti ?
http://www.youtube.com/watch?v=G-10yUA5L20

Avatar utilizator
dragan o
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 31 Ian 2010, 22:38
Localitate: Arad

Re: Montura-pareri

Mesaj de dragan o » 18 Feb 2010, 01:03

Este metoda cu nod,pe fir. :D

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Montura-pareri

Mesaj de gor965 » 18 Feb 2010, 01:20

Puneti-va in locul lui Dany...pescuiti la 1 m de malul opus...patul de nada e supravegheat video...orice trasatura e semnalizata intai pe cadere ...credeti ca nu poate pescui cu firul in clips la punct fix ,fara sa repete aruncarile (ptr. reglaj) ?! Eu cred ca poate !...si stiu multi pescari de Dunare care pescuiesc in butuci (in marginea lor ) si cand au trasatura ,dupa ce inteapa pestele ,sa mor daca-i mai dau pestelui 1 m de fir !...astia sunt in stare sa pescuiasca cu firul prins in clips si cu ochii pe varful lansetei ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Montura-pareri

Mesaj de craparulsef » 18 Feb 2010, 01:22

pycoboy scrie:Despre metoda asta ce parere aveti ?
http://www.youtube.com/watch?v=G-10yUA5L20
Pai ce facem aici? Despre ce apare in videoclip am scris putin mai sus:..."cred ca se mai pot folosi "nodurile" culisante pe care le aplica pescarii de sheffield"...hai sa citim cu atentie!!!
...folosesc clipsul lansez exact dupa care desfac firul de pe clips, parca asa am inteles di textul de mai sus.... si daca am noroc si trage ma lupt cu pestele...il prind sau nu si vreau sa lansez din nou dar eu inainte de drillul cu baboiul am avut deja scos de pe clips firul, nu-i asa? ...Derulez cei 80-100 de metri intr-un vas cu apa zic si eu ca nu pot pe mal, agat din nou firul de clips...rulez linia la loc, incarc, lansez si dracu stie ce se mai intampla!? Cum e?
Deci?cum e?
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: Montura-pareri

Mesaj de cosmake » 18 Feb 2010, 10:11

gor965 scrie:...si stiu multi pescari de Dunare care pescuiesc in butuci (in marginea lor ) si cand au trasatura ,dupa ce inteapa pestele ,sa mor daca-i mai dau pestelui 1 m de fir !...astia sunt in stare sa pescuiasca cu firul prins in clips si cu ochii pe varful lansetei ! :D
mersi gor ca m-ai descris perfect :D

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Montura-pareri

Mesaj de raduionescu45 » 18 Feb 2010, 12:25

- lansezi de cateva ori pana cand arunci exact unde vrei (chiar si fara montura, doar cu plumb)
- markezi pe linie cu fir de alta culoare, textil, banda, marker orice vrei tu si-ti iei si un raport fara de inele lansetei sau de mulineta (ceva de genul: semnul e cu 10cm inainte de primul inel de la varf sau e cu cu 10cm dupa inelul de plecare sau fara de mulineta ...)
- pui firul pe clips si recuperezi
- pui montura si lansezi pana se blocheza in clips
- desfaci firul de pe clips, pui batul pe suport si astepti
- daca trage, vrei sa schimbi montura, vrei sa schimbi nada de la carlig... recuperezi
- dupa ce ai terminat ce aveai de facut faci o lansare intr-o alta directie decat cea a patului de nada sau a zonei in care vrei sa pescuiesti si recuperezi pana semnul ajunge unde ai stabilit tu. in momentul ala pui firul pe clips si recuperezi intreaga linie
- cu clipsul pus poti lansa in directia unde vrei sa pescuiesti (pe pat), montura va ajunge exact unde vrei si de aici tot repeti procedura incepant cu "- desfaci firul de pe clips, pui batul pe suport si astepti"


stiu ca nu stau bine cu explicatiile dar ma chinui

Avatar utilizator
dragan o
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 31 Ian 2010, 22:38
Localitate: Arad

Re: Montura-pareri

Mesaj de dragan o » 18 Feb 2010, 17:07

Acesta este procedeul,raduionescu45,ai perfecta dreptate,eu te-am inteles si cred ca si altii,inclusiv pycoboy,sper sa inteleaga si restul si sa nu se apuce sa deruleze firul intr-un lighean cu apa :D .Si inca ceva-raduionescu45- stai bine cu explicatiile.Fir intins si marcare precisa!!!

Avatar utilizator
pycoboy
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 17 Mar 2008, 19:09

Re: Montura-pareri

Mesaj de pycoboy » 18 Feb 2010, 21:21

Am inteles perfect...va multumesc tuturor pt info >:D<

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura-pareri

Mesaj de cristian505ro » 18 Feb 2010, 22:07

[quote="stefanflorin"]. Pe mulinetele lor clipsul este de forma cilindrica si este dotat cu un resort fapt care permite prinderea, desprinderea si lansarea fara pic de efecte negative asupra firului. Ca exemplu luati o mulineta shimano superbaitrunner si analizati clipsul ca sa vedeti despre ce vorbesc.[/quote]

Cred ca si clipsurile de la Shimano BBRLC sunt bune,nu-i asa? E tot cilindric. Eu unul nu am avut probleme, dar nu am facut multe lanseuri "marcate " cu ele. In descrierea tehnica, producatorul mentioneaza ca nu e raspunzator de diverse repercusiuni asupra firului prins in clips. Ceea ce m-a facut sa fiu un pic temator.

Avatar utilizator
marrone
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 13 Sep 2009, 19:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura-pareri

Mesaj de marrone » 19 Feb 2010, 02:13

Indiferent de ce fel de clip ai la mulineta nu se intampla nimic cu firul daca pe ultimii metri ai lansarii ai grija sa "franezi" firul punand degetul pe tambur si sa "asezi" plumbul usor pe substrat.

Daca arunci ca taranul "la rupere" si nici cu ridici varful lansetei inainte sa se intinda firul cred si eu ca se intinde firul in zona clips-ului de pe mulineta.

Urmariti cu atentie toate filmele de la Korda si o sa vedeti ca absolut toti fac chestia asta cand lanseaza.

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”