Abonamente si taxe din Romania

parerile dvs pro si contra despre balti

Moderatori: Qnyx, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de dragan claudiu » 01 Dec 2009, 13:14

domnule florentin poate ma luminati si pe mine de ce la noi un abonament costa atit de mult comparativ cu franta . eu merg in fiecare an 4-5 luni si pescuiesc pe o balta numita rummily linga orasul aix les bains si e o balta de crap si crap foarte mare. acolo un abonament pe tot anul e de 220 euro si la noi de 1500. oare noi romani sintem mai bogati ca francezii???? poate imi dati si un raspuns. va multumesc frumos. am uitat sa scriu si cit cost o zi de pescuit de 24 ore 8euro.va multumesc inca odata. **==

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Vand abonament TANCABESTI 2010

Mesaj de dragan claudiu » 01 Dec 2009, 13:18

pozele sint cu balta de care am vorbit. **==
Fişiere ataşate
IMG0151A.jpg
IMG0151A.jpg (10.37 KiB) Vizualizat de 5878 ori
IMG0149A.jpg
IMG0149A.jpg (17.99 KiB) Vizualizat de 5879 ori
IMG0100A.jpg
IMG0100A.jpg (22.67 KiB) Vizualizat de 5872 ori
IMG0022A.jpg
IMG0151A.jpg
IMG0151A.jpg (10.37 KiB) Vizualizat de 5870 ori

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de zfcristian » 01 Dec 2009, 18:38

Atata timp cat exista cerere atunci vor fi si preturi mari :D sau mai pe romaneste nu este fraier cine cere, fraier este cine plateste.
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de florentiniuga » 01 Dec 2009, 18:52

Economia de piata, legea cererii si ofertei, nu ai auzit de astea?
Normal ca acolo unde oferta este extrem de mica si cererea mare, taxa sa fie cea care regleaza piata. Cum altfel se selecteaza cine are voie pe balta si cine nu?
Dar de ce rezumi comparatia numai la taxele de pescuit? Sunt un milion de alte exemple de tarife mai mari decat in Franta, la un nivel mult mai mic al veniturilor. Asta este societatea in care traim. patronii de balti fac ceea ce facem cu totii. >:)
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de nando » 01 Dec 2009, 18:59

sint de parere ca la noi se exagereaza mult
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de dragan claudiu » 01 Dec 2009, 19:36

ce facem cu toti domnule florentin??? nu cred ca toti romani sint....... nu pot pronunta cuvintul.francezi au salariu minim pe economie 1600 de euro si ;a noi e de 100 si ceva de euro care e diferenta??? si un abonament acolo e pina in 300 de euro si la noi 1500.dar la noi ca la nimenea.vb. de economia de piata pai asta-i jecmaneala pe fata. credeti ca dac ar lasa un abonament la un pret rezonabil nu ar fi cereri?? eu cred ca ar fi foarte multe cereri pentru un abonament dar asta e traim in romania si asta ne ocupa tot timpul. va doresc numai bine. **==

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de zfcristian » 01 Dec 2009, 19:55

Ideea e ca pana la urma prin pret se face o selectie a oamenilor care vin pe o anumita balta. Ca sa iti dau un exemplu, in primavara mergeam pe Magura 8 la Cascioarele si la un moment dat au venit niste pusti corditi cu muzica la maxim , urlete si alte tampenii, i-am rugat pe paznici sa ii roage sa inceteze iar raspunsul lor a fost ca ce si ei au platit si au aceleasi drepturi, motiv pentru care de atunci nu am mai calcat pe acolo . Prefer o balta mai scumpa, cu restrictii mai multe si unde de asemenea stiu ca daca merg nu o sa fie inghesuiala, conditiile sunt super ok s.a.m.d
Legat de Tancabesti pana la urma daca vrei neaparat sa mergi acolo platesti daca nu, nu , este exact ca la masini poti plati cateva mii de euro pe o dacie sau la fel de bine peste o suta de mii pe un mercedes sau porsche, depinde de ce iti doresti si ce iti permiti :D
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de dragan claudiu » 01 Dec 2009, 21:22

ok. iti dau dreptate dar e prea exagerat pretul unui abonament. da nici mie nu-mi place sa merg pe o balta unde e galagie,dar se poate face si altfel. de exemplu daca a platit abonamentul pe un an si face galagie (muzica,urlete etc.) poate sa-l dea afara si sa-i anuleze abonamentul si interdictie pe viata pe acea balta cred ca ar fi mult mai corect. **==

