Mulinete pentru lansete Okuma Epix V2 3.9

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
sorrynn
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 10 Mar 2012, 01:42
Localitate: Cluj-Napoca

Mulinete pentru lansete Okuma Epix V2 3.9

Mesaj de sorrynn » 10 Mar 2012, 01:48

Buna,

Am cumparat recent 2 lansete Okuma Epix V2, 2 segmente, 3.90m, 3.5 lbs cu inel de plecare de 50mm.
As dori sa ma ghidati in achizitionarea a 2 mulinete pentru ele. Suma in care as dori sa ma incadrez este undeva la 250 RON/mulineta. Am citit o sumedenie de postari, insa nu am gasit un raspuns care sa ma faca sa ma decid asupra unui model anume.

Toata stima.

Avatar utilizator
sorrynn
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 10 Mar 2012, 01:42
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Mulinete pentru lansete Okuma Epix V2 3.9

Mesaj de sorrynn » 10 Mar 2012, 12:10

Un add on la mesajul initial (asta noapte eram cam obosit si nu am inclus informatiile de mai jos):

Mentionez ca lanseta are 400 grame. Am tot citit despre faptul ca mulineta trebuie sa fie proportionala cu inelul de plecare, ansamblul mulineta lanseta trebuie sa fie echilibrat, insa nu am gasit mai multe detalii de genul: unde sa fie centrul de greutate al ansamblului, care sa fie raportul tambur/inel de plecare. Poate intru prea mult in detaliu, dar m-ar interesa si sa pot face lansari la distanta. Am observat ca daca pun un okuma LB 60 de 520 grame (cantarita cu fir cu tot), lanseta ar avea punctul de echilibru la vreo 30-35 cm de la mansdrina spre varf. Am pus un Mitchell Avorunner 750 (nu 7500, 750 - este un model la Decathlon) care are aprox 730 grame (cantarita cu fir inclus) si punctul de echilibru s-a apropiat la aprox 25 cm de mandrina. Eu presupun ca acest punct ar trebui sa fie cat mai aproape de mandrina, insa ar insemna sa pun o mulineta de 1 kg..ceea ce mi s-ar parea prea deplasat. Pe de-o alta parta, echilibrarea asta nu stiu daca m-ar ajuta atat de mult, avand in vedere ce nu fac spinning cu aceste lansete, unde acest lucru ar fi vital. Poate o mulineta la 500 gr cu capacitate de 350m pentru fir de 0.32 ar fi suficienta (nu merg nici la monstri marini deocamdata). Cred ca mai important ar fi sa am raportul tambur/inel de plecare adecvat, insa nu stiu care ar fi. Orice recomandare este apreciata.

Pretul mentionat poate fi depasit, acum sunt in adunare de informatii si voi vedea in final cat o sa dau pe mulinete.

Va multumesc anticipat.
Sorin

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Mulinete pentru lansete Okuma Epix V2 3.9

Mesaj de marian_popescu » 10 Mar 2012, 23:59

am vazut si eu lansetele, sunt lucrate frumos, au design elegant. am si eu lansete okuma, dar de rapitor si am o parere buna despre produsele lor, componente d ecalitate, blank bunicel
este una dintre putinele lansete care foloseste un set de inele corect proportionate, adica toate sunt de dimensiuni generoase, nu incepe cu ditamai gaoaza de 50 si termina cu 12, nu: 50-16. nu stiu daca erau necesare atat de mari, dar...asta e, arata chiar bine, spiggotul se mufeaza perfect etc

parerea mea e sa te orientezi tot spre okuma, la inelele alea e si pacat sa pui longbow. in 250 de lei iti gasesti ceva cu tambur long cast, cu care iti faci treaba bine si nici nu strica aspectul ansamblului
stiu ca te framanta foarte tare, asa suntem cu totii cand intentionam sa ne luam jucarii noi, dar, parerea majoritatii...orice mulineta big pit de la okuma e o alegere castigatoare
unii iti vor recomanda jaxon, trabucco, kkarp...nu le cunosc, nu ma bag
dar in raport cu un cormoran, bannax sau daiwa din gama asta de pret, tot okuma as alege

au mai fost unele oferte bune bune in banii astia la mana adoua in bazarurile on line
are cineva pe un alt forum niste bannax helicon 5400, korea, arata foarte bine si mai repede le-as lua pe astea decat ceva nou in 250 de lei (200 cere pe bucata)
ar mai fi un anunt care mie inca imi face cu ochiul, dar e chestie de gust, pe unii nu ii incanta: are dl maty la vanzare niste daiwa mai de scoala veche, made in japan, dar eu cred ca ar trebui sa le vezi inainte sa la cumperi pe astea. acelasi model folosesc si eu, daiwa emblem x, le da cu 300 de lei, pe un alt forum
Fishing is life. The rest...just details

