DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de pharaoh » 01 Feb 2011, 12:38

Psiho, acum sincer, daca de 3 ani spui ca respecti Dunarea si eliberezi pesti si etc, felicitari, dar sa stii ca nu ti se vede nici o aureola deasupra capului o:-) . Asa cum au recunoscut multi pe-aici, pescari care astazi elibereaza tot ce prind si promoveaza pescuitul C&R, acum ani de zile nimeni nu gandea asa. Nu pot sa cred ca nu ai retinut niciodata peste sub limita legala admisa, nu stiu...poate primii tai pestisori prinsi la undita din stuf. Poate sorprodan a practicat un pescuit de genul pe care il reclami tu. Dar faptul ca omul a evoluat in gandire si in practici la un stil de pescuit sportiv, pe care il si promoveaza in zona unde locuieste, este de apreciat, zic eu. Ba chiar trebuie incurajat.
Ca o mica paranteza, pe topicurile despre Delta Dunarii unii au "interzis" cuvintele "catch & release" :)) .
Si apropo` de salaul ala sorprodane, era frumos si mai credibil si daca povesteai un pic imprejurarile in care l-ai prins, perioada, momeala sau naluca folosita, zona..etc. Eu asta asteptam sa citesc.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de Sebastian » 01 Feb 2011, 12:47

asa mai vii de acasa :D .totusi,eu zic ca este pacat sa cazi si tu in patima ,,paranoica'' de a crede, ca toti se simt lezati de afirmatiile tale cu privire la limitele legale ale capturilor.dunarea ,delta dunarii,pescuitul ,expeditiile in aceste locuri mirifice inseamna altceva decit pescuitul pe amenajari,tocmai de aceea te invit[si te asigur totodata]la[ca]o ciorba de peste facuta cu pesti[maruntis] sub limita legala =P~ =P~ =P~ =P~ , nu se compara cu nici un file,,legal''cumparat-prins de pe balta sau comert.ce sa mai vb de tavile cu obleti cat degetu muiati in mujdei,in carasei crocanti pusi pe carbuni etc =P~ =P~ .si eu am fost acuzat ca pun pe forum multe poze cu tabara ,peisaje,chindii,apusuri etc si in general chestii adiacente pescuitului si implicit ale marilor capturi,dar prefer sa fac asta decit sa ma laud-pozez, cu zeci de kg de ciortanasi si avatei, de exemplu,pe care desi ai prind , ai eliberez ,dar de cele mai multe ori ai ingurgitez cu un nesat neostoit,basca imi aduc peste acasa,mai fac cadouri etc.

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: DUNAREA

Mesaj de gogu steriade » 01 Feb 2011, 12:50

[quote="phara
Si apropo` de salaul ala sorprodane, era frumos si mai credibil si daca povesteai un pic imprejurarile in care l-ai prins, perioada, momeala sau naluca folosita, zona..etc. Eu asta asteptam sa citesc.[/quote]


nenica sa zice dan mosi stramosi ca o poza face cat o mie da cuvinte. ;) daca tia pus poza aia da 10 ori face 10000 da cuvinte ! <:-P deci e arhisuficient ! :-B daco mai pune da zece ori inseamna ca deja nea scris un roman da capa si spada si nea terminat #-o ca nu toti avem timp sa citim carti ca muncim :( si umblam la femei vaduve singure <:-P si neprihanite de nimeni ! :x
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de PsiHo » 01 Feb 2011, 13:11

daca nu-i ciorba de perisoare nu mananc.
crede-ma pe cuvant ca nu mananc peste/ nici un fel
eram cu cineva de pe acest forum..erau vreo 50 de obleti pe gratar crocanti cum zici tu,el si prietena mea se indopau,eu mancam zacusca :)
nu am zis ca's adeptul c&r ...ca tot ce prind eliberez,mai iau si eu 2-3pesti acasa pt prietena/parinti/socrii(ca doar ala de dunare are alt gust)...dar totusi am limita,mai vazusem o poza de-a lui cu vreo 20-30 avati pusi pe-o sfoara..asa promoveaza el pescuitul?!
nu era mai bine sa nu se mai vorbeasca de avat..ca se prinde numai la naluci artificale?(si accidental la oblete) poate asa era singura specie scapata,ne ziceau pescarii cand ii vedeau ca sare ca e chinezesc :))
vorba lui gogu poate chinezu in zona lui se ia la spinning..o fi gasit el o lingura speciala,iti dai seama ca daca era pe crevedia cu lingura lui facea prapad.

