Okuma Longbow vs. Okuma Travertine

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
gusty
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 11 Apr 2008, 09:06
Localitate: Arges

Okuma Longbow vs. Okuma Travertine

Mesaj de gusty » 06 Mar 2010, 02:08

Buna, va rog frumos sa-mi recomandati una din cele doua modele de la Okuma. Foloseste cineva Travertine Baitfeeder, este fiabila ?, pentru ca despre Longbow am citit si se spun lucruri frumoase despre ea, dar despre Travertine nu am gasit nimic. M-ar interesa in primul rand fiabilitatea, pentru ca vreau sa le folosesc la crap, iar altele mai scumpe si mai bune nu-mi permit. As fi recunoscator daca m-ati indruma la un model din cele doua, poate le "invarte" cineva si imi spune parerile lor despre ele.
Astept cu interes parerile unor pescari cu experienta

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Okuma Longbow vs. Okuma Travertine

Mesaj de gor965 » 06 Mar 2010, 23:20

Travertine este un model mai nou decat LongBow si are cateva avantaje . E o combinatie de structura si materiale intre LongBow si Powerliner ...este mai usoara ,are galetul mai mare , garda la pickup este genul airbail ,si marea diferenta fata de LB pe care am constatat-o eu ,este ca frana lucreaza mult,mult mai fin !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Okuma Longbow vs. Okuma Travertine

Mesaj de stefanflorin » 07 Mar 2010, 12:04

Eu am Travertine si cu baitrunner si fara si tot ce pot spune despre ele e ca lucreaza fin ca o mulineta mult mai scumpa, si comparandu-le cu powerliner (din care detin 4 bucati) din punctu meu de vedere sunt mult peste acestea (PL) desi sunt mai ieftine, nu scot zgomote si merg fluent. Despre longbow nu pot spune nimic, nu am folosit. Spor in alegere!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
gusty
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 11 Apr 2008, 09:06
Localitate: Arges

Re: Okuma Longbow vs. Okuma Travertine

Mesaj de gusty » 08 Mar 2010, 11:49

Va multumesc pentru parerile dvs, pana la urma o sa iau Travertine baitrunner 55 (4 buc), care cred ca la crap pe baraje (mai ales pe Olt) sa faca fata. Tot la travertine ma inclimasem si eu dar am observat pe un site de pescuit, mai precis pe totalfishing, ele s-au eftinit cu cca. 30 ron, in timp ce longbow au ramas la fel ca pret cu toate ca este un model mai vechi cum ati spus si dvs. De obicei se eftinesc modele care nu prea sunt reusite si au unele "bube", in timp ce modele fiabile au un pret cat de cat constant in timp, dar s-ar putea sa ma insel (si sper). Mai astept putin, poate mai vin si alte pareri legate de acest subiect, de la pescari care le au ce ceva timp si-mi pot spune despre fiabilitatea lor.
Puteti sa-mi spuneti, concret, la o mulineta care componente se ung cu vaselina si care componente se ung cu ulei, sau nu conteaza ?

Avatar utilizator
gusty
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 11 Apr 2008, 09:06
Localitate: Arges

Re: Okuma Longbow vs. Okuma Travertine

Mesaj de gusty » 08 Mar 2010, 17:51

P.S. Okuma Travertine nu mai apare in catalogul Okuma pe 2010, iar longbow apare. ?!

Avatar utilizator
bubble
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 25 Feb 2010, 14:36

Re: Okuma Longbow vs. Okuma Travertine

Mesaj de bubble » 08 Mar 2010, 23:38

Travertine am eu , sunt foarte multumit de ele . Si nu sunt asa scumpe ..... ---<><

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Okuma Longbow vs. Okuma Travertine

Mesaj de gor965 » 09 Mar 2010, 00:06

gusty scrie: Puteti sa-mi spuneti, concret, la o mulineta care componente se ung cu vaselina si care componente se ung cu ulei, sau nu conteaza ?
Componentele mici ,in miscare in spatii mici,se ung cu ulei ...e vorba de rulmenti in special ,care acum sunt capsulati (majoritatea) si n-ai cum sa le mai bagi vaselina cum era odata (si mai rau se gripau ).La galet (care n-au rulment ) se mai poate baga ulei ! Restul angrebnajelor (pinion ,ax ,orice e roata zimtata ) suporta ungerea cu vaselina !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Okuma Longbow vs. Okuma Travertine