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Mulinete pentru lansete Okuma Epix V2 3.9

Mesaj de gor965 » 11 Mar 2012, 00:22

sorrynn scrie:.......Pe de-o alta parta, echilibrarea asta nu stiu daca m-ar ajuta atat de mult, avand in vedere ce nu fac spinning cu aceste lansete, unde acest lucru ar fi vital...........
Corect...echilibrarea lansetelor de crap cu mulineta, nu se refera exact la a pune in echilibru zona din fata mandrinei cu zona din spatele acesteia...mai are legatura cu armonizarea intre dimensiunea tamburului cu dimensiunea inelului de plecare, sau cu lejeritatea recuperarii firului "pompat" de lanseta, ori coroborarea calitatilor acesteia cu cele ale lansetei, in functie de locul si stilul de pescuit (pescuit de pe mal, din barca, plantat, in agatatura, la peste mare, peste mult,etc., cand trebuie sa alegi o mulineta mai usoara, sau mai inacapatoare, sau cu raport mai mic,etc. )
Din motive subiective, eu i-as pune Axeon V2 80 . :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
sorrynn
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 10 Mar 2012, 01:42
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Mulinete pentru lansete Okuma Epix V2 3.9

Mesaj de sorrynn » 11 Mar 2012, 01:29

Va multumesc de pareri. Mai devreme eram pe site-ul celor de la Okuma in alegerea unei solutii finale. In idee ma gandeam sa merg pe Okuma, deoarece toate mulinetele actuale le am de la ei, si nu am avut probleme cu ele, exceptie facand cea de spinning zeon zr20, insa s-a rezolvat, fiind in garantie (strangeam frana cam tare si butonul si-a tocit hexagonul si la maxim se dadea peste cap - era pe vremea cand eram ferm convins ca frana trebuie stransa la maxim...nu luam in calcul ca si batul lucreaza si frana trebuie lasata putin liber :D ). Tot oscilam intre PL, distance pro, epix V2, Axeon. Cred ca voi ramane cu Axeon V2, arata mai ok, plus ca am vazut ceva opinii bune pe forum. PL parca arata mai din topor, am si pus-o pe lanseta, insa ceva nu mi-ai placut la ea: cred ca se auzea zgomot de frecare intre perii si tambur, plus ca se simtea o incetinire in mulinat (poate sunt prea pretentios, insa nu m-a atras). Mulineta epix v2 40 am pus-o iarasi pe lanseta, insa are tambur maxim de 65, si parca ma tenteaza la inelele care le are lanseta sa pun un tambur de 80 :) . Oricum, testul final va fi cand voi merge cu lanseta in magazin sa pun mulineta pe ea sa vad cum va fi. Inca o data va multumesc se raspunsuri, daca mai sunt si alte opinii, nu ezitati sa postati aici. Nu merg sa cumpar maine mulinetele, va mai trece o luna (maxim, ca incepe distractia), deci ma mai pot schimba in decizii :)) . Pentru ce imi trebuie mie, cred ca este mai mult decat suficient. Nu merg in fiecare weekend pe balta, desi mi-as dori, dar planul meu este ca macar vreo 6-10 partide sa fac sezonul acesta. Va tin la curent cu solutia finala.

Sorin

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Mulinete pentru lansete Okuma Epix V2 3.9

Mesaj de marian_popescu » 11 Mar 2012, 22:54

ba nu, testul final este pe balta...
in magazin cel mult iti faci o idee despre cum se impaca cela doua. echilibrul il afli cel mai bine la casting. multi se complica sa afle centrul de greutate al ansamblului, vorba ta, parca am fi la spinning, fara sa ia in calcul ca atunci cand vor folosi lanseta, de varf vor mai atarna aprox. 100 de grame si atunci se schimba treaba
mergi pe o okuma cu tambur cat mai larg. o sa bagi ceva buraj, dar...asta e, ai inel de 50 :D
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
dinamita
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mar 2012, 21:35
Localitate: Bucuresti

Re: Mulinete pentru lansete Okuma Epix V2 3.9

Mesaj de dinamita » 12 Mar 2012, 13:08

Salut Sorine..........poti sa-mi spui mai multe despre aceasta lanseta ? pe mine ma intereseaza cea de 3,60m dar banuiesc ca sint cam la fel..........eu ma gandeam la un MTX9 3,60 3,5 lb 160 lei (ieftin ca nu prea am bani)...........la ce lansete te gandeai in gama asta de pret (max 250 lei) inainte sa ei Okuma Epix V2 ?

