EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

parerile dvs pro si contra despre balti

Moderatori: Qnyx, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 23 Feb 2009, 18:56

Ca de la cer la pamant dar trebuie sa fi nabab si in una si in alta a chiar atat de greu sa recunoastem asta???? Domnule Gore am salariu 2500EUR lunar nu am nici o problema sa ma duc la tancabesti 3-4 zile pe luna sau sa cumpar un abonament pe tot anul dar consider ca nu trebuie sa las pe cineva sa abuzeze de pasiunea mea si sa profite de faptul ca nu prea am de ales.Au fost vremuri cand tancabestiul avea acelasi pret ca mai toate baltile din Bucuresti si daca prindeai peste mai mare de 5 kg primeai un bon gratis pentru alta partida si atunci am laudat balta la toata lumea.Scumpirile astea au aparut cand televiziunile au inceput sa faca emisiuni pe balta si sa aiba publicitatea de care alte balti nu au parte si care au peste din belsug(nu am auzit sa se vorbeasca de belciugatele spre exemplu)

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gor965 » 23 Feb 2009, 22:27

toader nicolae scrie:.......................dar consider ca nu trebuie sa las pe cineva sa abuzeze de pasiunea mea si sa profite de faptul ca nu prea am de ales.
E valabila ptr. mai tot ce e lux (afacere prohibitiva) in tara asta si chiar ma mir ca la salariul ala va faceti probleme ca nu aveti de unde alege...cei care au salariul de 10 ori mai mic Nu Au de unde alege ,de fapt Nu Pot alege...lor le ramane sa pescuiasca pe apele naturale !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
iulian petre
Veteran
Veteran
Mesaje: 1392
Membru din: 10 Feb 2008, 02:19
Localitate: BUCURESTI/zona Pantelimon
Contact:

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de iulian petre » 23 Feb 2009, 22:36

PANA la urma cum se chema topicul asta?....

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 24 Feb 2009, 00:31

Frate Gore te faci ca nu intelegi si faci misto de mine? este vorba doar de principiu si atat.Baltile au fost acolo inainte sa le ia patronii si vor fi si dupa ce patronii nu vor mai fi iar un pensionar din BUCURESTI probabil pescuia acolo inainte ca domnul Parfene sa se nasca.Stiti ca la Sarulesti satenii pot pescui 2 zile pe saptamana cu conditia sa faca curat pe balta si sa nu braconeze.iNTREBAREA MEA ESTE TREBUIE SA FI NABAB PENTRU CERNICA SI PENTRU TANCABESTI UN OM CU O LEAFA LA STAT??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????/

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gor965 » 24 Feb 2009, 10:20

Frate Toderas ,ma omori cu zile...bre ,nu s-a privatizat totul in tara asta ? Crezi ca eu nu vreau sa mananc zilnic la Intercontinental ,unde manca tata in tinerete ...mai ieftin ca la mama acasa ??? Gata ,vremurile alea au trecut ,acum baltile sunt private iar patronii oportunisti ,afaceristi ,investitori ..cum vrem sa le spunem ! Daca se descurca bine daca nu ...e treaba lor ! Pe mine ca pescar ma intereseaza sa-mi ofere cele mai bune conditii de banii aia (cat reprezinta taxa) si in functie de asta eu aleg unde sa merg la peste.
P.S
Cred ca ne invartim in jurul cozii si-i dam apa la moara lu' Gogu ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gogu steriade » 24 Feb 2009, 11:55

Exczact !
ce vrajala aveti in voi . unu ie bos pe bani multi la cernica si altu e sluga lu Parfene !!! :))
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gor965 » 24 Feb 2009, 12:09

gogu steriade scrie:Exczact !
ce vrajala aveti in voi . unu ie bos pe bani multi la cernica si altu e sluga lu Parfene !!! :))


Mai cotetzarule...pe cine faci tu sluga ??? :-w
Punem pariu ca pana diseara iti iei un martzisor,mic ,rosu ,la profil ? X-(
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 24 Feb 2009, 12:23

Trebuie sa sa fii nabab si la una si la alta???????????????????????????????????????????????DOMNULE GOGU EU SUNT SPORTIV IAR DOMNUL GORE SUNT SIGUR ESTE DOAR PRIETEN CU DOMNUL PARFENE.Te rog din suflet sa-mi raspunzi la intrebare.(scuze pentru adresare dar suna cam rau "domnule" pe un forum de pescuit.P.S daca deranjeaza ma conformez

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gogu steriade » 24 Feb 2009, 17:25

ai pus prea multe semne de intrebare ca nici nu stiu la care sati raspund primul .deci Da trebuie sa fii cu bani garla pe ambele balti . si prost sa fii sa te duci la Cernica ...prost informat ,mantelegi . ;) :))
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 25 Feb 2009, 03:26

ma-ntelegi Gogule ca mantelegi nu-l gasesc in DEX ;)

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 25 Feb 2009, 03:29

Gore tu nu-ti exprimi obtiunea de vot????Intrebarea tie iti era adresata nu lui GOGU.

