DAIWA Emcast Advanced AB 4500,Ce este de capul ei ?

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Carp
membru activ
membru activ
Mesaje: 147
Membru din: 04 Iul 2009, 12:09
Localitate: Bucuresti
Contact:

DAIWA Emcast Advanced AB 4500,Ce este de capul ei ?

Mesaj de Carp » 31 Mai 2010, 09:09

Va salut.Vreau sa cumpar 4 mulinete mentionate mai sus dar nu stiu prea multe despre acest model.Cat de fiabila este,a avut cineva probleme cu ele ?Vreau sa le iau pentru ca le-am gasit la un pret foarte bun noi deci,comparatii cu alte mulinete din clasa ei nu pot face pentru ca nu le iau la pretul din magazin.Va multumesc si astept sfaturile voastre.

Avatar utilizator
Tibi30
Veteran
Veteran
Mesaje: 777
Membru din: 03 Noi 2008, 20:12
Localitate: Bucuresti

Re: DAIWA Emcast Advanced AB 4500,Ce este de capul ei ?

Mesaj de Tibi30 » 01 Iun 2010, 11:58

eu am 4 buc modelul 5000...sant foarte multumit de ele...eu le-am cumparat de ,,afara"..am vazut ca ln romania se comercializeaza modelul 4500,care mi se pare ca are si corpul mai mic,nu doar tamburul...unui prieten i-am luat anul trecut 2 buc modelul 5500..singura diferenta fiind capacitatea tamburului,care era mai adanc...aceasta mulineta are un defect de fabricatie,o piesa din angrenaj care agata undeva..cei de la Arrow au zis ca ln timp se toceste si nu se mai aude acel tacanit cand mulinezi facut de acea piesa..la cele 2 mulinete cumparate prima oara,un facea acel tacanit,alta nu facea...el le-a vandut ln cele din urma..la mine din 4 buc,una facea acel tacanit,dar mult mai lncet decat cea cumparata pt amicul meu...acum nu te gandi ca face ca o rasnita de cafea...trebuie sa fi foarte atent sa-ti dai seama..daca le dau cuiva sa se joace cu ele nu-si da seama care este...mulineta nu are nimik..functioneaza perfect..doar ca agata un pic acea piesa..ca sa-ti dau alt exemplu,nu le-as da pe niste BBLC-uri,pe astea care le am acum..

Avatar utilizator
marrone
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 13 Sep 2009, 19:06
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DAIWA Emcast Advanced AB 4500,Ce este de capul ei ?

Mesaj de marrone » 01 Iun 2010, 14:41

Sunt mulinete OK. Merg foarte fin, sunt puternice, au angrenaje de calitate.
Au un minus in schimb in ceea ce priveste line clip-ul.
Daca incerci sa prinzi firul in el ca sa arunci "la punct fix" reteaza orice fir, chiar si textil.

Am si eu 2 bucati, modelul 5500.

In ceea ce priveste "tacanitul" de care s-a mai povestit cred ca este legat de o greseala de montaj (cel putin asa era la mine).
Daca desfaci mulineta o sa observi ca pe axul rotii care asigura transmisia miscarii de la manivela la restul angrenajului exista montat un mic arc ce are o "prelungire" de aproximativ 1 cm paralela cu axul rotii mai sus amintite.
Totodata suprafata "discului" rotii amintite mai sus are un decupaj in forma de triunghi.

Ideea este ca prelungirea arcului de pe ax trebuie introdusa in gaura unei piese care este folosita pentru a activa sau dezactiva anti-reversul. Pentru asta este facut decupajul triunghiular de pe disc.

Cum se procedeaza:
- se pozitioneaza decupajul undeva in dreptul orei 11 daca ne imaginam discul ca pe un cadran de ceas, avand grija sa pozitionam si arcul in asa fel incat sa vedem prelungirea prin decupaj.
- se monteaza piesa mai sus amintita avand grija ca "tija" arcului sa intre in micul orificiu facut in piesa care actioneaza antireversul.

Daca montarea nu se face corect atunci se va auzi un tacanit daca nu este activat antireversul iar mulineta este tinuta orizontal.
Daca mulineta este tinuta vertical sau este activat antireversul nu se aude nimic.

Sper ca informatiile mele sa va ajute cu ceva.

Marrone

Avatar utilizator
Carp
membru activ
membru activ
Mesaje: 147
Membru din: 04 Iul 2009, 12:09
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DAIWA Emcast Advanced AB 4500,Ce este de capul ei ?

Mesaj de Carp » 02 Iun 2010, 09:32

Va multumesc mult.Sincer nu prea ma pricep la desfacut mulinete asa ca nu ma bag.Raman cu okumele mele.Multumesc inca o data.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”