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Mulinete pentru lansete Okuma Epix V2 3.9

Mesaj de Neamtul » 12 Mar 2012, 16:22

Am vazut azi doua bete din gama Epix V2 dar nu era varianta dorita de tine. Unul era spodul de 4,5lb care arata superb si cealalta lanseta era din 3 bucati si nu m-am uitat ce lungime sau putere avea. In orice caz, betele arata mai bine decat in poze.
Am vazut si noul model de Cormoran Eliminator de 3,60m si 3,25lb. E superb(!) dar cel putin in Timisoara costa 307lei ceea ce e extrem de mult fata de modelul precedent Eliminator ES care costa sub 200lei.

Avatar utilizator
dinamita
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mar 2012, 21:35
Localitate: Bucuresti

Re: Mulinete pentru lansete Okuma Epix V2 3.9

Mesaj de dinamita » 12 Mar 2012, 18:55

Am fost azi la magazinul din Popesti-Leordeni si am vazut Okuma Epix v2 de 3,60 3,5 lb......pret 227 lei........tocmai era un client acolo care-si cumpara 4 bucati .........intradevar e frumos batul......baiatul de acolo a fost foarte amabil.......tot azi am fost si la magazinul din rahova si am vazut mtx8(150 lei) si mtx12(230 lei) tot de 3,60 m 3,5 lb.......cat am stat acolo sa ma uit la ele si acolo a venit unul si a luat 4 bucati mtx 12........si astea aratau binisor.......si cormoran akx mi-e mi sa parut dragut........problema este ca mi-e toate mi se par dragute......le-am tinut eu putin in mana dar cu ce draqu sa le compar ca eu am lansete de 2,10 m =)) ...........nu am aruncat niciodata cu 3,60m............ca sa nu mai zic ca la fiecare magazin lanseta fiecaruia e cea mai buna la banii ei........nici nu se compara cu celelalte :D

Avatar utilizator
sorrynn
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 10 Mar 2012, 01:42
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Mulinete pentru lansete Okuma Epix V2 3.9

Mesaj de sorrynn » 13 Mar 2012, 00:56

@ Dinamita - ai pm

Cam asa m-am gandit si eu, sa fie o mulineta cu tambur mare, de 80, ar fi buna de inceput. Am facut un mic test azi, intr-adevar, nu am pus si greutate pe fir, dar am scos lanseta afara (ca in casa o rup si stric tavanul, daca nu sunt atent) si am pus acel mitchell avorunner 750 pe ea (mi-a dat-o un amic sa o testez ca sa ma decid daca iau acel model sau nu). Am simulat cateva lansari peste cap, dar vreau sa spun ca in ciuda faptului ca lanseta are 400 gr si mulineta are 720 gr, se face o parghie foarte bine echilibrata, si lanseta este foarte usor controlabila in orice moment al lansarii (mentionez ca pana acum am avut telescoape cu care nu am aruncat peste cap, doar din lateral). Am ramas foarte placut imprsionat, iar oprirea lansetei la 45 grade pentru o derulare mai optima a firului de pe tambur, este chiar bucata de prajitura cum ar zice unii, o faci cu 2 degete - exagerez putin :)) , dar e chiar usor de manevrat...deja imi frec palmele pana cand voi merge la magazin pentru ca sa incerc un okuma axeon v2 cu tambur de 80...mai ales ca e si mai usoara putin...aprox 600- 630 gr - facilitand mai bine controlul lansetei in timpul lansarii (cel putin asa sper). Apropo - stie cineva daca gasesc axeonul nou mai jos de 235 RON? Se pare ca s-au scumpit in ultima vreme. Sunt sibian stabilit in Cluj, deci in oricare din aceste 2 locatii, daca stiti un pret bun la vreun magazin, apreciez recomandarea (eventual Pitesti, ca am acolo un unchi pescar care poate sa imi ridice el mulinetele :D ).
Toate cele bune.

Avatar utilizator
dinamita
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mar 2012, 21:35
Localitate: Bucuresti

Re: Mulinete pentru lansete Okuma Epix V2 3.9

Mesaj de dinamita » 13 Mar 2012, 02:10

Dupa ce iesi pe balta sa ne spui si noua cum sa comportat lanseta ;)

Avatar utilizator
speed3r
membru activ
membru activ
Mesaje: 126
Membru din: 18 Aug 2010, 13:18
Localitate: Timisoara

