Cotele dunarii

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ADRYAN1981
utilizator
utilizator
Mesaje: 33
Membru din: 02 Sep 2008, 15:18

Cotele dunarii

Mesaj de ADRYAN1981 » 07 Iul 2009, 09:31

-salutare , deschid acest topic pentru a impartasi pareri vis a vis de cotele optime ale dunarii , la care pescuitul da roade !!! astept pareri pt zone de pescuit si cotele la care sa prins peste , mentionez asa cum probabil stim cu toti ca , cotele dunarii ( apa scazuta sau crescuta ) , e de cele mai multe ori - din experienta mea cheia succesului unei partide reusite pe dunare ( binenteles coroborate cu altele - sezon , temperatura , conditii climaterice , locuri , momeala si nu in ultimul rand priceperea si norocul fiecarui pescar ) . Asa ca rog pe acei pescari care nu pleca la pescuit fara a urmarii cotele dunarii sa ne impartaseasca din experienta lor !!!

Avatar utilizator
Closcutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 25 Ian 2009, 00:01
Localitate: Oltina, jud Constanta

Re: Cotele dunarii

Mesaj de Closcutz » 07 Iul 2009, 10:53

Eu pescuiesc cu predilectie laDunare si intotdeauna ma informez despre situatia cotei si a faptului daca apa e limpede sau nu. Ceva asemanator s-a mai discutat pe acest forum, cu numele de factoriu care influenteaza pescuitul la Dunare. Parere personala e ca cel mai bine merge cand cota e stabila, sau fluctueaza foarte putin, mai bine cu o crestere de 5 cm decat o scadere; asta am constatat eu. Perioade optime sunt primavara cand apa iese din padurile inundate si sew retrage in albia normala, dupa ce crapul s-a batut mananca destul de bine si reincepe sa traga prin august sau septembrie, cu cele mai bune rezultate in octombrie. Daca nu ma duc pana la Dunare sa vad cum se prezinta apa, obligatoriu ma uit pe www.afdj.ro sa vad care e situatia la cote.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”