Elliptical oscillation vs. Worm-shaft oscillation

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Elliptical oscillation vs. Worm-shaft oscillation

Mesaj de Costel Jambu » 01 Iun 2010, 17:41

Buna ziua, domnilor!
Care este diferenta intre cele 2 sisteme,si automat care este cel mai bun?Am inteles ca primul ar fi cel revolutionar.
Si de la aceasta intrebare,vine automat alta,legata de tipurile de mulinete pe care as vrea sa le achizitionez in viitorul nu foarte indepartat: Okuma powerliner 860 VS. ALTELE (Attack fr 8000, K-Karp Excellence vx 8000, K-Karp Buller xc 8000, samd. ...)?!
Doresc informatii de la cei care pot face comparatie intre pl 860 si una sau mai multe dintre celelalte,cu mentiunea de a le fi avut pe ambele,sau pl si altele.Nu vreau sa se dea cu parerea doar despre mulineta pe care o are fiecare,ca din punctul lui de vedere e cea mai buna,nu?
In principiu este vorba despre o comparatie intre pl si restul celelalte ,la banii de 200 ron,cam cat costa Okuma.Atat pot da eu pe o mulineta,ca doar nu imi cumpar in fiecare zi.De asta atatea intrebari si comparatii.
Multumesc anticipat.
Numai bine.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Elliptical oscillation vs. Worm-shaft oscillation

Mesaj de mircea62 » 01 Iun 2010, 17:45

Am folosit Okuma 860 si 865 si am constatat ca nu aseaza firul chiar bine pe tambur. In rest n-am ce sa le reprosez la banii astia. Intre timp mi-am luat BBRLC - alta viata dar si alti bani

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Elliptical oscillation vs. Worm-shaft oscillation

Mesaj de Costel Jambu » 01 Iun 2010, 17:49

Multumesc de raspuns ,dar banii reprezinta o problema pentru mine.Felicitari pentru achizitia ta!Eu nu ma pot intinde mai mult decat imi este patura...
PS. : mentionez ca ma intereseaza exclusiv cu biterunner...
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Elliptical oscillation vs. Worm-shaft oscillation

Mesaj de raduionescu45 » 01 Iun 2010, 18:44

e mai greu sa-si dea cineva cu parerea despre un lucru si sa fie o opinie pertinenta in cazul in care nu a detinut sau folosit acel lucru.

eos, ne-eos ideea e ca okuma pl nu aseaza firul la fel de bine ca synex-ul sau asta e impresia care mi-au lasat-o mie.
in rest sunt excelente si nici de asezare nu ma pot plange pentru ca se lanseaza f bine cu ele doar ca atunci cand am comparat tamburii cel de synex arata mai ordonat.

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: Elliptical oscillation vs. Worm-shaft oscillation

Mesaj de Costel Jambu » 02 Iun 2010, 06:58

Salut.Multumesc pentru raspuns.
Daca ar avea si synex-ul biterunner...ar fi ceva.
Mai asteptam pareri.
Numai bine.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: Elliptical oscillation vs. Worm-shaft oscillation

Mesaj de Dan Mitranescu » 02 Iun 2010, 10:23

Fisher scrie:Salut.Multumesc pentru raspuns.
Daca ar avea si synex-ul biterunner...ar fi ceva.
Mai asteptam pareri.
Numai bine.
Sinex-ul nu se mai fabrica.
Se intorc Axeoanele pe piata.

Avatar utilizator
marius6251
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 09 Mar 2008, 08:23
Localitate: Bucuresti

Re: Elliptical oscillation vs. Worm-shaft oscillation

Mesaj de marius6251 » 02 Iun 2010, 12:32

Dan Mitranescu scrie: Sinex-ul nu se mai fabrica.
Se intorc Axeoanele pe piata.
si care va fi varianta ieftina axeonul sau spectorul.
sau nici spector nu se mai face.
stie cineva cind or sa apara modelele noi alea pro distance carp sau cam asa ceva?
marius andrei

Avatar utilizator
catalin2804
membru activ
membru activ
Mesaje: 111
Membru din: 09 Noi 2008, 15:00
Localitate: Suceava
Contact:

Re: Elliptical oscillation vs. Worm-shaft oscillation

Mesaj de catalin2804 » 02 Iun 2010, 13:26

Am si eu okuma PL. Nu imi prea place asezarea asta eliptica. De curand mi-am luat pt spod 2 shimano aerlex care sunt cele mai ieftine de la shimano. Nu se compara asezarea firului, la shimano fiind spira langa spira. Si frana se strange la o tura. La asezarea eliptica pierzi din distanta in primul rand ca inaintasul ti se aseaza spira peste spira.

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Elliptical oscillation vs. Worm-shaft oscillation

Mesaj de Allen Besnovich » 03 Iun 2010, 12:11

EOS (Elliptical Oscilation System) - angrenaj eliptic, ceea ce ii confera un plus de forta, echilibru mai bun, si aseaza firul pe tambur mult mai bine.