Re: Mulinete pentru lansete Okuma Epix V2 3.9

Mesaj de speed3r » 13 Mar 2012, 17:35

sorrynn scrie:@ Dinamita - ai pm

Cam asa m-am gandit si eu, sa fie o mulineta cu tambur mare, de 80, ar fi buna de inceput. Am facut un mic test azi, intr-adevar, nu am pus si greutate pe fir, dar am scos lanseta afara (ca in casa o rup si stric tavanul, daca nu sunt atent) si am pus acel mitchell avorunner 750 pe ea (mi-a dat-o un amic sa o testez ca sa ma decid daca iau acel model sau nu). Am simulat cateva lansari peste cap, dar vreau sa spun ca in ciuda faptului ca lanseta are 400 gr si mulineta are 720 gr, se face o parghie foarte bine echilibrata, si lanseta este foarte usor controlabila in orice moment al lansarii (mentionez ca pana acum am avut telescoape cu care nu am aruncat peste cap, doar din lateral). Am ramas foarte placut imprsionat, iar oprirea lansetei la 45 grade pentru o derulare mai optima a firului de pe tambur, este chiar bucata de prajitura cum ar zice unii, o faci cu 2 degete - exagerez putin :)) , dar e chiar usor de manevrat...deja imi frec palmele pana cand voi merge la magazin pentru ca sa incerc un okuma axeon v2 cu tambur de 80...mai ales ca e si mai usoara putin...aprox 600- 630 gr - facilitand mai bine controlul lansetei in timpul lansarii (cel putin asa sper). Apropo - stie cineva daca gasesc axeonul nou mai jos de 235 RON? Se pare ca s-au scumpit in ultima vreme. Sunt sibian stabilit in Cluj, deci in oricare din aceste 2 locatii, daca stiti un pret bun la vreun magazin, apreciez recomandarea (eventual Pitesti, ca am acolo un unchi pescar care poate sa imi ridice el mulinetele :D ).
Toate cele bune.
Axeon VII 80 are 720 gr cu tamburul plin iar modele mai mici cu tambur de ~7cm au ~600gr cu tamburul plin

Avatar utilizator
LADY
membru activ
membru activ
Mesaje: 95
Membru din: 14 Ian 2012, 22:33
Localitate: BUCURESTI

Re: Mulinete pentru lansete Okuma Epix V2 3.9

Mesaj de LADY » 13 Mar 2012, 20:43

BUNA SEARA
AM PRIMIT 3 LANSETE DE 2,70
VREAU SA LE FOLOSESC LA CARAS
CE MULINETE AR TREBUI SA-MI IAU ?
CU RESPECT

Avatar utilizator
dinamita
utilizator
utilizator
Mesaje: 30
Membru din: 06 Mar 2012, 21:35
Localitate: Bucuresti

Re: Mulinete pentru lansete Okuma Epix V2 3.9

Mesaj de dinamita » 13 Mar 2012, 21:42

Ce lansete ai primit ? Mulineta eu am Okuma Semper SR 450 A si mi se pare foarte buna in banii ei. Am cumparat-o anul trecut la expo aventuri cu 65 lei.Ma duc sambata la expo sa-mi mai cumpar una la reducere ca acum pe net costa 88 lei.

Avatar utilizator
sorrynn
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 10 Mar 2012, 01:42
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Mulinete pentru lansete Okuma Epix V2 3.9

Mesaj de sorrynn » 13 Mar 2012, 22:07

speed3r scrie:
sorrynn scrie:@ Dinamita - ai pm

Cam asa m-am gandit si eu, sa fie o mulineta cu tambur mare, de 80, ar fi buna de inceput. Am facut un mic test azi, intr-adevar, nu am pus si greutate pe fir, dar am scos lanseta afara (ca in casa o rup si stric tavanul, daca nu sunt atent) si am pus acel mitchell avorunner 750 pe ea (mi-a dat-o un amic sa o testez ca sa ma decid daca iau acel model sau nu). Am simulat cateva lansari peste cap, dar vreau sa spun ca in ciuda faptului ca lanseta are 400 gr si mulineta are 720 gr, se face o parghie foarte bine echilibrata, si lanseta este foarte usor controlabila in orice moment al lansarii (mentionez ca pana acum am avut telescoape cu care nu am aruncat peste cap, doar din lateral). Am ramas foarte placut imprsionat, iar oprirea lansetei la 45 grade pentru o derulare mai optima a firului de pe tambur, este chiar bucata de prajitura cum ar zice unii, o faci cu 2 degete - exagerez putin :)) , dar e chiar usor de manevrat...deja imi frec palmele pana cand voi merge la magazin pentru ca sa incerc un okuma axeon v2 cu tambur de 80...mai ales ca e si mai usoara putin...aprox 600- 630 gr - facilitand mai bine controlul lansetei in timpul lansarii (cel putin asa sper). Apropo - stie cineva daca gasesc axeonul nou mai jos de 235 RON? Se pare ca s-au scumpit in ultima vreme. Sunt sibian stabilit in Cluj, deci in oricare din aceste 2 locatii, daca stiti un pret bun la vreun magazin, apreciez recomandarea (eventual Pitesti, ca am acolo un unchi pescar care poate sa imi ridice el mulinetele :D ).
Toate cele bune.
Axeon VII 80 are 720 gr cu tamburul plin iar modele mai mici cu tambur de ~7cm au ~600gr cu tamburul plin
Multumesc de info, atunci nu ar fi diferenta, deci ar trebui sa mearga struna.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”