despre pescuitul pe Crisul Alb

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ginel_pescar
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 01 Mar 2008, 19:03

despre pescuitul pe Crisul Alb

Mesaj de ginel_pescar » 25 Mar 2008, 15:36

Pescuitul.pe Crisul Alb unde predomina scobarul.In orasulBrad/hd sunt 400-500 pescari.Mergem pina in orasul Ineu sa prindem scobari Pescuim la pluta.Fir,linia o,12-o,10 si struna e de 0,08.Lansetele au 5M-6M 7M.Folosim mai multe plute,la tiraiala infrinata liber stationarsi in repezis.Plumbul sa fie spirala si duar o alica opritar.Momeala.Viermusi,Rame rosi,paste fainoase Cus Cus Arpacas Mamaliga Paine alba.
Eu pescuit de 25 -30-ani pe aceasta apa.Am avut multe rezultate bune.Vreau sa scriu si alta data,darva dau un sfat ; daca mergeti sa prindeti expres pesti e un pescuit ratat.Nici nu stiti ca ati pierdut.

Avatar utilizator
marcelino
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 11 Dec 2008, 19:12

Re: despre pescuitul pe Crisul Alb

Mesaj de marcelino » 06 Mar 2009, 18:09

:-t Taraiala aia infrinata liber stationara cum se executa? Este un stil ascuns sau o veche tehnica pescareasca?
Te rog sa ma contactezi urgent pentru ca sunt interesat sa facem impreuna o iesire le Ineu sa i-mi pui in practica tehnica.cu multumiri anticipate am onoarea sa va salut.PA tu...
:)]

Avatar utilizator
mack
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 06 Mar 2009, 22:58

Re: despre pescuitul pe Crisul Alb

Mesaj de mack » 06 Mar 2009, 23:32

:-@ Sunt si eu interesat de tehnica pescuitului cu mai multe plute la taraiala infrinata.da-mi de stire cit mai repede cind mai faci o iesire la scobar pe crisul alb sa particip si eu cu amici mei .Vrem sa invatam tehnica asta ca la noi pe Crisul Negru se prind scobarii numai la alunecare fara frina in vad cu o singura alica si fara pluta.Astept cu nerabdare raspuns de la tine. Te salut . :-h

Avatar utilizator
marco pescarul
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 13 Mar 2009, 13:03

Re: despre pescuitul pe Crisul Alb

Mesaj de marco pescarul » 13 Mar 2009, 13:11

:-?? Sunt si eu interesat de tehnica ta de scobarit.Ma consider un aspirant la titlul de pescar si de aceea vreau sa deprind stilul tau.Momentan practic aruncarea cu pluta prin derapaj controlat si folosesc plute de gramaj diferit si fara nici o treaba.(primite din buzunarul secret si inflamat de pe intestinul gros al unui prieten pescar).Mai folosesc si tehnica de urmarire a pescarilor hoinari .Pe acestia din urma i-am surprins la Joia Mare si nu la Ineu... pescuind fara nici o treaba (cu juvelnicul de asemenea fara treaba),folosind fir de 12 si struna de10,o singura alica(20grame)ac (siringa nr 14)si bete linga foc. PA TU ..... =))

Avatar utilizator
aspreala
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 28 Feb 2009, 20:50

Re: despre pescuitul pe Crisul Alb

Mesaj de aspreala » 14 Mar 2009, 12:26

Pe Crisul Alb sint niste locuri superbe , salbatice ,peste frumos si multa liniste . La acobar am pescuit ca si pe Crisul Negru : pluta si plumbul de 2g. cirlig nr 12 si momeala arpacas si viermusi , cu rezultate destul de slabe .Am prins pesti frumosi pe fundul apei cu plumb greu la rima si la lipitoare ( cleni si mrene chiar si mai mari de 1kg.) Am vazut Avati ENORMI si anul asta sper sa pacalesc citiva , mi-am cumparat citeva voblere , oscilante si rotative si abia astept sa fac o iesire sa le incerc ( sper sa si prind ceva ).

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: despre pescuitul pe Crisul Alb

Mesaj de tavimai » 15 Mar 2009, 06:51

aspreala scrie:Pe Crisul Alb sint niste locuri superbe , salbatice ,peste frumos si multa liniste . La acobar am pescuit ca si pe Crisul Negru : pluta si plumbul de 2g. cirlig nr 12 si momeala arpacas si viermusi , cu rezultate destul de slabe .Am prins pesti frumosi pe fundul apei cu plumb greu la rima si la lipitoare ( cleni si mrene chiar si mai mari de 1kg.) Am vazut Avati ENORMI si anul asta sper sa pacalesc citiva , mi-am cumparat citeva voblere , oscilante si rotative si abia astept sa fac o iesire sa le incerc ( sper sa si prind ceva ).
ineu,Bocsig,Rapsig...Am lasat si io ceva "urme " pe acolo !Zona este superba pe Alb si are ceva peste cam la fel ca fratioru ala Negru !

Avatar utilizator
liviu67
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 15 Feb 2008, 17:56

Re: despre pescuitul pe Crisul Alb

Mesaj de liviu67 » 26 Ian 2011, 20:44

DUMNEZEU SA TE IERTE PRIETENE DRAG ! O sa ne lipsesti in viitor.

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: despre pescuitul pe Crisul Alb

Mesaj de tavimai » 31 Ian 2011, 23:39

liviu67 scrie:DUMNEZEU SA TE IERTE PRIETENE DRAG ! O sa ne lipsesti in viitor.
...e buna asta !Vezi ca era pe aci o reclama pt. marirea penisului si poate ca ti-o fi de folos !
=)) :)) =)) :)) =)) :)) :!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”