Montura-pareri

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
pycoboy
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 17 Mar 2008, 19:09

Montura-pareri

Mesaj de pycoboy » 29 Ian 2010, 21:02

M-am hotarat sa-mi fac singur niste monturi si iata ce a iesit...as dori dc se poate pareri pro si contra...ce ar trb schimbat, unde am gresit, etc. Va multumesc anticipat.
Imagine

Avatar utilizator
berescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 82
Membru din: 03 Ian 2009, 22:22

Re: Montura-pareri

Mesaj de berescu » 30 Ian 2010, 11:09

Salutare,sper sa te indrum bine dca nu sa ma corecteze cineva.Din cate am vazut pe forum si youtube pot sa-ti spun asa varnesul de pe carlig trebuie sa fie in dreptul contra spinului(ca sa fie intepatura mai una si sa-l poata absoarbe crapul cu tot cu momeala)la vartej daca folosesti unul simplu foloseste nodul rapala(pt a avea libertate forfacul sa nu simta crapul nici o rezistenta),daca folosesti un vartej cu anou nodul uni knot acelasi nod uni knot poti sa-l folosesti si in partea superioara a vartejului care legi direct linia principala sau inaintasul textil,la plumb tragi un pic de tubul rigid pana intra in iteriorul plumbului atat cat sa intre trei sferturi din vartej(daca nu intra vartejul largesti putin cu un burghiu pe masura vartejului sa culiseze linia prin plumb) dupa care strangi cu patentul partea de sus a plumbului sau pui cateva picaturi de superglue pt a nu se deplasa,deasupra plumbului pe linia principala pui un stopar siliconat pt autointepare nu mai folosi agrafa cu vartej pt ca de sa rupe montura sa nu taraie dupa el(crapul)si plumbul(se poate agata in ceva si crapul sa moara,numai cu carligul e mai usor de scapat)te sfatuiesc sa folosesti inaintas textil(de doua ori lugimea batului)te ajuta la lansari mai lungi etc.pe care il legi de monofilament cu nodul albright(toate nodurile se gasesc pe forum in detaliu).Daca nu am fost expicit mai cauta pe forum la monturi si sigur ai sa gasesti mai multe.Fire intinse tuturor.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Montura-pareri

Mesaj de gor965 » 30 Ian 2010, 12:17

pycoboy scrie:M-am hotarat sa-mi fac singur niste monturi si iata ce a iesit...as dori dc se poate pareri pro si contra...ce ar trb schimbat, unde am gresit, etc. Va multumesc anticipat.
Imagine
Prea multe briz-brizuri ... agrafe care n-au ce cauta pe linie...vartej de tip rotund ,care daca nu-i de calitate ,rugineste si se rupe f.repede...acul imi pare cu ochetul curbat la exterior ,deci se preteaza mai bine la un forfac cu fir mono...
Cel mai bine intri cu linia principala (cu inaintasul ,daca il folosesti) prin tubul plumbului , legi un vartej rombic care sa intre relativ usor in capatul tubului de plastic(montura devine semi-fixa) si de acest vartej te legi cu forfacul (daca vrei sa fi mai rapid in a schimba forfacul ,poti pune o agrafa rapida ) . Atat , e mai simplu si mai eficient .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
pycoboy
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 17 Mar 2008, 19:09

Re: Montura-pareri

Mesaj de pycoboy » 30 Ian 2010, 12:36

Am inteles si asa o sa fac...intrebarea mea e ce fir textil sa folosesc pentru forfac ? Va multumesc frumos.

Avatar utilizator
masacul
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 30 Ian 2010, 16:29

Re: Montura-pareri

Mesaj de masacul » 30 Ian 2010, 16:36

pycoboy scrie:Am inteles si asa o sa fac...intrebarea mea e ce fir textil sa folosesc pentru forfac ? Va multumesc frumos.
eu zic sa folosesti un fir de la Korda:fir textil imbracat in camasa de monocarbon

Avatar utilizator
pycoboy
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 17 Mar 2008, 19:09

Re: Montura-pareri

Mesaj de pycoboy » 30 Ian 2010, 20:41

De anul acesta m-am hotarat sa practic cat mai des pescuitul la crap C&R, in primul rand din cauza ca nu mananc peste si pt ca vreau ca si data viitoare cand merg pe aceeasi balta sa am ce sa prind. Cu monturile mai greu, pt ca mi-am facut si singur dar dupa modelul celor cumparate din diverse magazine (exact ca cea din imaginea de mai sus). Acum vreau sa folosesc montura semifixa si as dori sa-mi spuneti dc este aceasta (din imaginea de mai jos) ? Dc da as ori sa stiu la ce distanta in spatele tubului se pune stoperul, cat trb sa intre vartejul in plumb ca autointeparea sa fie corecta si ce lungime ar trb sa aiba forfatu. Dc nu este aceasta montura si am gresit va rog frumos sa-mi spuneti ce trb sa modific la ea ca sa fie semifixa. Va multumesc anticipat
Imagine

Avatar utilizator
pycoboy
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 17 Mar 2008, 19:09