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 01 Feb 2011, 19:13

PsiHo scrie:daca nu-i ciorba de perisoare nu mananc.
crede-ma pe cuvant ca nu mananc peste/ nici un fel
eram cu cineva de pe acest forum..erau vreo 50 de obleti pe gratar crocanti cum zici tu,el si prietena mea se indopau,eu mancam zacusca :)
nu am zis ca's adeptul c&r ...ca tot ce prind eliberez,mai iau si eu 2-3pesti acasa pt prietena/parinti/socrii(ca doar ala de dunare are alt gust)...dar totusi am limita,mai vazusem o poza de-a lui cu vreo 20-30 avati pusi pe-o sfoara..asa promoveaza el pescuitul?!
nu era mai bine sa nu se mai vorbeasca de avat..ca se prinde numai la naluci artificale?(si accidental la oblete) poate asa era singura specie scapata,ne ziceau pescarii cand ii vedeau ca sare ca e chinezesc :))
vorba lui gogu poate chinezu in zona lui se ia la spinning..o fi gasit el o lingura speciala,iti dai seama ca daca era pe crevedia cu lingura lui facea prapad.
maestre poza cu avatii era din 2006 cand prindeam 40 de avati doua persoane , si eliberam p-aia mici,,, in acea zii agatam cu rotativa de 3 dand dupa avati , fitofagii care erau cu sutele se pare ,,,,,,mentionez ca pe mulineta aveam fir de 0,22
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 01 Feb 2011, 19:33

Dan Mitranescu scrie:
sorprodan scrie:
craparulsef scrie:Nu știu cum l-ai prins Sorine ... personal sincer te invidiez pentru un așa exemplar !!!
Recordul meu la șalău e de exact 7,200 Kg. ... din nefericire, atunci nu am avut posibilitatea imortalizării trofeului.
După perioada de prohibiție voi pescui mult la șalău ... așa cum o fac, cam în fiecare an până în toamnă, când mă dedic mai mult pescuitului la crap. Anul trecut am ratat sezonul de șalău.
Vom vedea cum va fi sezonul ăsta!
maestre , salaul e un peste ifosit rau de tot , tocmai de aceaa m-am si apucat de el pentru ca musca foarte iute si al fel ai si da drumul, tre sa ai bulan frate sa intepi un salau adevarat,,,,,
Felicitari pentru captura. Nu prea le am eu cu "felicitarile" , dar captura aia chiar merita ...Am si eu unul de 10 ! :)
Salai ca acela nu se prind nici in plase si nici cu curent ... un "braconier" stie ! :D
Nu port ranchiuna "tineretului" din pescuit . Sper sa ajungem cum vor ei ...
Acum 10 ani nu pomenea nimeni de eliberat peste , iar acum real exista un procent de maxim 10 % din pescari care fac acest lucru .Pacat ca acestia militeaza pentru ideea lor jignind ...este mai urat decat sa duci un peste acasa.
Suntem inca o tara saraca si un peste proaspat pe masa pentru unii este o mare bucurie ...Sau daca trece pe la Metro nu este acelasi peste ?!?!

Nu pescarii cu lansetele "saracesc'' apele !

P.S. Spun asta acum cand eliberez tone de crap in fiecare an !
d-le MITRANESCU, sa stiti ca va apreciez ca pescar si ca sa va dovedesc acest luctu am si achizitionat niste MTX- uri pentru DUNARE , vreau sa va zik ca aici am dat de crapi salbatici de peste 16 kg in zona mea, insa anul acesta a mancat mai mult tenul, exemplare intre 8 si 25 de kg. cel mai mare crap de anul asta a avut 9 kg,,,,,,
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: DUNAREA

Mesaj de sorprodan » 01 Feb 2011, 20:03

gogu steriade scrie:[quote="phara
Si apropo` de salaul ala sorprodane, era frumos si mai credibil si daca povesteai un pic imprejurarile in care l-ai prins, perioada, momeala sau naluca folosita, zona..etc. Eu asta asteptam sa citesc.


