Montura-pareri

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Montura-pareri

Mesaj de craparulsef » 19 Feb 2010, 13:52

dragan o scrie:Acesta este procedeul,raduionescu45,ai perfecta dreptate,eu te-am inteles si cred ca si altii,inclusiv pycoboy,sper sa inteleaga si restul si sa nu se apuce sa deruleze firul intr-un lighean cu apa :D .Si inca ceva-raduionescu45- stai bine cu explicatiile.Fir intins si marcare precisa!!!
Si uite asa va jucati de-a aruncatelea...si ca sa nu derulati in ceaunul de ciorba =)) lansati cu picioarele in lighean ca vorba ceea de ce sa fie simplu cand poate fi complicat...ies din topicul asta ca mi-a pierit cheful de pescuit!
Sau mai bine dupa ce golesc sticla de bere leg de dop cu sfoara o piatra si o plantez cu barca unde am chef si uite asa am o baliza !?
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
dragan o
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 31 Ian 2010, 22:38
Localitate: Arad

Re: Montura-pareri

Mesaj de dragan o » 19 Feb 2010, 16:43

Poate pentru craparulsef e complicat,pentru craparii de rand sigur nu-i.Si sper ca pana incepe noul sezon sa va revina cheful de pescuit,sa goliti cat mai multe sticle de bere, sa aveti pentru balize,ca altfel m-as simtii vinovat.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Montura-pareri

Mesaj de stefanflorin » 19 Feb 2010, 17:13

marrone scrie:Indiferent de ce fel de clip ai la mulineta nu se intampla nimic cu firul daca pe ultimii metri ai lansarii ai grija sa "franezi" firul punand degetul pe tambur si sa "asezi" plumbul usor pe substrat.

Daca arunci ca taranul "la rupere" si nici cu ridici varful lansetei inainte sa se intinda firul cred si eu ca se intinde firul in zona clips-ului de pe mulineta.

Urmariti cu atentie toate filmele de la Korda si o sa vedeti ca absolut toti fac chestia asta cand lanseaza.
De curiozitate te intreb, ai incercat vreodata? eu da, si indiferent de pozitia batului (la mine in momentul stoparii ridic varful sus un pic spre spate si il cobor pt franare ca la carte) firul se deterioreaza dupa un anumit numar de lanseuri si mie unu, nu imi mai inspira incredere (foloseam mulinete daiwa cu clips obisnuit). Daca franezi cu degetul cum spui tu, nu vad rostul firului in clips. Si daca vrei un lanseu foarte lung si precis nu ai decat sa arunci ca "taranul la rupere" caci altfel nu atingi distanta.
PS: Danny ala cu ochelari are basia deci iese din discutie.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Montura-pareri

Mesaj de raduionescu45 » 19 Feb 2010, 17:45

daca ai putin talent si indemanare (lucru care inca imi lipseste) poti pune fir de alta culoareaproape de primul inel si la lansare (fara sa prinzi firul in clips) oricum simti cum nodul acela trece prin inele si poti stopa firul cu degetul.
nu e la fel de exacta dar daca ai un pat de nada mai larg 5x5 sau 10x10 oricum pici in zona si eventual daca nu ai saculet sau fir solubil mai poti recupera 1-2 ture pana cand firul-semn ajunge langa inelul de varf.

Avatar utilizator
marrone
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 13 Sep 2009, 19:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura-pareri

Mesaj de marrone » 21 Feb 2010, 17:13

stefanflorin scrie:De curiozitate te intreb, ai incercat vreodata? eu da, si indiferent de pozitia batului (la mine in momentul stoparii ridic varful sus un pic spre spate si il cobor pt franare ca la carte) firul se deterioreaza dupa un anumit numar de lanseuri si mie unu, nu imi mai inspira incredere (foloseam mulinete daiwa cu clips obisnuit). Daca franezi cu degetul cum spui tu, nu vad rostul firului in clips. Si daca vrei un lanseu foarte lung si precis nu ai decat sa arunci ca "taranul la rupere" caci altfel nu atingi distanta.
PS: Danny ala cu ochelari are basia deci iese din discutie.
Sigur, este foarte bine ca ridici varful lansetei vertical, chiar un pic pe spate cand plumbul se apropie sa cada in apa, dar inainte sa ridici varful, cam cu o secunda, atingi tamburul usor cu degetul, ca sa nu fie socul atat de mare.
Acum depinde si de greutatea plumbului pe care il folosesti.
Eu merg pe pe formula consacrata (transformi TC-ul lansetei in uncii si gasesti greutatea ideala a plumbului care trebuie folosit). Cum eu am lansete cu actiune progresiva de 3,5 lbs folosesc plumbi de 3,5 oz. Daca as fi avut o lanseta cu actiune rapida poate as fi mers pe un plumb de 4 oz, dar nu mai mult.

Cam asta ar fi tehnica, daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Montura-pareri

Mesaj de stefanflorin » 22 Feb 2010, 12:47

ok, simplu, baga firul in line clip si scoate-l , o sa observi semne pe el care mie unu nu imi inspira incredere, dapoi sa mai si lansez.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Montura-pareri

Mesaj de Allen Besnovich » 23 Mar 2010, 17:39

pycoboy scrie:Sper ca de data asta sa fie bine :D ..montura semifixa...pls pareri
Imagine
Ceva de genul am si eu pe lansete.
N-am facut-o singur, am tot modificat , apeland la sfaturi pe acest forum.
Singura diferenta este ca folosesc plumb ceva mai usor, poate cu timpul o sa trec la ceva mai greu.. cand mai creste si experienta de lansare, nu vreau sa-mi zboare montura :D
Fir intins!
C.S. OLTENIA FISHING

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”