UN WEEKEND PE OLT.

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
NICOLESCU
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 08 Ian 2009, 17:55
Localitate: TUTOVA

UN WEEKEND PE OLT.

Mesaj de NICOLESCU » 18 Mai 2010, 16:00

Salut prieteni pescari,cati dintre voi a-ti petrecut un weekend pe raul Olt,eu unul am petrecut destule cu zile foarte bune cu zile foarte proaste,dar asa e la pescuit,voi ce capturi ati avut,si pe unde ati dat? fir intins. **==

Avatar utilizator
florinmacri
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 18 Oct 2009, 16:38
Localitate: BRASOV

Re: UN WEEKEND PE OLT.

Mesaj de florinmacri » 19 Mai 2010, 20:52

Salut!
Anul trecut am fost 3 zile la Olt in zona Arpasu - Fagaras,a fost foarte frumos dar peste putin. Barajul era oprit si dadeai ca-n balta.Nici pregatit nu am fost ,fiind prima iesire la pescuit pe rau. De atunci ma tot documentez cu privire la diverse stiluri de pescuit pe rau si se pare ca feederul si la pluta (cralusso surf, bolo) sunt cele mai potrivite. Si spiningul da roade dar fiecare are un stil preferat asa ca ramane la latitudinea fiecaruia.
Astept deschiderea sezonului si voi incerca zona Ucea, am inteles ca acolo poti pescui pe mal cat de cat normal, adica nu de pe dale de beton. Este foarte periculos chiar daca esti bun innotator; la baza dalelor, la contactul cu apa, se formeaza o pasla de alge extrem de alunecoasa din care n-ai scapare.Eu unul ma feresc , nestiind sa innot de" nici o culoare'' ~x(
Fir intins !

Avatar utilizator
Radu25
membru activ
membru activ
Mesaje: 128
Membru din: 26 Mai 2009, 10:37

Re: UN WEEKEND PE OLT.

Mesaj de Radu25 » 19 Mai 2010, 21:59

La Ucea o sa ai mari sanse sa prinzi niste plase ca se braconeza de mori si nu ai ce le face ca sunt totii pe o mana.Te sfatuiesc sa mergi la Scorei dar sa treci barajul pe partea cu padurea ca sa nu mai ai probleme cu dalele eu am avut rezultate frumoase acolo pe ambele parti la caras si somn.La caras am pescuit cu barila 47 cred ca sti ce e daca nu o sa iti explic si la somn rame de pamint **==

Avatar utilizator
sorinbv
senior
senior
Mesaje: 460
Membru din: 13 Feb 2010, 17:56

Re: UN WEEKEND PE OLT.

Mesaj de sorinbv » 30 Iun 2010, 20:02

daca cumva ai alunecat pe dale(pe nisip sau sau pe algele de pe mal) treb sa iti pastrezi calmul si sa cauti cu piciorul imbinarile dintre dale findca acolo te poti propti cu piciorul iar de iesit iesi pe dunga verticala pe burta tinandu-te de smoala sau crapaturi. radu ti-am zis ca vreau sa merg si eu odata pe olt cu tine. dar cred ca prin august-septembrie. ce zici?

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”