montura pt sac solubil

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
iuuli
senior
senior
Mesaje: 209
Membru din: 06 Noi 2008, 12:26
Localitate: BRASOV

montura pt sac solubil

Mesaj de iuuli » 17 Ian 2009, 22:42

ce fel de montura imi recomandati pentru saci solubili.MULTUMESC

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: montura pt sac solubil

Mesaj de cristea radu » 17 Ian 2009, 22:51

Saculetii solubili ii poti folosi la orice montura :-h

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: montura pt sac solubil

Mesaj de vali003 » 18 Ian 2009, 06:56

Ar cam depinde de marimea sacilor solubili , zic eu , poti sa pui citeva boilies sparte intr-un sac mic impreuna cu plumbul si sa il atasezi la o montura cu plumb pierdut , lasi ochetul de la plumb afara din sac , cei de la solar au un sistem de prindere al sacilor solubili la o montura elicopter , la plumb in linie , am avut probleme , i-mi scotea forfatul din plumb in aruncare , din cauza greutatii sacului .Poate are cineva o idee pentru montura in linie .

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: montura pt sac solubil

Mesaj de IULIAN C » 18 Ian 2009, 11:40

Pai,Vali,daca nu te zgarcesti la material,bagi inainte plumbul,care intra in saculet,apoi versi peste el ce anume vrei sa nadesti,lasi ceva mai lung,forfatul ceva mai scurt carligul ramanand undeva in partea de sus a saculetului,in aruncare,plumbul fiind in fata,are efect de...cometa.
Eu l-am folosit cu spartura de boilis,exact ca cea de pe firul de par si am avut succes si la aruncare dar si la raspunsul crapului-eu sunt mare fan al sacilor solubil,fiind,dupa mine,cea mai precisa metoda de nadire!
Si am gasit pe la tarabe fir,banda si role de saculeti parca Predator le spune care sunt la un sfert de pret fata de cele renumite...
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: montura pt sac solubil

Mesaj de vali003 » 18 Ian 2009, 17:38

Da Iulian , stiam si de acest mod , eu in general fac saculetii cu o zi inainte si pe balta ii atasez la montura , nu mai pierd timpul cu umplutul sacilor , legat , dind numai cu o singura lanseta , incerc sa fiu cit mai rapid posibil , sa am montura in apa cit mai repede .

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: montura pt sac solubil

Mesaj de marian_popescu » 12 Feb 2009, 20:20

metoda lui iulian este desrisa si pe ambalajul tubului PVA de la jenzi si mi se pare cea mai eficace din punct de vedere a preciziei si distantei in aruncare. daca esti presat de timp (ex. concurs) e bine sa ii ai pregatiti si sa ii atasezi cum prezenta dl iuga intr-o emisiune realizata in timpul unui concurs parca pe darvari, anul trecut. adica sa faci o bucla cu care sa sugrumi saculetul in jurul nodului, dupa ce l-au umplut si l-ai strans, iar carligul sa il agati de saculet, scotand varful in exterior pentru a evita sa ramana ceva particule infipte sau agatate in carlig
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: montura pt sac solubil

Mesaj de misu_sipanu » 13 Feb 2009, 17:49

Stiti cumva din ce data era emisiunea?

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: montura pt sac solubil

Mesaj de marian_popescu » 13 Feb 2009, 18:30

nu mai stiu, prin octombrie parca
in emisiune dl iuga participa la un concurs pe darvari in care facea echipa cu un pescar strain, iorgos. acesta din urma a trebuit sa plece dupa o zi sau doua si dl iuga a concurat singur. pescuia in zona unui picior de pod scufundat si a prins in ultima zi doar un cteno la vreo 4-5 kg langa stuf, pe malul celalalt...asta daca va poate ajuta in vreun fel sa identificati mai usor dvs sau altcineva data emisiunii
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: montura pt sac solubil

Mesaj de misu_sipanu » 13 Feb 2009, 19:10

multumesc

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: montura pt sac solubil

Mesaj de LARY » 18 Feb 2009, 23:41

Dati-mi voie sa intervin si eu cu ceva.
Fişiere ataşate
poze 5 010.JPG
poze 5 009.JPG
poze 5 007.JPG
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: montura pt sac solubil

Mesaj de marian_popescu » 19 Feb 2009, 18:35

prima fotografie este destul de relevanta, dar se poate face un lat mai bun un jurul nodului de pva. celelalte doua nu mi se par deloc corecte. teasatura de pva poate ceda destul de usor la solicitareaunui lanseu mai sanatos. si in plus, chiar daca nu ar ceda, care ar fi avantajul ei fata de cealalta? ca sa nu mai spun fata de cea cu plumbul incorporat in nada din saculet (exceptand timpul de realizare si cantitatea de nada de langa carlig)
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: montura pt sac solubil

Mesaj de cosmake » 19 Feb 2009, 19:01

Se desface de la virtej acul, se introduce croseta prin saculet dintr-o parte in alta prin mijlocul saculetului, se scoate croseta pe partea cealalta, se apuca ochetele firului de la cirlig si se trage prin saculet pina ce iese in partea cealalta si se ataseaza la loc de virtej.Astfel firul de la ac va trece prin saculet. Saculetul se va opri in cirlig. Sper sa fi fost suficient de explicit.

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: montura pt sac solubil

Mesaj de LARY » 19 Feb 2009, 19:11

marian_popescu scrie:prima fotografie este destul de relevanta, dar se poate face un lat mai bun un jurul nodului de pva. celelalte doua nu mi se par deloc corecte. teasatura de pva poate ceda destul de usor la solicitareaunui lanseu mai sanatos. si in plus, chiar daca nu ar ceda, care ar fi avantajul ei fata de cealalta? ca sa nu mai spun fata de cea cu plumbul incorporat in nada din saculet (exceptand timpul de realizare si cantitatea de nada de langa carlig)
pe prima (cea cu latul dupa nod) am vazuto la domnul FLORENTIN intr-o emisiune, am invatat ceva bum fata de ce stieam eu, ( infigeam doar cirligul in saculet).
Iar celelante doua eu recomand ca agrafa sa fie infipta in nod si atunci nu va fi nici-o problema.
Eu personal in ultima vreme, folosesc la forfacuri fir textil cu o camasa tare (rigida) si varianta cu latul la firul asta nu prea tine, iar daca mai folosesti si un pufulete solubil o sa te ajute cu siguranta.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
radu vaduva
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 29 Noi 2008, 14:10

Re: montura pt sac solubil

Mesaj de radu vaduva » 08 Mai 2009, 09:15

iuuli scrie:ce fel de montura imi recomandati pentru saci solubili.MULTUMESC
Exista un sistem special dezvoltat de ANCHOR care se numeste "ANCHOR TAKLE BAIT DELIVERY SYSTEMS " care se prezinta in 2 variante:
1.IN LINE la care momeala se introduce in punga solubila.
PLUMB IN LINIE CU PVC.jpg
(12.83 KiB) Descărcat de 1947 ori
2.SWIVEL BOMB la care momeala este alaturi de punga solubila.
PLUMB PIERDUT CU PVC.gif
(9.82 KiB) Descărcat de 1950 ori
In ambele variante punga solubila (PVC) se fixeaza de plumb cu ajutorul unui inel de cauciuc special.
Nu sint scumpe si par interesante.
Fire intinse si sanatate.
Radu Vaduva

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”