acum am sa va spun si povestea salaului , am sa va povestesc asa angramat cum ma cred unii ca sunt toata patania cu salaul,,,,,,eram intr-o zi de septembrie pe DUNARE , dadeam la stationar la somn noaptea intr-un loc cu pietroaie si cu apa de 10 m, ocazioanal dimineata la pranz si seara incercam si avatul care facea sarituri violente dupa obleti,,,, in timp ce noi ne vedeam de pescuit au aparul 2 pescari cu un kingfiser cu sonar si toate cele au dat ocol de cateva ori apoi ne-au cerut voie sa pescuiasca langa noi,,, zis si facut , au campat baietii langa noi si si-au vazut de pescuit,,,, dupa cateva ore bune de incercat ne-am tras la un sprit cu totii,,, timp in care unul s-a dus sa verifice momeala din lansetele bagate de ei in pietroaie,,,, dupa un timp vine cu lanseta in mana fara nimic in carlig,,, se pare ca pestele rapitor ai luase momeala,,,,a armat dinnousi aici nu pot sa nu remarc ca bagase in carlig un carasel mai mare de palma si a plecat sa planteze lanseta la lucul ei,,,, in fine ne prinde dimineata la poveste,,, eu mai mult ascultand decat sa vorbesc ,, despre sonar , despre migratia pestilor despre ce vazusera ei pe sonar in cele cateva ture date de cu seara,,,,apoi asa de repede cum au venit ,dimineata au strans sculele si au plecat pe ostrov sa dea la crap,,,dupe ce au plecat mi-au lasat un bidan d e 5 litri cu ap si cu carasei unul mai voios ca altul, si cum stateam asa ganditor si reflecatam uimit la cele spuse la bautura de cei doi ,pun mana pe o lanseta ce statea cu montura rupta pe mal ai fak o noua montura cu cel mai mare carlig din trusa si plantez lanseta in locul unde cei doi pescuisera toata noaptea cu un clopotel in farf si infipta cu cotorul intre doua pietroaie imense,,,, intre timp m-am dus la locul meu de pescuit uitand complet de eceea lanseta,,, dupa ceva minute bune pescuiam in locul meu iar pe celalalt mal colegul meu isi facea de lucru cu avatii,,,, brusc liniste fu inrterupta de in zarganit de clopotei, eu mirat ma uit in amonte sa vad de nu cumva venira iar peste noi nitcavai pescari de oras, dar nu frate nimic, apoi dupa cateva secunde bune de cautat cu privirea pe carea din padure imi adusei aminte de lanseta si; o luai ca din pusca sa vad ce e,,,,, era in ea frate , batul statea sa se rupa iar mulineta dadea generoasa fir , brusc pun mana pe ea ,,,, pietroi frate ,,, ma gandesc asta e somn? dar de ce nu bate ? si dupa cateva minute bune scot bestia cu chip de salau intre doua pitroaie si incalec pe ea,,,,, acolo s-a dat adevrata lupta deoarece apa avea juma de metru intre pitroaie eu neavand la mine dacat lanseta,,,,,,,,,, asta e mai baieti povestea salaului de 10,5 kg
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de Sebastian » 01 Feb 2011, 20:18

bravo bre ,,maestre'' asa ,,angramat''si tot ai reusit sa spui povestea.acu sa taca toti invidiosi,ca adevarul a iesit la iveala.hai acu, mai pune odata poza cu salaul sa terminam, definitiv, toata tarasenia. :D :))ps.da intreb si eu ca si toma ,fiei tarana usoara-,,undei gafa,unde am pus gafele?''sau ma rog pe aproape. =)) spusesi bre ca nu aveai nimic la tine decit lanseta.sau gafa iti era acasa linga aparatu foto, in locul unde iti faci mata pozele cu pesti?asa de curios intreb,doar.