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de gor965 » 02 Dec 2009, 00:49

dragan claudiu scrie:ce facem cu toti domnule florentin??? nu cred ca toti romani sint....... nu pot pronunta cuvintul.francezi au salariu minim pe economie 1600 de euro si ;a noi e de 100 si ceva de euro care e diferenta??? si un abonament acolo e pina in 300 de euro si la noi 1500.dar la noi ca la nimenea.vb. de economia de piata pai asta-i jecmaneala pe fata. credeti ca dac ar lasa un abonament la un pret rezonabil nu ar fi cereri?? eu cred ca ar fi foarte multe cereri pentru un abonament dar asta e traim in romania si asta ne ocupa tot timpul. va doresc numai bine. **==
Asta e "rodul" a 50 de ani de comunism ,pe care francezii au avut "nesansa " sa nu-i traiasca !...plus ca romanii mananca in prostie peste de apa dulce iar baltile private nu mai au concurenta din partea apelor naturale, braconate sistematic .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de cristian505ro » 02 Dec 2009, 12:15

dragan claudiu scrie:in fiecare an 4-5 luni si pescuiesc pe o balta numita rummily linga orasul aix les bains si e o balta de crap si crap foarte mare. acolo un abonament pe tot anul e de 220 euro si la noi de 1500. oare noi romani sintem mai bogati ca francezii???? poate imi dati si un raspuns. va multumesc frumos. am uitat sa scriu si cit cost o zi de pescuit de 24 ore 8euro.va multumesc inca odata. **==
Pai asa cum ti-a zis si Florentin e un pret corect daca te raportezi la piata complet zapacita din Romania si la pescarii care vin la jaf,gratare si manele. 900 EUR/1 an e ok, daca te gandesti ca sunt balti cu 75 EUR/24 ore C & R si cu recomandare.Cine are posibilitatea sa pescuiasca in Ungaria,Franta,Anglia, nu vad de ce sa se mai chinuie si sa arunce banii pe la noi. Daca vrei, e aceeasi situatie ca si in turism. Intr-o tara complet aiurea,fenomenul actual al carpfishingului se inscrie perfect in peisaj. Ceea ce nu inseamna sa ne punem betele in cui,dar sa facem o selectie cat mai atenta a baltilor pe unde mergem. Doar noi pescarii putem regla piata si sa civilizam pescuitul.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de dragan claudiu » 02 Dec 2009, 14:39

cristian505ro scrie:
dragan claudiu scrie:in fiecare an 4-5 luni si pescuiesc pe o balta numita rummily linga orasul aix les bains si e o balta de crap si crap foarte mare. acolo un abonament pe tot anul e de 220 euro si la noi de 1500. oare noi romani sintem mai bogati ca francezii???? poate imi dati si un raspuns. va multumesc frumos. am uitat sa scriu si cit cost o zi de pescuit de 24 ore 8euro.va multumesc inca odata. **==
Pai asa cum ti-a zis si Florentin e un pret corect daca te raportezi la piata complet zapacita din Romania si la pescarii care vin la jaf,gratare si manele. 900 EUR/1 an e ok, daca te gandesti ca sunt balti cu 75 EUR/24 ore C & R si cu recomandare.Cine are posibilitatea sa pescuiasca in Ungaria,Franta,Anglia, nu vad de ce sa se mai chinuie si sa arunce banii pe la noi. Daca vrei, e aceeasi situatie ca si in turism. Intr-o tara complet aiurea,fenomenul actual al carpfishingului se inscrie perfect in peisaj. Ceea ce nu inseamna sa ne punem betele in cui,dar sa facem o selectie cat mai atenta a baltilor pe unde mergem. Doar noi pescarii putem regla piata si sa civilizam pescuitul.
e un pret corect???raportat la piata din romania adica zero,nu cred ca 1000 de euro e un pret corect. raportat la salariul minim pe economie actual taxa ar trebui sa fie maxim 150 euro.dar patroni de balti din romania se gindeste doar la buzunarul lor si la cistig mare in timp scurt.sint deacord cu reguli foarte stricte pentru ca in romania c&r e la inceput si mentalitatea romanilor e foarte diferita fata de cei de dincolo,dar sint si pescari care nu au posibilitati sa dea atitea bani pe o zi de pescuit sau abonament si care sint mult mai pescari sportivi decit multi care merg pe baltile cu c&r si au bani la discretie. asta e o selectie intre bogati si saraci ,dar sintem obisnuiti in romania cu astfel de oameni cu multi bani.sint multe de spus in aceasta problema care no sa se termine curind.saracu pescuieste pe unde apuca iar bogatu unde vrea ca doar banul conduce la noi.nu ar trebui sa avem drepturi egale toti pina la proba contrarie daca esti prins ca nu respecti regulile de interior ale balti respective???la noi a devenit o afacere foarte profitabila si multi au luat in concesiune balti numai pentru a cistiga cit mai multi bani. asta e , eu asa vad pescuitul la noi. rusine celor isi bat joc de acest sport si profita de pe urma lui. cu multa stima va saluta un pescar care cistiga pe luna nici cit e un abonament de pescuit pe an. **==

