Mulineta Crap buna

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
zando
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 29 Oct 2012, 14:31
Localitate: Buc

Mulineta Crap buna

Mesaj de zando » 29 Oct 2012, 14:41

Salutare,

Vreau sa achizitionez 4 mulinete de crap cu baitrunner pentru 4 bete de 3.60 2.75 lbs. Betele sunt mai moi (asa imi plac mie) dar de calitate (Daiwa).

As vrea ceava nu foarte greu (max 600 de g) si de calitate, si ma gandeam la :
shimano baitrunner 6000 DL - le-am gasit la 360 de ron
sau
shimano super baitrunner 8000 XTE A - le-am gasit la 530 ron (modelul precedent)
Sunt deschis si la alte recomandari buget max / bucata 500 ron. (Doar sa fie medii ca dimensiuni)



Multumesc anticipat!
George
Fighting for peace is like fucking for virginity!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mulineta Crap buna

Mesaj de Allen Besnovich » 29 Oct 2012, 19:24

Eu iti recomand shimano navi xsb sau daca vrei mai usoare, Ultegra XTB sau XSB.
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
zando
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 29 Oct 2012, 14:31
Localitate: Buc

Re: Mulineta Crap buna

Mesaj de zando » 30 Oct 2012, 01:53

aleendark scrie:Eu iti recomand shimano navi xsb sau daca vrei mai usoare, Ultegra XTB sau XSB.
Salve,
Mersi mult de sugestii. Shimano Ultegra 5500 XTB cred ca s-ar potrivi din ce imi recomanzi tu, cel putin ca si greutate dar am tinut-o in mana la magazin si nu mi-a trezit mare pasiune, nu stiu de ce.... nu mi-a placut + de asta mai ma stresa si un vanzator chitit cu tot dinadinsul sa imi bage pe gat niste Okume Axeon VII, si i-am zis sa le puna pe un batz ca ale mele ca avea pe stoc si talpa deabia intra in mandrina de se albise carbonul in partzi de la fortare :lol: , dar omul insistent... nu gluma :-@

Ce mi-a placut maxim insa au fost Daiwa Tournament 5000 TS, bijuterii, si incep sa ma gandesc sa le iau cate una pe luna si in februarie am tot setul.

Oricum dupa ce am vazut faza cat de mare e talpa pe okuma si pe fata de abia intra putin m-am linistit cu Okuma..

Alte idei? Shimano DL, XTA .... nu se preteaza?

PS. O mai judec pana vineri,ca la vremea care e afara oricum nu e graba deci please shoot...
Fighting for peace is like fucking for virginity!

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Mulineta Crap buna

Mesaj de marian_popescu » 31 Oct 2012, 10:35

ia-ti daiwele de care spuneai
atentie insa la lipsa tamburilor de rezerva (daca nu au deja) pentru ca nu se gasesc si te costa o caruta de bani sa iti aduci de-afara
daca nu ai pretentii foarte mari pentru lanseuri la distanta, merg bine de tot si superbaitrunner. se preteaza pe betele tale
se gasesc second si la 350 de lei, in stare foarte buna
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
zando
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 29 Oct 2012, 14:31
Localitate: Buc

Re: Mulineta Crap buna

Mesaj de zando » 31 Oct 2012, 13:30

marian_popescu scrie:ia-ti daiwele de care spuneai
atentie insa la lipsa tamburilor de rezerva (daca nu au deja) pentru ca nu se gasesc si te costa o caruta de bani sa iti aduci de-afara
daca nu ai pretentii foarte mari pentru lanseuri la distanta, merg bine de tot si superbaitrunner. se preteaza pe betele tale
se gasesc second si la 350 de lei, in stare foarte buna

Salut,

Multumesc pentru raspuns. Intradevar Tournament ST e belea cu tamburii si am inteles ca mai sunt niste cauciucuri sub tambur care nu se mai gasesc de loc si aia cedeaza primii. Am gasit la 1200 de lei buc / noi.

Am decis sa merg pe shimano medium baitrunner xt-a lc. Am pus una pe un bat si vine parfum. Astept sa vad daca apare vre-o oferta ceva pe ele prin magazine, am mai aruncat cateva vorbe in stanga si in dreapta. Oricum daca auziti ceva sa imi spuneti.
Fighting for peace is like fucking for virginity!

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: Mulineta Crap buna

Mesaj de Nelutu » 31 Oct 2012, 18:38


Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Mulineta Crap buna

Mesaj de Allen Besnovich » 31 Oct 2012, 22:25

Mie mi se pare extrem de urata mulineta asta de la cormoran. Si la cat de calitativ este cormoran in perioada asta, mai bine iti cumperi energo team long cast, macar arata bine!
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
zando
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 29 Oct 2012, 14:31
Localitate: Buc

Re: Mulineta Crap buna

Mesaj de zando » 31 Oct 2012, 23:26

Sunt sigur ca face treaba buna cormoranul asta, mai ales ca vad ca e si de apa sarata, 5,1 la 1, insa e cu totul altceva decat vreau eu. Am un cormoran Black Star 2500 de spinning ( o tin pe un bat ruykon 2-10g), iar la spinning in 10 ani am invatat cateva lucruri, si cred ca a vazut cateva sute de bibani in ultimii 2 ani si cateva marlitze, toate in delta, n-am uns-o, n-am intretinut-o si merge perfect. Raman pe medium baitrunner xt-a lc ca plan de achizitie. Pana vineri le voi lua pe primele 2. Incerc sa imi fac o baterie de crap medie spre usoara, mai allrounder asa, fiind si prima mea de crap serioasa.

Intre timp tre sa scap de 2 Oryx-uri x65 si 2 glodstar-uri advancer crap 3.60 3.5 LBS folosite de cateva ori luate prin 2008 parca ca ocupa spatiu :)
Fighting for peace is like fucking for virginity!

Avatar utilizator
zando
utilizator
utilizator
Mesaje: 15
Membru din: 29 Oct 2012, 14:31
Localitate: Buc

Re: Mulineta Crap buna

Mesaj de zando » 01 Noi 2012, 20:49

Gata.

Le-am luat pe primele 2. Urmeaza inca 2 luna viitoare.
Fişiere ataşate
photo (1).JPG
Fighting for peace is like fucking for virginity!

Avatar utilizator
sig_cezar64
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Feb 2011, 23:24
Localitate: timis

Re: Mulineta Crap buna

Mesaj de sig_cezar64 » 11 Noi 2012, 18:47

ai gandit bine cand ai luat cu baitruner!si mai ales shimano !!fir intins!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”