Re: Montura-pareri

Mesaj de pycoboy » 31 Ian 2010, 22:30

Dc se poate sa-i spuneti si mie ce nod folositi la legarea forfacului de vartej si la legarea firului principal de acelasi vartej...va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
aci_sri
utilizator
utilizator
Mesaje: 27
Membru din: 24 Feb 2008, 16:03
Localitate: BRASOV

Re: Montura-pareri

Mesaj de aci_sri » 01 Feb 2010, 19:21

salut,

unul din cele mai simple si sigure(cel putin pentru mine)
http://www.animatedknots.com/improvedcl ... dknots.com

si multe altele pe care le gasesti tot aici.Pana la primavara spor la treaba #:-S

Avatar utilizator
pycoboy
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 17 Mar 2008, 19:09

Re: Montura-pareri

Mesaj de pycoboy » 10 Feb 2010, 00:47

Sper ca de data asta sa fie bine :D ..montura semifixa...pls pareri
Imagine

Avatar utilizator
dragan o
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 31 Ian 2010, 22:38
Localitate: Arad

Re: Montura-pareri

Mesaj de dragan o » 10 Feb 2010, 20:57

In principiu e bine,daca pescuiesti plantat.Daca pescuiesti lansat,forfacul destul de lung si relativ moale,ti se va incurca la lansare in jurul firului principal chiar daca portiunea respectiva de fir principal este protejata de tubul asa zis ''antitangle''.Trebuie sa stii ca tubul antitangle,in ciuda denumirii pe care o are,nu elimina incalcelile care apar in lansare,ci are o cu totul alta ''misiune''-aceea de a proteja linia impotriva abraziunii,de a culca pe fundul apei portiunea de fir din imediata apropiere a monturii etc.
OK.,ce trebuie sa faci? In primul rand scurteaza forfacul,pana in 8-10cm,daca ramai la acest fir sau la oricare altul de acest fel(neteflonat-fara ''camasa'')si daca substratul iti permite(mal nu foarte gros),iar daca fundul apei este cu mal mai gros il faci mai lung dar iti recomand un fir cu ''camasa'',decojit 2cm deasupra carligului(gama Sufix este f.variata)si obligatoriu conectezi un manson siliconic de forma conica,de aprox.4cm,pe vartejul de sub plumb,bagi forfacul prin el apoi legi forfacul de vartej si tragi mansonul peste.Astfel in timpul lansarii acest manson ati va tine forfacul la distanta de firul principal.Sper ca ti-am fost de folos.FIR INTINS in noul sezon.

Avatar utilizator
pycoboy
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 17 Mar 2008, 19:09

Re: Montura-pareri

Mesaj de pycoboy » 11 Feb 2010, 00:07

De mare ajutor...multumesc frumos si fire intinse si tie in noul sezon ---<><

Avatar utilizator
pycoboy
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 17 Mar 2008, 19:09

Re: Montura-pareri

Mesaj de pycoboy » 11 Feb 2010, 00:55

dragan o scrie:si obligatoriu conectezi un manson siliconic de forma conica,de aprox.4cm,pe vartejul de sub plumb,bagi forfacul prin el apoi legi forfacul de vartej si tragi mansonul peste.
Acesta manson este bun ????
Imagine

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: Montura-pareri

Mesaj de tonny » 11 Feb 2010, 08:26

ultima montura pare cea mai ok dintre toate si dupa cum a zis si Dragan O forfacul trebuie mai scurt pentru a evita eventuala neplacere ca in aruncare sa se incalceasca cu linia principala chiar daca are tub antitangle nu se elimina in totalitate aceasta problema a incalcirii forfacului.Si inca o problema importanta montura zic eu ca trebuie sa aiba agrafa ce leaga forfacul de linie bagata fortat in tubul din capatul plumbului pentru o buna autointepare astfel eliminand si alte opritoare inutile si necorespunzatoare puse deasupra tubului antitangle pt intepare astfel in cazul ruperii firului pestele se v-a putea scapa mai usor de plumbu.Sper ca am fost destul de explicit si de folos.Stima

Avatar utilizator
Bragau Laurentiu
senior
senior
Mesaje: 298
Membru din: 15 Mai 2009, 11:09
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Montura-pareri

Mesaj de Bragau Laurentiu » 11 Feb 2010, 11:02

Eu personal trec linia princ prin plumb sau momitor dupa care leg o agrafa rapida de genu celei de mai sus, un capat (cel rotund)intra in plumb sau momitor.Forfacul carligului il trec prin mansonul de cauciuc dupa care prin agrafa rapida dupa care trec mansonul peste agrafa.Asa pot atasa orice fel de carlig cu orice montura ,se schimba foarte repede SI CEL MAI IMPORTANT in caz de ruptura pestele scapa f. usor de plumb deoarece in spatele acestuia nu se mai afla nimic. Sper sa-ti fie de ajutor

Avatar utilizator
dragan o
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 31 Ian 2010, 22:38
Localitate: Arad

Re: Montura-pareri

Mesaj de dragan o » 11 Feb 2010, 16:16

Da,acelea sunt mansoanele de care-ti spuneam.Spor la treaba!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”