Multiplicatoare

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
owydyu
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 13 Apr 2008, 22:30
Localitate: Sibiu

Multiplicatoare

Mesaj de owydyu » 05 Apr 2009, 21:32

Salutare! as dori sa achizitionez o astfel de mulineta pentru pescuitul somnului in general pe raul Olt;pentru pescuit de pe mal;am o fibra cu actiune de 100gr la 2,4m;probabil fir de 0,50 undeva la 150m[poate textil];fara pretenti,fiind prima de acest gen cu care as pescui.Ce ar trebui sa caut?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Multiplicatoare

Mesaj de gor965 » 06 Apr 2009, 00:09

Nu stiu daca acum se gasesc modele care merg pe orice tip de lanseta , dar din cate stiam eu multiplicatoarele si mulinetele de baitcasting necesitau lansete cu inelele-n sus. Sunt mulinete care dezvolta forta de tractiune mare,fiabile,nu rasucesc firul dar trebuiesc unse tot timpul ,ptr. ca tamburul lor se invarte si pe lansare si pe recuperare !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
owydyu
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 13 Apr 2008, 22:30
Localitate: Sibiu

Re: Multiplicatoare

Mesaj de owydyu » 07 Apr 2009, 21:22

La acest aspect nu m-am gadit :-? ca nu e compatibila lanseta cu mulineta!am cautat pe net dar deocamdata se pare ca nu sa facut o astfel de mulineta;sunt diferente asa mari intre bete?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Multiplicatoare

Mesaj de gor965 » 08 Apr 2009, 00:25

owydyu scrie:................sunt diferente asa mari intre bete?
Eu cred ca sunt !...de la pozitia mandrinei , a modului in care faci priza cu mana pe lanseta , pana la asezarea pe sira a inelelor !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: Multiplicatoare

Mesaj de mariusangler » 08 Apr 2009, 07:46

gor965 scrie:
owydyu scrie:................sunt diferente asa mari intre bete?
Eu cred ca sunt !...de la pozitia mandrinei , a modului in care faci priza cu mana pe lanseta , pana la asezarea pe sira a inelelor !
George vezi ca Cormoran fabrica de vre-o trei ani un multiplicator,care se foloseste ca orice mulineta de spining normala.Se chiama Corboss si se gaseste in doua marimi amindoua cu counter incorporat,am avut unul in mina si lucreaza excelent.Din cite stiu importatorul nu-l aduce in Romania ca nu au avut cereri asa ca numai din Germania se poate lua.Se poate vedea aici www.daiwa-cormoran.de
Team Select Baits Romania

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Multiplicatoare

Mesaj de gor965 » 08 Apr 2009, 09:20

@Marius
Acum am vazut-o ...tare jucaria ...da' nu-i voluminoasa ?
E recomandata ptr. pescuit din barca ori la somn mare ,asa ca specificatia :no special rod or techique is needed se refera doar la tiparul lansetei nu si la specificul ei ! Omul nostru vrea sa puna un multiplicator pe un bat de 2.40 ,din fibra (aici nu stiu daca e fibra de sticla plina ?) cu "actiune la 100 gr" (c.w. - 100 gr)...mie imi pare prea putin ptr. un bat de dat la somn pe care sa pui o asa mulineta . :-?
Fişiere ataşate
nedenumit.JPG
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mariusangler
senior
senior
Mesaje: 188
Membru din: 02 Dec 2008, 12:31

Re: Multiplicatoare

Mesaj de mariusangler » 08 Apr 2009, 11:38

gor965 scrie:@Marius
Acum am vazut-o ...tare jucaria ...da' nu-i voluminoasa ?
E recomandata ptr. pescuit din barca ori la somn mare ,asa ca specificatia :no special rod or techique is needed se refera doar la tiparul lansetei nu si la specificul ei ! Omul nostru vrea sa puna un multiplicator pe un bat de 2.40 ,din fibra (aici nu stiu daca e fibra de sticla plina ?) cu "actiune la 100 gr" (c.w. - 100 gr)...mie imi pare prea putin ptr. un bat de dat la somn pe care sa pui o asa mulineta . :-?
Ai dreptate fiecare stie ce buget are, jucaria asta costa cam 80-100euro dar face toti banii.Tipul la care le-am vazut le foloseste la crap la plantat la distante mari si la somn la fel.Era pe un lac unde avea monturile la 500mt .Mi-a zis ca se poate si arunca bine cu ea dar e nevoie de ceva antrenament alfel arunci la fire in prostie,chichita este cu oprirea tamburului cind montura a ajuns in apa.In rest singurul dezavantaj cu lipsa tamburului de rezerva din cauza constructiei,avantaje sint' doua frine independente una reglabila si una direct pe liber,baitspool din fabricatie si unul dintre cele doua modele are si doua viteze de recuperare.Cantitatea de fir care intra pe ele este har domnului mai mult decit ai avea nevoie.
Team Select Baits Romania

Avatar utilizator
owydyu
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 13 Apr 2008, 22:30
Localitate: Sibiu

Re: Multiplicatoare

Mesaj de owydyu » 08 Apr 2009, 21:50

Fibra e plina; Dar bugetul meu e depasit la scorul acesta;va trebui sa ma orientez spre una cu tambur fix.Va multumesc pentru raspunsuri! =D>

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Multiplicatoare

Mesaj de stefanflorin » 08 Apr 2009, 23:45

pt pescuit de pe mal mai bine te orientezi spre mulinete cu tambur fix, nu prea vad rostul multiplicatorului aici. Si nu tot ce zboara se mananca, daca vrei ceva robust si de calitate platesti! Asa iti poti lua ceva ieftin dar care iti va face numai probleme. Si daca te decizi sa iti iei oricum, pt lanseu ai grija ce gen iti iei ( nu cunosc asa bine acest tip de mulinete) insa stiu ca sunt unele pt lansat adica cele pt lansete beachcaster (lanseu lung de pe mal) si baitcaster(naluci grele) si altele pt pescuit de pe barca pt lansete tip boat rod (alea scurte si care nu prea se indoaie). Lansetele sunt de regula concepute sa fie folosite in tandem cu multiplicator (inele multe, picioare scurte) si sunt si modele care pot fi folosite si cu multiplicator si cu tambur fix. Eu unu nu as schimba tamburul fix pt multiplicator.
Work is for people who can't fish!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”