administratori de lacuri

parerile dvs pro si contra despre balti

Moderatori: Qnyx, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cartopack
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 24 Mar 2010, 13:36
Localitate: cluj
Contact:

administratori de lacuri

Mesaj de cartopack » 20 Sep 2011, 12:34

O intrebare care,cred ca macina pe multi pescari. Ce am putea face sau cum sa procedam legal cu administratorii sau paznicii lacurilor care dau drumul la apa cand sunt mai multi sau mai putini pescari pe acele lacuri. De exemplu prin preajma Clujlui,aceste practici sunt des intalnite,pe lacurile Campenesti,Martinesti,Suat,mai ales in zilele de week. De exemplu in acest week,de vineri pana luni seara am prins doar un crap...nimeni de pe lac nu a avut o trasatura,dar sa nu va plictisesc cu acest amanunt,revin la intrebarea mea:CE TREBUIE SA FACEM CU ADMINISTRATORII LACURILOR CARE DAU DRUMUL LA APA CAND ESTI LA PESCUI?
P.S. aaaaa,ei au scuza ca trebuie sa se faca circuitul sau acela este surplusul....

Avatar utilizator
magnatum
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 28 Dec 2012, 21:14

Re: administratori de lacuri

Mesaj de magnatum » 19 Mar 2013, 20:47

acest lucru il intalnesc si eu si cred k mai multi pescari in zona sibiului.Odata cand paznicul a fost vazut de catre pescari de pe lac k a scos ''vanete''d la calugar(deversor)li sau inapoiat bani pe ziua respectiva,,,,ideea e k nu mergi la pescuit sa pescuiesti gratis si sa nu prinzi nimic..asa poti sa pescuiesti in lighean............eu cred k are efect cand da drumu la apa doar pe baltiile cu un strat mai mare de namol,defapt pe lacurile unde este namol am obs.k se face lucru asta si nici nu mai mananca nici macar carasu k palma....acu 10ani am asistat la o recoltare si in coada lacului unde nu mai era aproape deloc apa am gasit carasi implantati cu capu in namol ceea ce ma face sa cred k in momentul cand se da drumu la apa pesti se ascund in namol
P.S.e doar o parere si o concluzie trasa de mine,poate gresesc dak este pe forum vreun inginer piscicol care poate se ne explice acest fenomen il rugam sa intervina

Scrie răspuns

Înapoi la “Pareri si dispute”