Teste monturi carasel

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
B3aT
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 14 Mai 2010, 18:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Teste monturi carasel

Mesaj de B3aT » 14 Mai 2010, 18:54

Salutare si bine v-am gasit, fiind primul post aici ( :noob: alert)

Am facut o montura cu momitor, cu un singur ac, simpla, de fund, pentru caras (si nu numai) pt balti mici, si cu niscai nomol, mai salbatice , deci peste mic si aruncari mici... cam asta ar fi :

- ac fara ochete (cu paleta) legat cu nod simplu
- restul nodurilor cu Hangman 5-7 bucle (pana acum nu m-a dezamagit)
- fir 0,35 negru monofilament (inca nu stiu sa lucrez cu textil, si merge pt monstrii mici )
- momitor (cica ecologic, dar nu stiu de ce) de 25g
- o agrafa rapida cu vartej (6) si o un vartej in T (nu stiu cum ii zice)

Am pus firul intre plumb (momitor) si lanseta pentru a simti orice trasatura, cand se joaca caraselu, acul nu ajunge la momitor (teoretic), lungimea totala vreo 65cm.
Nu stiu dece dar mi se par mai bune momitoarele astea fata de cele de tip "arc" si am vrut sa vad ce iese ... Inca nu am testat-o in apa, mai vroiam sa mai fac 2 la fel dar am vrut sa cer si alte pareri inainte. Nu am folosit tuburi anti-rasucire si alte nebunii .. am vrut sa fie totul cat mai simplu si ieftin ...

Am gresit ceva ? cum poate fi imbunatatita ?
Fişiere ataşate
test montura caras
test montura caras

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Teste monturi carasel

Mesaj de stefanflorin » 15 Mai 2010, 16:09

Ce ai facut tu se cheama montura pater-noster, firul este extrem de gros pt ce vrei tu sa prinzi, cam grosolana montura. Incearca mai bine fir principal 0.25 cu forfac 0.20-0.22 iar vartejele alea sa fie de dimensiuni mai mici, cel putin ala "T" e pt pescuit marin :)). Momitorul e "ecologic" (cica) pt ca e acoperit cu un strat de vopsea.
PS: bine ai venit pe forum si la cat mai multa activitate!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Teste monturi carasel

Mesaj de Allen Besnovich » 15 Mai 2010, 20:58

salut,bine ai venit pe forum. In primul rand,montura pt carasel...de obicei nu e peste de lanseta,se prinde cu prajina pestele de marimea asta,si e cam mic pt a fi pastrat. Referitor la montura,nu este ok pt ca plumbul este fix si in caz de ruptura,ramane suspendat de peste. Cel mai bine pui plumbul cu un safety clips,plumb pierdut. Sau si mai bine,un plumb culisant direct pe linia principala,iar in capat legi acul cu un vartej si un opritor.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Teste monturi carasel

Mesaj de Neamtul » 15 Mai 2010, 22:15

Montura asta am folosit-o multi ani la caras,e excelenta.Nu e nevoie de niciun plmb pierdut,e bun unul in forma de picatura/para cu vartej in capat.Cu momitor nu am incercat inca dar o s-o incerc sigur.
Nu am patit-o niciodata sa pierd montura cu un peste agatat ca sa se justifice un plumb pierdut pentru aceasta montura.
Montura asta e foarte bine realizata.Singurul lucru car nu-mi place este grosimea firului,in rest e ok.

Avatar utilizator
B3aT
utilizator
utilizator
Mesaje: 22
Membru din: 14 Mai 2010, 18:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Teste monturi carasel

Mesaj de B3aT » 15 Mai 2010, 23:12

Multumesc de raspunsuri,

Ideea era sa folosesc acest momitor...am inlocuit firul cu unul textil, iar inloc de T-ul pt mari si oceane am facut un Butterfly dropper (doar ca sa invat sa il fac nu de alta), de care am agatat un vartej si un ac mai mic,

Firul am vrut sa fie cat mai intins, pt a vedea fiecare miscare, de asta nu am pus plumb culisant, iar safety clips .hmm..costa cat 3 monturi dastea intregi ..si oricum plumbul are 25g doar..

Deci varianta upgradata : (fir textil mai mic, agrafa mai mica, vartej-uri mai mici), sper sa fie moartea carasului :))
Fişiere ataşate
montura2.png

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”