Banax vs Okuma

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gadjo
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 18 Oct 2008, 16:30

Banax vs Okuma

Mesaj de gadjo » 23 Noi 2008, 01:13

salutare prieteni
As dori si eu parerea unora mai priceputi decat mine pentru achizitionarea unor mulinete.Oscilez intre Banax Helicon 5600 NF si Okuma Powerline Baitfeeder 865 dar nu stiu pe care sa ma profilez.
Daca puteti sa ma ajutati cu ceva informatii despre aceste mulinete v-ar ramane recunoscator.
Clubul Sportiv "Planet Carp"
www.planetcarp.ro

Avatar utilizator
Qnyx
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 1257
Membru din: 25 Ian 2008, 20:30
Localitate: London - UK / Bucuresti
Contact:

Re: Banax vs Okuma

Mesaj de Qnyx » 23 Noi 2008, 02:54

Incearca aici, aici si aici.

Sau mai bine incearca functia asta.
Nada si momeli de pescuit
pescuitmania xxx pescuitul crap

Avatar utilizator
florin crapanu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 08 Apr 2008, 16:06

Re: Banax vs Okuma

Mesaj de florin crapanu » 23 Noi 2008, 20:56

sal ! Am fost si eu exact in aceeasi dilema ca si tine Banax sau Okuma, dar dupa ce am frunzarit forumurile ,am cerut pareri, am ales Okuma Powerliner 865 de care sunt foarte multumit , cu toate ca sunt adeptul tamburilor supradimensionati[Okuma Oryx 65]. Oryx nu se mai fabrica si-mi pare rau.Astzi am fost la casting cu doi prieteni si am probat Chub Outcasting 3,9 m- 3,5 lbs echipate cu Okuma powerliner 865 si am ramas placut impresionati, aruncari intre 120-140m fara sa ne lasam prea tare pe scule . Chuburile fiind noi nu le-am fortat.Am aruncat pe pamant si cu toate ca aveam si contor am putut masura corect.Ce i-mi place la Banax 5600 este forma tamburului cu toate ca este putin mai mic decat al lui Powerliner despre care am auzit numai de bine fata de postarile despre Banax Helicon 5600 NF.Parerea mea personala este ca Okuma ar fi mai buna, dar este doar parerea mea, banii sunt ai tai.

Avatar utilizator
gadjo
senior
senior
Mesaje: 316
Membru din: 18 Oct 2008, 16:30

Re: Banax vs Okuma

Mesaj de gadjo » 23 Noi 2008, 21:15

florin crapanu scrie:sal ! Am fost si eu exact in aceeasi dilema ca si tine Banax sau Okuma, dar dupa ce am frunzarit forumurile ,am cerut pareri, am ales Okuma Powerliner 865 de care sunt foarte multumit , cu toate ca sunt adeptul tamburilor supradimensionati[Okuma Oryx 65]. Oryx nu se mai fabrica si-mi pare rau.Astzi am fost la casting cu doi prieteni si am probat Chub Outcasting 3,9 m- 3,5 lbs echipate cu Okuma powerliner 865 si am ramas placut impresionati, aruncari intre 120-140m fara sa ne lasam prea tare pe scule . Chuburile fiind noi nu le-am fortat.Am aruncat pe pamant si cu toate ca aveam si contor am putut masura corect.Ce i-mi place la Banax 5600 este forma tamburului cu toate ca este putin mai mic decat al lui Powerliner despre care am auzit numai de bine fata de postarile despre Banax Helicon 5600 NF.Parerea mea personala este ca Okuma ar fi mai buna, dar este doar parerea mea, banii sunt ai tai.
Am inteles.Multumesc pt raspuns.Am dat comnada de okume
Clubul Sportiv "Planet Carp"
www.planetcarp.ro

Avatar utilizator
ciorno
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 16 Noi 2008, 11:24

Re: Banax vs Okuma

Mesaj de ciorno » 25 Noi 2008, 20:32

am cumparat 3 mulinete okuma in luna mai cu care am facut 10 partide si totul a fost ok sper ca in 2009 sa am timp mai mult de pescuit si capturi mai mari de 5 kg ca sa pot spune 100% ca sunt fiabile ptr. ca si eu le-am cumparat la recomandare plus ca erau la promotie 160 ron cu 2ani garantie

