Canalul Dunare - Marea Neagra . Informatii , Locuri , etc

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Avatar utilizator
roshured
membru activ
membru activ
Mesaje: 110
Membru din: 23 Oct 2009, 21:36

Canalul Dunare - Marea Neagra . Informatii , Locuri , etc

Mesaj de roshured » 04 Dec 2009, 22:32

Salut ,

Am fost de curand pe canalul Dunare - Marea Neagra in zona Straja , am incercat la salau cu jeleu , si cu pestisor viu .
La rama m-a disperat guvidele asa ca m-am lasat pagubas .
La fixa , gasind un loc unde se strange apa si este mai linistita , am incercat la rama si la viermusi ,pe fund am luat zeci de guvizi , mai la suprafata am luat 2 rosioare extrem de mici , 1 peste cu spatele albastru care nu stiu ce este si o babusca foarte mica si ea ...
Toti pestii au fost eliberati cu exceptia catorva guvizi pe care i-a servit pisica .

Nu am gasit pe canal decat localnici veniti cu carutele sau cu biciclete care dadeau la guvizi si intrebandu-i daca se ia si altceva in afara de guvide , au spus ca ei doar vara au mai luat caras foarte mic ...

Buuunnn ... acuma intrebarea :)

Este cineva care poate da mai multe detalii despre canalul Dunare - Marea Neagra , zona Agigea - Straja ?
Ce peste se prinde ?
Cum ? :D
Cand?
Etc etc etc


Poate o invitatie de initiere la pescuit pe canal ... [ am un vin de butuc bun ...... ]
Hai .. curaj !
Sunt sigur ca nu sunt singurul interesat de canal...

Multumesc frumos!

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: Canalul Dunare - Marea Neagra . Informatii , Locuri , etc

Mesaj de misu_sipanu » 05 Dec 2009, 13:08

Tot de mine dai =)) am batut canalul vreo trei ani,pe vremea cind mai puteai sa ai ceva capturi,de vreo 4 ani m am lasat,nu imi dau seama de ce nu a mai vrut :-??
locuri,primul si al doilea radar,debuseul cu pod pt.slepuri,mila 12,curba de la basarabi,zona staraja la monument.
pesti,salau numai la peste viu,somn numai la peste viu si broasca la suprafata,cel mai mare somn 16 kg la carasel,citva carasi mari si vreo 2,3 platici.
Daca salau nu am prins mai mare de 4kg,somn cred ca am prins pt.o viata,fara vrajala,dar ti am spus pina prin 2002,2003,dupa aia s a intimplat ceva,nu mi dau seama,nu a mai meritat ,parerea mea e sa ai in vedere de la anul]
Conacu,Zarguzon din iunie pina in oct :-$ ,Tibrin,Tasaul.Daca vrei C&r Corbu 3 si Venus ,,la strand,,
ps,ce sa ti urez,fir intins sau sarbatori fericite :-/

Avatar utilizator
roshured
membru activ
membru activ
Mesaje: 110
Membru din: 23 Oct 2009, 21:36

Re: Canalul Dunare - Marea Neagra . Informatii , Locuri , etc

Mesaj de roshured » 05 Dec 2009, 18:47

Somnul la carasel viu sau imbucatura ?
Saptamana care vine sau pe joi-vineri cred ca incerc un somotei .
Ma fascineaza canalul , sunt sigur ca ascunde capturi frumoase

Avatar utilizator
roshured
membru activ
membru activ
Mesaje: 110
Membru din: 23 Oct 2009, 21:36

Re: Canalul Dunare - Marea Neagra . Informatii , Locuri , etc

Mesaj de roshured » 10 Dec 2009, 20:57

caras babusca etc , nu se prinde ?

sau , e de vina uratu ala de guvide ca toaca inainte ?

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: Canalul Dunare - Marea Neagra . Informatii , Locuri , etc

Mesaj de misu_sipanu » 10 Dec 2009, 21:31

roshured scrie:caras babusca etc , nu se prinde ?

sau , e de vina uratu ala de guvide ca toaca inainte ?
Exact,guvidul e marea problema,cit despre caras ,babusca,eu veneam cu galetile de pestisori,,la pachet''asa ca nu te obosii,mai are si 4,5m apa linga cheu.Somotei in perioada asta nu am auzit niciodata.

ps.DAR fi vesel prietene,incep baietii recolta la fitofag si ai sa vezi plase ce n ai vazut in viata ta.~!@#$%^&*()_+|^$#@(*&^%$!@#$ lor.

Avatar utilizator
roshured
membru activ
membru activ
Mesaje: 110
Membru din: 23 Oct 2009, 21:36

Re: Canalul Dunare - Marea Neagra . Informatii , Locuri , etc

Mesaj de roshured » 10 Dec 2009, 23:04

@dl Sipanu offtopic : In tara asta , nu ma mai mira nimic , iar Romania ... este cel mai bun lucru care li s-a intamplat romanilor .


//
revenind
//

Chiar nu mai sunt si alte persoane care vor sa impartaseasca experiente pe canal ?

Oferta mea este inca valabila : [ :D ]

Poate o invitatie de initiere la pescuit pe canal ... [ am un vin de butuc bun ...... ]
Hai .. curaj !
Sunt sigur ca nu sunt singurul interesat de canal...

Fir !

