Un mic ajutor va rog

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Casian
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 16 Mai 2010, 20:49

Un mic ajutor va rog

Mesaj de Casian » 27 Mai 2010, 00:06

Salut prieteni pescari.Mentionez ca sunt nou pe forum si incepator in tainele pescuitului.Vreau sa-mi achizitionez o mulineta pentru somn, stiu ca trebuie sa fie masiva si destul de robusta dar nu ma prea pricep in a alege una si m-am gandit ca cel mai bine este sa va intreb pe voi.Astept niste propuneri din partea voastra... mentionez ca bugetul pentru mulineta este maxim maxim 200RON chiar mai ieftin daca se poate.Multumesc anticipat! **==

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Un mic ajutor va rog

Mesaj de gor965 » 27 Mai 2010, 00:15

Casian scrie:Salut prieteni pescari.Mentionez ca sunt nou pe forum si incepator in tainele pescuitului.Vreau sa-mi achizitionez o mulineta pentru somn, stiu ca trebuie sa fie masiva si destul de robusta dar nu ma prea pricep in a alege una si m-am gandit ca cel mai bine este sa va intreb pe voi.Astept niste propuneri din partea voastra... mentionez ca bugetul pentru mulineta este maxim maxim 200RON chiar mai ieftin daca se poate.Multumesc anticipat! **==
http://www.totalfishing.ro/mulineta-oku ... 90_280_877
http://www.totalfishing.ro/mulineta-ban ... -7608.html
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Casian
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 16 Mai 2010, 20:49

Re: Un mic ajutor va rog

Mesaj de Casian » 27 Mai 2010, 00:19

Multumesc frumos !

Avatar utilizator
Casian
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 16 Mai 2010, 20:49

Re: Un mic ajutor va rog

Mesaj de Casian » 27 Mai 2010, 00:21

Ma scuzati ca nu am mentionat cateva detalii despre lanseta pe care deja o am pt somn: este un sanger nu stiu exact ce model dar are 2.70m, fibra de sticla plina , este din doua bucati si putere de aruncare 100-400g.Cam atat... am inteles ca in functie de bat alegi mulineta.Ma scuzati din nou.Multumesc **==

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Un mic ajutor va rog

Mesaj de gor965 » 27 Mai 2010, 00:32

Casian scrie:Ma scuzati ca nu am mentionat cateva detalii despre lanseta pe care deja o am pt somn: este un sanger nu stiu exact ce model dar are 2.70m, fibra de sticla plina , este din doua bucati si putere de aruncare 100-400g.Cam atat... am inteles ca in functie de bat alegi mulineta.Ma scuzati din nou.Multumesc **==
Nu faci un pescuit de finete,deci n-o sa cauti neaparat un echilibru intre lanseta si mulineta cum se fac in alte stiluri de pescuit ! La somn ai nevoie de multa forta bruta dezvoltata de mulineta si-o lanseta care sa reziste la tensiuni mari ! Implicit, mulinetele mari cum sunt cele pe care ti-i le-am recomandat sunt cele mai indicate in pescuitul somnului ! Poti lucra si cu mulinete mai mici dar in caz ca-ti da un somn mai mare sau ai o zona de pescuit mai dificila , o sa ai probleme la mulinatul in forta !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Casian
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 16 Mai 2010, 20:49

Re: Un mic ajutor va rog

Mesaj de Casian » 27 Mai 2010, 00:43

Multumesc frumos pentru sfaturi.. imi sunt de mare ajutor!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”