Cam asa suna o descriere oficiala la acest sistem al mulinetei.
Personal folosesc Okuma Powerliner si pot spune ca aseaza firul spre capatul exterior al tamburului, in cantitate mai mare. Nu stiu cum sa ma exprim, o sa atasez o poza ca sa vedeti despre ce vorbesc.

Imagine


Worm Shaft Oscillation , acest sistem l-am intalnit la mulinetele banax helicon 5600. Sincer sa fiu, din ce am citit pe net nu prea mi-am dat seama ce inseamna acest sistem defapt. Am avut personal si banax helicon anul trecut dar nu am o poza foarte clara sa facem diferenta, insa pot atasa una care nu-mi apartine. Parca tot la fel aseaza firul.



Imagine

Din ce am citit in specificatiile altor mulinete mai scumpe, predomina sistemul worm-shaft. Dar totul difera de la o mulineta la alta.
Eu cred ca NU o sa gasim o mulineta care sa aseze firul perfect.
Fişiere ataşate
27zfaxy.jpg
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
raduionescu45
senior
senior
Mesaje: 178
Membru din: 21 Sep 2009, 17:27
Localitate: Bucuresti

Re: Elliptical oscillation vs. Worm-shaft oscillation

Mesaj de raduionescu45 » 03 Iun 2010, 16:07

sunt mulinete care aseaza foarte bine firul. spre exemplu chiar si shimano alivio aseaza mai bine ca okuma si treaba cu incarcatul tamburului in partea din fata o faceau si la mine.
sunt niste saibi/garnituri care se scot sau se pun si-l aranjeaza cum vrei desi nu cred ca toate mulinetele au optinuea asta.
ce are firul la basia din poza? mie imi pare excelent pus si daca nici asta sau MGS nu aseaza bine ce pretentii sa avem de la ale noastre?

Avatar utilizator
mdl82
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 07 Apr 2013, 19:50

Re: Elliptical oscillation vs. Worm-shaft oscillation

Mesaj de mdl82 » 16 Mai 2014, 18:40

Salut, din ce vad eu in poze asezarea firului pe okuma este superioara asezarii pe banax, se vede clar cum la baza tamburului banax se formeaza o "panta" abrupta de vre-o 3 mm care in mod cert reduce din distanta lansarilor. La okuma mi se pare o asezare excelenta a firului pt ca discutand dpdv al legilor fizicii derularea firului se face mult mai bine in forma asta de con invers deoarece se evita mai bine frecarea de buza superioara a tamburului in timpul lansarii "sarind" practic peste ea. Foarte bune pozele de comparatie.

Urmaresc cu interes acest topic si mai astept si alte pareri si, de ce nu, si alte poze de comparatie.
Pescuitul este mediul unde nu conteaza cine suntem sau de unde venim.

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Elliptical oscillation vs. Worm-shaft oscillation

Mesaj de marian_popescu » 21 Mai 2014, 22:36

dpdv al legilor fizicii...le cam incurci

la banax este problema de reglaj al tamburului, necesita o saiba sau doua sub el, pe ax, pentru a aseza firul uniform
la powerliner, insa, e clara problema> aseaza firul destul de prost. nu insa atat de prost incat cu un fir de 0,25 sa nu poti face fata majoritatii problemelor cu care se poate intalni un pescar pe balta. sau pe dunare.
e putin exagerata problema cu asezarea firului la powerliner

am avut ambele modele, iar okumele mele asezau firul uniform, pe tot tamburul. problema cu eos-ul este distanta destul de mare la care aseaza spirele una de cealalta, pentru ca insasi frecventa oscilatiei tamburului (a axului, de fapt) este ridicata
iar faptul ca se obtine un con invers, asta poate ajuta intr-o oarecare masura la reducerea riscului de a face peruci, precum fac tamburii ABS de la daiwa, dar insusi marele producator a renuntat la tiparul asta si a trecut la cei cu o usoara conicitate normala, tocmai pentru ca frecarea de buza tamburului este mai mica atfel
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
mdl82
utilizator
utilizator
Mesaje: 17
Membru din: 07 Apr 2013, 19:50

Re: Elliptical oscillation vs. Worm-shaft oscillation

Mesaj de mdl82 » 22 Mai 2014, 14:24

dpdv al legilor fizicii...le cam incurci - mda un pic cam gresita exprimarea :) scz



....ma refeream un pic la forta centrifuga, la faptul ca viteza cu care se desfasoara firul in timpul lansarii face ca acesta sa "sara' (sa zic asa) de pe tambur. Oricum eu personal sunt foarte incantat de "wormshaft"
Pescuitul este mediul unde nu conteaza cine suntem sau de unde venim.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”