Mesaj de Sebastian » 09 Mar 2010, 09:18

amindoua modelele au un raport calitate pret foarte bun tinind cont de preturile altor modele din aceiasi clasa{exp mitchell avoruner},si da okuma travertine are un reglaj al franei mai fin decit al modelului longbow,dar,exista si un dar,eu vand acesta modele de ceva timp ,ba mai mult le am folosit in conditii extreme,in delta ,la somn,si va pot spune ca pe linga rulmentul in plus la longbow si sistemul de prindere si plinere al minerului[manivelei] care la longbow este mult mai solid,cu un bolt solid si placuta de metal pt pliere,la travertine exista un bolt dintr un aliaj moale,ba chiar avand un joc chiar daca sunt stranse la maxim,in timpul drilului la peste mare,somn,longbow se comporta extraordinar fara a da semne de oboseala pe cind la travertine incep multe sa cam tremure si in cel mai rau caz sa scartaie.si inca un argument in plus-niciodata nu am trimis la service o mul okuma longbow pe cind travertine am trimis vreo trei ,chiar la una sarise axul central afara din mul.in timpul unui drill.coincidenta sau nu ?nu as putea sa raspund insa atat pot sa spun -la un somn de peste 15kg agatat as vrea sa am in mina un longbow mai degraba decit un travertine,asta tinind cont ca pe dunare nu folosesc deloc frana ci il tin si aduc in forta doar din miner.pot fi acuzat si de subiectivism,si da gusturile nu se discuta ,chiar si acum vand ambele modele pt ca multi pescari prefera sa obtina echilibrul cat mai bun intre lanseta si mulineta,mai intervenind si o oarecare doza de snobism,tinind cont ca travertine este argintie :D

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Okuma Longbow vs. Okuma Travertine

Mesaj de gor965 » 09 Mar 2010, 11:57

@ Sebastian
Faptul ca frana lucreaza mai fin , nu e important deloc ptr. cine n-o foloseste ! Deasemenea ,faptul ca e o mulineta mai usoar nu conteaza ptr. cel ce e interesat de culoarea ei !...deci , ai drepate , gusturile nu se discuta ! :D
LB sta cel mai bine cand vine vorba de fiabilitate (si ieftin si bun )si daca nu ma insel ,este singura mulineta ramasa in productie dintre cele din garda veche , ptr ca dupa atatia ani ,au inca cerere mare in cateva tari din sud-estul Europei !
P.S
Eu n-as incerca sa aduc un peste mare in curent numai din manerul mulinetei ...decat daca am un raport de recuperare mic ( sub 3.3/1) sau folosesc un multiplicator !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Okuma Longbow vs. Okuma Travertine

Mesaj de Sebastian » 09 Mar 2010, 13:14

gor965 scrie:@ Sebastian
Faptul ca frana lucreaza mai fin , nu e important deloc ptr. cine n-o foloseste ! Deasemenea ,faptul ca e o mulineta mai usoar nu conteaza ptr. cel ce e interesat de culoarea ei !...deci , ai drepate , gusturile nu se discuta ! :D
LB sta cel mai bine cand vine vorba de fiabilitate (si ieftin si bun )si daca nu ma insel ,este singura mulineta ramasa in productie dintre cele din garda veche , ptr ca dupa atatia ani ,au inca cerere mare in cateva tari din sud-estul Europei !
P.S
Eu n-as incerca sa aduc un peste mare in curent numai din manerul mulinetei ...decat daca am un raport de recuperare mic ( sub 3.3/1) sau folosesc un multiplicator !
o sa ramai ,poate uimit,eu fac chestia asta mereu pe dunare la somn,daca lucrez la frana,gata se termina totul ori sub prag sau prin vegetatia submersa.am fir textil pt tot tamburul la longbow si credema rezista la astfel de soc si solicitare.da ai dreptate chiar daca au trecut multi ani de la intrarea in productie ,okuma longbow ramane mercedesul cobra al mulinetelor.si hai sa punem un pariu-travertine dispare la anul ;)

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Okuma Longbow vs. Okuma Travertine

Mesaj de gor965 » 09 Mar 2010, 13:20

Sunt multe care dispar ,ptr. ca sunt modele hibrid ! Am spus si de Travertine ca este o corcitura intre PL si LB ,iar tendinta Okuma e sa imbunatateasca constant modele hibrid pana ajung sa fie ...cum sa zic...de sine statatoare ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
gusty
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 11 Apr 2008, 09:06
Localitate: Arges

Re: Okuma Longbow vs. Okuma Travertine

Mesaj de gusty » 10 Mar 2010, 10:53

Daca stau lucrurile asa o sa-mi iau LB pt. fiabilitate, cu toate ca la aspect imi placeau travertinele dar nu asta este cel mai important, ca nu le pun in vitrina. Am citit ca dvs. folositi fir textil pe LB, eu stiam ca mulineta nu este pentru textile (nu are galet titanizat) sau ma insel eu.
Mai am o nelamurire, uitandu-ma pe net la specificatii am observat ca unele site-uri spun ca la LB 50 intra 180m - 0.35mm iar unele 220m - 0.35mm. Sa fie mai multe modele de tamburi sau este scris eronat?

Avatar utilizator
uca
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 12 Iul 2009, 13:15
Localitate: Cluj Napoca

Re: Okuma Longbow vs. Okuma Travertine

Mesaj de uca » 11 Mar 2010, 01:35

Sunt tare curios daca ar merge LB de 40 sau 50 pe un bat heavy feeder?
not kill - respect the fish

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Okuma Longbow vs. Okuma Travertine

Mesaj de stefanflorin » 11 Mar 2010, 22:53

Si de ce ma rog nu ar merge? pe un heavy feeder marimile astea iti trebuie, de la 40 in sus.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Okuma Longbow vs. Okuma Travertine

Mesaj de Sebastian » 12 Mar 2010, 08:30

50 si chiar 60 la actiunea heavy merge la fix ;)

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”