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Canalul Dunare - Marea Neagra . Informatii , Locuri , etc

Mesaj de Amos » 02 Apr 2010, 16:11

De 4 ani pescuiesc pe canal,în dreptul localității Făclia, pe malul stâng, vis-a-vis de balta Făclia, în sensul de mers Constanța - Cernavodă. Se prinde știucă, la linguriță și peștișor viu. Se poate ajunge pe la Medgidia, pe malul canalului sau pe la ecluza de la Cernavodă, imediat după pod. Dacă nu merge pe canal, poți pescui pa baltă însă este cu taxă.

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Canalul Dunare - Marea Neagra . Informatii , Locuri , etc

Mesaj de Amos » 05 Apr 2010, 12:17

Un vecin din bloc (mare pescar) pescuiește periodic în dreptul magazinului Selgros. L-am urmărit în cîteva rânduri când vine acasă și am observat că are și ceva în traistă, în special somotei și șalău.
:^O

Avatar utilizator
roshured
membru activ
membru activ
Mesaje: 110
Membru din: 23 Oct 2009, 21:36

Re: Canalul Dunare - Marea Neagra . Informatii , Locuri , etc

Mesaj de roshured » 07 Apr 2010, 12:34

Amos scrie:Un vecin din bloc (mare pescar) pescuiește periodic în dreptul magazinului Selgros. L-am urmărit în cîteva rânduri când vine acasă și am observat că are și ceva în traistă, în special somotei și șalău.
:^O

M-am bagat si eu in seama cu cineva care pescuia pe langa Selgros si spunea ca a luat cu o zi inainte sun somn la 9 kilograme .
Sincer , nu vad cum scoate pestele avand in vedere ca era singur , iar de pe malul cheului si pana la apa sunt aproape 2 metrii .
Peste este cu siguranta , insa daca se baga ceva mare si esti singur .. e belea .

Avatar utilizator
Amos
senior
senior
Mesaje: 244
Membru din: 02 Apr 2010, 14:07
Localitate: Constanța
Contact:

Re: Canalul Dunare - Marea Neagra . Informatii , Locuri , etc

Mesaj de Amos » 09 Apr 2010, 03:26

Cum îl scoate din Canal? Chiar nu mi-am pus întrebarea. Cu prima ocazie am să-l întreb. Norocul lui este că și soția este pescăriță și pleacă omul în familie la pescuit. I-)

Avatar utilizator
dobrin marius
membru activ
membru activ
Mesaje: 108
Membru din: 14 Feb 2009, 10:05

Re: Canalul Dunare - Marea Neagra . Informatii , Locuri , etc

Mesaj de dobrin marius » 12 Ian 2011, 15:44

salut pescari din constanta si nu numai . si eu pot sa va zic k locuesc la 3 min de canal si anul trecut [2010] am prins caras destul si maricel dar in dreptul midiei unde apa are 6m adancime au fost capturi si de somn in dreptul pepinierei de la lumina [ptr cine stie] amos asa este canalul ascunde capturi impresionante am avut rupturi destule dar la fel ca la dunare e apa multa si trebuie cautat k nu e prost ca ala de la crescatorii sa vedem anul asta ce va fi ... sanatate si capturi cat mai mari pe 2011.

Avatar utilizator
BODO 70
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Mai 2011, 18:30
Localitate: CONSTANTA
Contact:

Re: Canalul Dunare - Marea Neagra . Informatii , Locuri , etc

Mesaj de BODO 70 » 24 Mai 2011, 19:07

Pescuiesc destul de frecvent pe canal ;are peste urias eu am scos din canal platica;uriasa de 3;800gr salau , somn crap de 8 kg caras si bineinteles nelipsitul guvide>. Se soate f usor daca ai un minciog bun cu coada lunga fii atent la decupaturile din taluzaj Pot spune ca sunt zone superbe linistite nepescuite IMPORTANT e sa te relaxezi si sa te simti ok in natura.eu pescuiesc in zona Cumpana Straja :)

Avatar utilizator
BODO 70
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Mai 2011, 18:30
Localitate: CONSTANTA
Contact:

Re: Canalul Dunare - Marea Neagra . Informatii , Locuri , etc

Mesaj de BODO 70 » 24 Mai 2011, 19:13

Am scule de vanzare si nu stiu cum pot posta Cine se ofera sa ma ajute :"> sunt nou pe aici si as dori sa fiu initiat de cineva cu experienta MULTUMESC ANTICIPAT

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Canalul Dunare - Marea Neagra . Informatii , Locuri , etc

Mesaj de pharaoh » 24 Mai 2011, 19:28

Intri aici: http://www.infopescar.tv/forum/vanzari/ , adica la sectiunea Vanzari si apelezi la butonul "Topic Nou". Inainte e bine sa citesti si regulile de postare: http://www.infopescar.tv/forum/vanzari/ ... t1147.html
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
BODO 70
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Mai 2011, 18:30
Localitate: CONSTANTA
Contact:

Re: Canalul Dunare - Marea Neagra . Informatii , Locuri , etc

Mesaj de BODO 70 » 25 Mai 2011, 16:07

multumesc frumos de ajutor .amAm vazut ca zona pod agigea a fost imprejmuita cu gard metalic.Este blocat drumul de acces pe la Selgros.Care stie de ce au blocat acest drum?Oricum se [poate accede la canal prin zona Cumpana.Am un prieten care nadeste in acea zona, si era stupefiat/// :-? Pescuitul o sa_l incep dupa prohibitie si sper cu rezultate bune :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”