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 25 Feb 2009, 03:46

Gogule eu sunt mai "prost informat" si o sa ma duc cu placere la Cernica pentru ca este o mica delta si nu-mi cad mainile daca inainte sa ma apuc de pescuit fac un pic de curatenie la locul faptei.Taxa era anul trecut(acum nu stiu)60 de ron si puteai sa retii numai caras.Cum nu prea ma intereseaza pestele(e la metro cat vrei ,viu si la greutati ideale 3-5kg)nadeam cu 2 kg de mix si cam tot atata seminte(canepa porumb,alune,mazare si seminte pentru pasarele).Toata distractia ma ducea cam la 80 de ron iar pestele il eliberam pentru ca nu cred ca vrea cineva sa deranjeze specimenele de paznici de la Cernica.Avantajul este ca are toate speciile de pesti.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de gor965 » 25 Feb 2009, 09:57

toader nicolae scrie:Gore tu nu-ti exprimi obtiunea de vot????Intrebarea tie iti era adresata nu lui GOGU.
Surprinzator ,dar impartasesc aceiasi opinie cu Gogu...daca sunt bine informat ma duc pe Cernica si dau la caras ...daca nu , ma duc pe Tancabesti ,Peris ,MV2 ,Sarulesti etc.
Intrebare : te duci pe Cernica in locul lui Florentin , cu tot echipamentul de crap dupa tine ...cum faci sa-i convingi pe paznici ca dai dupa caras ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de costelino » 25 Feb 2009, 10:18

Cum v-am spus sunt un pescar care adora Cernica.Intr-adevar daca ai arsenalul de crap este interpretabil dar nu este o problema.Anunti ca dai la caras,si tot ce prinzi crap ii dai drumul.Ei oricum vin in control in timpul zilei si verifica.Am omis un lucru:Acest lucru il poti face numai ziua,pentru ca noaptea din cauza ca ei nu detin controlul,nu este valabil dat-ul la caras.Are dreptate d-nul Toader in ceea ce priveste cuvantul Delta.Este un peisaj,mai ales langa manastire cu fata spre padure,mirific.Stiu ca este o problema in privinta curateniei,dar eu de cate ori ma duc pe o balta imi curat locul atat la sosire cat si la plecare,iar daca-mi permite adancimea apei din fata lansetelor intru si curat de bradis,sarme ,fire aruncate,crengi ,cioburi,etc.
Hai sa nu mai prelungim aceasta discutie despre ce are de oferit Cernica si Tancabesti,pentru ca amandoua sunt balti unde poti face partide memorabile.Cred ca restul depinde de noi.

Avatar utilizator
toader nicolae
Veteran
Veteran
Mesaje: 535
Membru din: 09 Feb 2009, 00:46

Re: EMISIUNE DE PESCUIT LA CERNICA

Mesaj de toader nicolae » 25 Feb 2009, 13:01

SCUZE Gore dar o sa te stresez pana imi raspunzi la intrebare.Trebuie sa fi nabab si la Cernica si la Tancabesti????????Sunt doua balti absolut superbe(delte in miniatura)si daca ar fi sa am conditii egale probabil ca as alege tancabestiul.Trebuie sa intelegi ca nu eliberarea pestilor ma deranjeaza ci faptul ca se percep taxe imense in conditiile in care pestele oricum ramane in balta(lucru normal de altfel).Cred cu tarie ca trebuie sa existe o lege(nescrisa) a bunului simt care sa faca un doctor sa-si faca meseria la fel si cu bogatul si cu saracul,cu politistul la fel si respectul domnului Parfene fata de pescarii care ii calca balta (eu i-am calcat-o cu placere cand avea respect fata de pescari si o sa revin cu placere cand ii va reveni acest respect pierdut).Cat de frustrat va puteti simti daca nu ar fi vorba de o simpla balta ci despre un medicament scump care poate decide viata cuiva drag voua si un burtos cu jeep baban scapa de aceiasi afectiune doar pentru ca ....... Gore te rog din suflet sa-mi raspunzi la intrebare sau sa-mi spui ca nu vei raspunde pentru ca eu stiu oricum care ar trebui sa fie raspunsul si iti voi respecta prietenia cu domnul Parfene>

Scrie răspuns

Înapoi la “Pareri si dispute”