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 01 Feb 2011, 22:11

sebastian scrie:bravo bre ,,maestre'' asa ,,angramat''si tot ai reusit sa spui povestea.acu sa taca toti invidiosi,ca adevarul a iesit la iveala.hai acu, mai pune odata poza cu salaul sa terminam, definitiv, toata tarasenia. :D :))ps.da intreb si eu ca si toma ,fiei tarana usoara-,,undei gafa,unde am pus gafele?''sau ma rog pe aproape. =)) spusesi bre ca nu aveai nimic la tine decit lanseta.sau gafa iti era acasa linga aparatu foto, in locul unde iti faci mata pozele cu pesti?asa de curios intreb,doar.

Daca voi scoateti din apa asemenea salau .. cu manutzele ... sau cu un prapadit de minciog , jur k ma las de pescuit . Guys ... care mai mergeti asa .. la pipait , dupa somn .. salau mare ... si te gandesti ca poate ai sanse sa iei ceva la 10 ..20 kg .. iei cu tine minciogu de obleti ? sau ala de crap ?????
Anul trecut am fost partas la prinderea unui somn de 62 kg , in apa de 2 m , la 4..5 m de mal . Dadeam la pipait la twister in gura unui canal , unde de obicei era plin de obleti ... de obicei ptr ca de cateva zile nu mai era nici crac de maruntis ... pe semne ca intrase somn acolo ... dupa 2 zile un prieten l-a gasit . Eram in barca si vreau sa spun ca a luat-o la sanatoasa bine de tot . Norocul a fost ca omul era ferm convins de prezenta acestei balaoane acolo si a fost pregatit cu scule pe masura : bat , fir textil f gros etc . Vreau sa spun ca nu e singurul somn prins acolo , de peste 25 kg . Cu chiu cu vai , dupa vreo 45 de min de plimbare cu barca fara sa dam la vasle , l-am obosit si am inceput sa-l urnim . In astea 45 min , fiecare ne-am schimbat la molineta ( eram 3 in barca ) . Adus langa barca , domnilor , cu ce altceva decat cu o asemenea gafa ai certitudinea ca il scoti fara sa-ti scape ? Multi pescari de somn o sa-mi povesteasca de manusa...sa-l iei frumos de gingii .. haha spre jumatea dunarii , nu te-ncurci cu asa ceva , sa te dea jos din barca ... ori el pe tine ori tu pe el ... deci, parerea mea este ca f multi , care nu s-au confruntat cu astfel de situatii , cu asemenea pesti , vorbesc din cartile pescaresti ... realitatea pe apa si pe malu apei este alta .

Sper sa nu ma categoriseasca si pe mine vreunu smecher braconier sau stiu eu ce , sau sa interpreteze ceva din acest post . Daca exista vreun toma necredinciosu la ceea ce am spus , am un filmulet video care poate dovedi cele spuse .

Numai bine .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 01 Feb 2011, 22:22

salutare nea prodane nu baga in seama eu stiu ce este dunarea si imi place la nebunie pestele poate ma inviti si pe mine la o ciorba nu de perisoare. eu nu mai scriu de mult pe forum din cauze......multe

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 01 Feb 2011, 22:27

ROSCA MIREL scrie:salutare nea prodane nu baga in seama eu stiu ce este dunarea si imi place la nebunie pestele poate ma inviti si pe mine la o ciorba nu de perisoare. eu nu mai scriu de mult pe forum din cauze......multe
salutari dl mirel :)
ce mai spui , ce mai zici ... chiar azi vorbeam cu sorin , exact despre ceea ce spui si tu acum .. pacat ca oamenii care aduc stiri proaspete de pe dunare sunt ..sictiriti .. de unu si altu ...
iti doresc numa bine mirele si sper sa ne vedem anu asta pe la pristol la niste partide ... acum nu mai depind de altii dpdv al mobilitatii si ... intelegi tu .
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de PsiHo » 01 Feb 2011, 22:44

sebastian scrie:bravo bre ,,maestre'' asa ,,angramat''si tot ai reusit sa spui povestea.acu sa taca toti invidiosi,ca adevarul a iesit la iveala.hai acu, mai pune odata poza cu salaul sa terminam, definitiv, toata tarasenia. :D :))ps.da intreb si eu ca si toma ,fiei tarana usoara-,,undei gafa,unde am pus gafele?''sau ma rog pe aproape. =)) spusesi bre ca nu aveai nimic la tine decit lanseta.sau gafa iti era acasa linga aparatu foto, in locul unde iti faci mata pozele cu pesti?asa de curios intreb,doar.
daca te uiti atent nu e gafa...e o simpla ''secera'', taia si omu la plecare niste iarba pt animale =))

