Mulinete pentru lansete Okuma Epix V2 3.9

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
sorrynn
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 10 Mar 2012, 01:42
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Mulinete pentru lansete Okuma Epix V2 3.9

Mesaj de sorrynn » 29 Mai 2012, 00:31

update:
Acum câteva săptămâni am reuşit să fac o partidă, din curiozitatea de a testa sculele luate. Vreau să spun că mi-a plăcut enorm combinaţia, însă datorită lacului mic, nu le-am putut testa la distanţe mari. Oricum, atât tamburul de 80, cât şi inelul de plecare de 5cm fac o pereche excelentă. Am pus 150m de fir 0.4 de umplutură şi 300m de daiwa tournament fluo.
Mulţumesc tuturor pentru comentarii şi recomandări.
Sănătate şi fire întinse la maxim.
Sorin

Avatar utilizator
sorrynn
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 10 Mar 2012, 01:42
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Mulinete pentru lansete Okuma Epix V2 3.9

Mesaj de sorrynn » 12 Iun 2012, 23:38

update 2:
Weekend-ul trecut am facut o partida pe un lac langa Fizesu Gherlii. Faina locatie. Am iesit sa testez achizitiile. Lacul ceva mai mare decat cel anterior, puteam lansa aprox 70 m spre insula. Cu fiecare lanseta epix am ratat cate un peste, unul era crap romanesc, altul era amur, si cand a venit la mal, nu am putut sa il ridic sa ii dau o gura de aer, atat de greu era. S-a intors spre larg si pana sa ii dau fir, i-a iesit carligul din gura. Voi atasa si cateva poze ulterior, cu lanseta arcuita. Cu un telescop shakespeare de 3m si o mulineta okuma lb60 am reusit sa scot un amur de aprox 4kg (dupa 3 incercari nereusite de pus in minciog, a 4-a a fost cu noroc - mi-a indreptat carligul). A fost o experienta placuta si lansetele impreuna cu mulinetele s-au comportat foarte bine, chiar sunt multumit de alegerea facuta. Multumesc tuturor de recomandari si opinii. Revin cu cateva poze. Fir intins.

Avatar utilizator
sorrynn
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 10 Mar 2012, 01:42
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Mulinete pentru lansete Okuma Epix V2 3.9

Mesaj de sorrynn » 29 Iun 2012, 22:41

sorrynn scrie:update 2:
Weekend-ul trecut am facut o partida pe un lac langa Fizesu Gherlii. Faina locatie. Am iesit sa testez achizitiile. Lacul ceva mai mare decat cel anterior, puteam lansa aprox 70 m spre insula. Cu fiecare lanseta epix am ratat cate un peste, unul era crap romanesc, altul era amur, si cand a venit la mal, nu am putut sa il ridic sa ii dau o gura de aer, atat de greu era. S-a intors spre larg si pana sa ii dau fir, i-a iesit carligul din gura. Voi atasa si cateva poze ulterior, cu lanseta arcuita. Cu un telescop shakespeare de 3m si o mulineta okuma lb60 am reusit sa scot un amur de aprox 4kg (dupa 3 incercari nereusite de pus in minciog, a 4-a a fost cu noroc - mi-a indreptat carligul). A fost o experienta placuta si lansetele impreuna cu mulinetele s-au comportat foarte bine, chiar sunt multumit de alegerea facuta. Multumesc tuturor de recomandari si opinii. Revin cu cateva poze. Fir intins.
Cateva poze (nu am avut cantar, asa ca mai tai fericit o juma de kil, ca poate nu avea chiar 4) - oricum l-am eliberat:
Fişiere ataşate
Carligul indreptat...ma rog, deformat destul de bine as zice eu - m-am mirat pentru ca prima oara mi se intampla asa cevacu un peste.
Carligul indreptat...ma rog, deformat destul de bine as zice eu - m-am mirat pentru ca prima oara mi se intampla asa cevacu un peste.
Captura eliberata
Captura eliberata
rateul cu amurul pe care nu l-am putut ridica la o gura de aer...incordata bine lanseta. faina senzatie.
rateul cu amurul pe care nu l-am putut ridica la o gura de aer...incordata bine lanseta. faina senzatie.

Cristian B
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 30 Sep 2012, 15:02

Re: Mulinete pentru lansete Okuma Epix V2 3.9

Mesaj de Cristian B » 09 Ian 2014, 18:38

Imi poate spune cineva daca inelul din varf la aceste lansete este de 12mm sau 16mm?

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Veteran
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Apr 2012, 02:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Mulinete pentru lansete Okuma Epix V2 3.9

Mesaj de osc1or » 09 Ian 2014, 18:57

nu ai o ruleta sau o rigla sa il masori la interior? 12 sau 16mm... e simplu :)
p.s. slabeste frana mai mult cand ai un peste mai maricel, chiar daca dureaza drilul 2 min mai mult :P
Critic echilibrat

Cristian B
utilizator
utilizator
Mesaje: 49
Membru din: 30 Sep 2012, 15:02

Re: Mulinete pentru lansete Okuma Epix V2 3.9

Mesaj de Cristian B » 09 Ian 2014, 21:04

Nu detin inca aceasta lanseta...de aceea am intrebat. :)

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”