Avatar utilizator
Nowatiny
Veteran
Veteran
Mesaje: 566
Membru din: 27 Oct 2008, 19:45
Localitate: Bucuresti

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de Nowatiny » 02 Dec 2009, 15:40

S-a ajuns la situatia aceasta pentru ca in Romania nu exista multe balti unde sa practici cu adevarat carp fishing-ul.Deoarece exista doar 5-10 balti in tara unde pescarii sunt cu adevarat satisfacuti de o partida de pescuit , patronii isi permit sa mareasca taxele peste normal.Pana nu se vor extinde locatiile cu potential nu vor scadea preturile iar baltiile cu renume isi vor pastra pretul si pescarii cu caracter.
Este o parere personala.

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de cristian505ro » 02 Dec 2009, 16:17

dragan claudiu scrie: e un pret corect???raportat la piata din romania adica zero,nu cred ca 1000 de euro e un pret corect. raportat la salariul minim pe economie actual taxa ar trebui sa fie maxim 150 euro.dar patroni de balti din romania se gindeste doar la buzunarul lor si la cistig mare in timp scurt.sint deacord cu reguli foarte stricte pentru ca in romania c&r e la inceput si mentalitatea romanilor e foarte diferita fata de cei de dincolo,dar sint si pescari care nu au posibilitati sa dea atitea bani pe o zi de pescuit sau abonament si care sint mult mai pescari sportivi decit multi care merg pe baltile cu c&r si au bani la discretie. asta e o selectie intre bogati si saraci ,dar sintem obisnuiti in romania cu astfel de oameni cu multi bani.sint multe de spus in aceasta problema care no sa se termine curind.saracu pescuieste pe unde apuca iar bogatu unde vrea ca doar banul conduce la noi.nu ar trebui sa avem drepturi egale toti pina la proba contrarie daca esti prins ca nu respecti regulile de interior ale balti respective???la noi a devenit o afacere foarte profitabila si multi au luat in concesiune balti numai pentru a cistiga cit mai multi bani. asta e , eu asa vad pescuitul la noi. rusine celor isi bat joc de acest sport si profita de pe urma lui. cu multa stima va saluta un pescar care cistiga pe luna nici cit e un abonament de pescuit pe an. **==
Nu ai inteles nimic din postarea mea. De unde reiese ca as fii de acord cu aceste taxe ? Sunt si balti foarte,foarte bune unde poti face C & R cu 12-15 EUR/12 ore sau 25-30 EUR/24 ore. Tot sunt mari daca te uiti la preturile din Ungaria, sau daca te raportezi la salariul mediu de la noi. Dar asta este piata,asta este oferta. Nu e in nici un caz zero cum crezi tu. Nici din mesajul meu nu ai inteles nimic in care spun ca doar noi pescarii prin atitudine si selectarea baltilor putem modifica ceva. Acum ca o mica paranteza, ca vad ca ai un venit lunar foarte bun,dupa cum tu declari,o mica carte de gramatica romana cred ca iti poti permite si ti-ar prinde bine.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de dragan claudiu » 02 Dec 2009, 17:13

in primul rind n-am stat sa scriu cit mai corect asa ca te rog uitate la tine . nu era vb. de gramatica aici daca n-ai inteles mai citeste odata .sau mai bine veziti de treaba ta ca nu ai fost invitat sau rugat de nimeni sa postezi aici.

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Abonamente si taxe din Romania

Mesaj de cristian505ro » 02 Dec 2009, 17:19

dragan claudiu scrie:in primul rind n-am stat sa scriu cit mai corect asa ca te rog uitate la tine . nu era vb. de gramatica aici daca n-ai inteles mai citeste odata .sau mai bine veziti de treaba ta ca nu ai fost invitat sau rugat de nimeni sa postezi aici.
Asa e, nici nu ma mai obosesc sa te luminez, posteaza numai tu. Postarea pe un forum este libera daca nu stiai, atata timp cat se face corect si civilizat.
Cristian Bebesel

Scrie răspuns

Înapoi la “Pareri si dispute”