Avatar utilizator
coool_marius
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 19 Iul 2008, 17:52
Localitate: Drobeta Turnu Severin
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de coool_marius » 01 Feb 2011, 22:59

PsiHo scrie:
sebastian scrie:bravo bre ,,maestre'' asa ,,angramat''si tot ai reusit sa spui povestea.acu sa taca toti invidiosi,ca adevarul a iesit la iveala.hai acu, mai pune odata poza cu salaul sa terminam, definitiv, toata tarasenia. :D :))ps.da intreb si eu ca si toma ,fiei tarana usoara-,,undei gafa,unde am pus gafele?''sau ma rog pe aproape. =)) spusesi bre ca nu aveai nimic la tine decit lanseta.sau gafa iti era acasa linga aparatu foto, in locul unde iti faci mata pozele cu pesti?asa de curios intreb,doar.
daca te uiti atent nu e gafa...e o simpla ''secera'', taia si omu la plecare niste iarba pt animale =))

PsiHo , sunt fel si fel de pescari ... care se pot imparti in multe categorii : eu fac aici o impartire simpla ... cei care merg pe DUNARE sa se distreze , cei care merg pe DUNARE sa prinda peste , si cei care merg pe DUNARE sa prinda PESTE MARE ( nu neaparat mult ) adica veteranii , care stiu locurile unde sa-l caute si cum si care mai stiu ca acolo nu mergi cu batz de 15...45 , ca tu dai cu jig de 28 g ... te duci cu batz de 150 ...300 .... si care bineinteles ca au la ei , desi intr-adevar e neortodoxa , aceasta GAFA , care tu o tot acuzi ... fara chetii strong , n-ai ce cauta dupa peste mare ... care in definitiv , niciodata nu sti cand apare , deci tot timpul trebuie sa fi pregatit .. de orice ...
Marius

---<><Dr.Tr.Severin

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: DUNAREA

Mesaj de Butaru Gabriel » 01 Feb 2011, 23:57

PsiHo scrie:
sebastian scrie:bravo bre ,,maestre'' asa ,,angramat''si tot ai reusit sa spui povestea.acu sa taca toti invidiosi,ca adevarul a iesit la iveala.hai acu, mai pune odata poza cu salaul sa terminam, definitiv, toata tarasenia. :D :))ps.da intreb si eu ca si toma ,fiei tarana usoara-,,undei gafa,unde am pus gafele?''sau ma rog pe aproape. =)) spusesi bre ca nu aveai nimic la tine decit lanseta.sau gafa iti era acasa linga aparatu foto, in locul unde iti faci mata pozele cu pesti?asa de curios intreb,doar.
daca te uiti atent nu e gafa...e o simpla ''secera'', taia si omu la plecare niste iarba pt animale =))

Arata ca o secera dar nu este, se numeste cosoaie , am si eu una si nu sunt braconier ;) este pentru a-ti croi drum ( pentru a taia iarba ).

Avatar utilizator
Dan Mitranescu
Partener
Partener
Mesaje: 1464
Membru din: 14 Dec 2007, 04:42

Re: DUNAREA

Mesaj de Dan Mitranescu » 02 Feb 2011, 01:15

sorprodan scrie:


d-le MITRANESCU, sa stiti ca va apreciez ca pescar si ca sa va dovedesc acest luctu am si achizitionat niste MTX- uri pentru DUNARE , vreau sa va zik ca aici am dat de crapi salbatici de peste 16 kg in zona mea, insa anul acesta a mancat mai mult tenul, exemplare intre 8 si 25 de kg. cel mai mare crap de anul asta a avut 9 kg,,,,,,
Si eu te respect chiar daca nu te cunosc personal. Vorbim aceiasi limba ... :)
Respect si pentru Marius pentru ca stie ce spune ... si asta nu se invata in trei ani ... ;)

P.S. Sunt invidios pe tenii aia mari . Stiu ca se prind numai in zona voastra ,dar nu mai am timpul necesar sa pescuiesc dupa asa ceva ... :)

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”