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: Banax vs Okuma

Mesaj de Teddy » 26 Noi 2008, 10:42

Eu am 3 Banaxuri 5600 NF luate in octombrie 2007 cu care am facut cam 15 partide anul asta. Sunt multumit de ele, singurul lucru care nu imi place la ele este ca uneori se blocheaza baitrunnerul, trebuie sa dai o tura sau doua de mulineta ca sa poti sa il armezi. Acum 2 sapt am fost pe Moara cu un prieten care isi luase 3 Powerline 865, le-am pus pe betele mele , Fox Warrior ES, si cu fir de 0,28 am facut cateva aruncari. Am ramas foarte impresionat , aruncam mult mai bine, mulineta fiind mult mai usoara decat Banaxul, si firul fiind mai subtire (eu aveam 0,3). Raportul de recuperare este mai bun decat la Banax. Una peste alta ,mi-au placut f mult, si mi-am luat si eu una, intre timp cumparand si o lanseta Warrior Elite. Inca nu le-am testat in aruncare, asta la primavara. Si eu am avut de ales atunci intre Banaxuri si Okuma, am ales Banax ptr ca mi s-au parut mai solide, si am avut un pret foarte bun ptr ele, am luat 6 bucati . Nu imi pare rau, dar sincer Okuma cred casunt mai bune. Am un Longbow 860 de aproape 4 ani, trecut prin multe....si nu am avut nici o problema cu ea.
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Banax vs Okuma

Mesaj de gor965 » 26 Noi 2008, 12:08

ciorno scrie:am cumparat 3 mulinete okuma in luna mai cu care am facut 10 partide si totul a fost ok sper ca in 2009 sa am timp mai mult de pescuit si capturi mai mari de 5 kg ca sa pot spune 100% ca sunt fiabile ptr. ca si eu le-am cumparat la recomandare plus ca erau la promotie 160 ron cu 2ani garantie
Personal am incheiat sezonul 2 cu Okuma si sunt in regula ! Nu intentionez sa umblu in ele chiar daca au fost pescuite in conditii mai grele (praf ,nisip) ...pana nu cedeaza una nu ma bag la interior ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Teddy1982
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 07 Sep 2014, 08:00

Re: Banax vs Okuma

Mesaj de Teddy1982 » 07 Sep 2014, 08:25

Stima. Mai jos descriu pararerea mea personala despre de ce Okuma , de ce Banax. Repet acesta este parerea mea personala si experienta mea cu aceste mulinete. Am din ambele mulinete cate doua bucati. Bineinteles Banax 5600 nf a fost prima mea mulineta. A fost fabricat inaintea Okumei 865. Haideti sa ne lamurim cu pretul: Okuma costa 278 lei iar Banax 316 lei. Da de gandit de ce si acuma Banax este mai scump decat Okuma. Este posibil din cauza materialelor folosite de Banax. Stiti ca este mai greu decat Okuma. Okuma are 8 rulmenti, raport 4.5.1, frana EDS. Banax 6 rulmenti, raport 4.7.1 tambur putin mai mic.
Ca si constructie, mie mi sa parut mai bun Banax, insa la prima incercare cu Okuma m-am descurcat mai bine. Cred ca cu Banax trebuie sa te inveti dar daca ai reusit si ai dat de orice chichita va fi mulineta preferata. Dezavantajul mare la Okuma (am patit-o) frana micrometrica al baitrunnerului este foarte slab, din material plastic cu cauciuc si daca o lovesti sau cade se rupe usor. Dezavantajul la Banax, este greu mai ales daca alegi un bat la fel greu. O pot recomanda ambele mulinete insa daca trebuie sa aleg, aleg Banax. O am de 4 ani, niciodata nu am avut probleme cu el. A cazut s-a murdarit, a cazut in apa, nisip, noroi; nu are absolut nimic. Sincer Okuma este mai de fitze. Sper ca v-am ajutat macar cu o parere...

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”