vladeni ialomita pe borcea

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de PsiHo » 08 Mai 2011, 19:46

salut, la sfarsitul lui iunie inceputul lui iulie..vreau sa fac o iesire pe bratul borcea zona vladeni de circa 5-6 zile,daca mai sunt doritori sa ma contacteze.
precizez ca putem pe timpul noptii (daca nu vreti sa stam cu corturile pe mal) sa ne intoarcem la sat (circa 8km) si putem dormi in casa batraneasca :D
Eu nu am loc in masina deja suntem 3 persoane plus bagaj ...

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de PsiHo » 08 Mai 2011, 19:51

daca veniti cu fetele, putem merge la un loc cu plaja pentru ele(se vede in poze,sunt mai vechi..s-a mai modificat un pic malul acum) specii platica,caras,crap,somn,avat si salau (altceva nu am prins) daca va uitati bine unde se termina nisipul incep pomi cazuti in apa,cu maluri abrupte si apa adanca.
Fişiere ataşate
phoca_thumb_l__PIM8842.jpg
phoca_thumb_l__PIM8840.jpg

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de PsiHo » 08 Mai 2011, 19:52

sau putem merge aici,locuri destul de frumoase cu anafoare..apa adanca,predomina somn - crap
ATENTIE ! Aici doar daca aveti caine sau Facem paza,se FURA!
Fişiere ataşate
phoca_thumb_l__PIM8828.jpg
phoca_thumb_l__PIM8826.jpg

Avatar utilizator
MARIAN77
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 09 Ian 2010, 04:43

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de MARIAN77 » 18 Aug 2011, 23:23

Ceva noutati din zona Vladeni?

Avatar utilizator
valentin...
Veteran
Veteran
Mesaje: 820
Membru din: 03 Sep 2010, 19:00

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de valentin... » 25 Aug 2011, 15:46

nu a mai fost nimeni la vladeni?as vrea sa merg si eu in sep

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de PsiHo » 26 Aug 2011, 07:02

a fost tatal meu sapt trecuta (are parintii in comuna acolo) a fost si la peste dar el da cu halau.. nu a luat nimic la halau.
zicea ca se lua caras aproape de kg si platica
pe ialomita..sunt niste locuri de somn,vorbeau aia ca a prins unu la pripon de 30kg,un vecin din sat numai acolo se duce si nu pleaca acasa fara 2-3 pesti la 2-3kg (cel putin pe borcea te rupe somotei palmas)

eu pe 5 sept plec la portita si cand ma intorc sper sa dau o fuga si la borcea 1-2zile
valentin lasa-mi nr tau si poate ne sincronizam,dar nu stau noaptea pe balta (ca mereu am stat degeaba nu am prins niciodata noaptea) adica cam pe 8 as fi la vladeni (dar cel mai bine ne auzim la tel ca cine stie ce intervine)

Avatar utilizator
valentin...
Veteran
Veteran
Mesaje: 820
Membru din: 03 Sep 2010, 19:00

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de valentin... » 27 Aug 2011, 10:13

salut
aveam de gand sa merg la vladeni dupa 15 sep.dar o sa plec in delta...fir intins pe unde ajungi tu

Avatar utilizator
fane_mincinosu
membru activ
membru activ
Mesaje: 120
Membru din: 13 Feb 2013, 22:56
Localitate: Fetesti / suspektu fane (facebook)
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de fane_mincinosu » 05 Apr 2013, 23:39

Pe ialomita sunt niste locuri de somn....dar unde mai exact? am mai auzit ca in zona tandarei sunt niste locuri cu butuci unde localnicii aruncau pripoane...dar nu aveau capturi serioase...maruntis
Si daca te iei dupa gura lumii...pierzi timpu degeaba. daca ajungi in zona sau afli ceva detalii concrete cu privire locuri "bune" pe ialomita si pe borcea as fi recunoscator daca mi le poti impartasi :-c

Avatar utilizator
Aurel812
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 18 Iul 2014, 23:32

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de Aurel812 » 18 Iul 2014, 23:46

a mai fost cineva in aceasta zona mai recent? cum este drumul ? se poate ajunge la dunare?

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de PsiHo » 21 Iul 2014, 09:39

fane_mincinosu scrie:Pe ialomita sunt niste locuri de somn....dar unde mai exact? am mai auzit ca in zona tandarei sunt niste locuri cu butuci unde localnicii aruncau pripoane...dar nu aveau capturi serioase...maruntis
Si daca te iei dupa gura lumii...pierzi timpu degeaba. daca ajungi in zona sau afli ceva detalii concrete cu privire locuri "bune" pe ialomita si pe borcea as fi recunoscator daca mi le poti impartasi :-c
Salut Fane, locurile pe care da tatal meu si localnicii sunt la iesire din vladeni, chiar la podul acela de trece peste ialomita, putin mai in dreapta,sunt niste anafoare acolo.. sau..o iei in dreapta pana incepe padurea iar locuri bune.
iei somotei mic..juma-1kil
tatal meu a scapat unu mai mare la lansete, la coro , i-a rupt.
Fane vad ca esti din Fetesti, gasim si noi coro pe acolo? vrei sa ni te alaturi? :)
Aurel812 scrie:a mai fost cineva in aceasta zona mai recent? cum este drumul ? se poate ajunge la dunare?
drumu e ca ... de tara, cu gropi facute de tractoare :) dar se intra pana pe malul apei.
nu am ajuns inca, noi plecam pe 24 acum(dar nu stim exact unde ne ducem,vrem pe la facaeni,vrem sa trecem pe malul celalalt la bordusani..sa vedem),se prinde : platica,caras,ciortan si somotei la greu.

Avatar utilizator
fane_mincinosu
membru activ
membru activ
Mesaje: 120
Membru din: 13 Feb 2013, 22:56
Localitate: Fetesti / suspektu fane (facebook)
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de fane_mincinosu » 25 Iul 2014, 23:21

am inteles. coropisnite mai greu de gasit. eu nu am auzit nimic de bine pana acum...in afara de maruntis adica caras si ciortanica (4 buc. la kg). cica s-a prins bine pe Bent caras, platica,ciortanica mai rar, dar locuri putine..trebuia sa stai in apa ca sa pescuiesti dincolo de bariera de vegetaie.luna viitoare am concediu si vreau sa faca cateva incercari...pana atunci adun informatii

hannibal
senior
senior
Mesaje: 456
Membru din: 15 Noi 2012, 01:40
Localitate: Bucuresti sector 6

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de hannibal » 27 Iul 2014, 15:25

va salut! acum am venit de la Dunare. am fost pe Borcea dupa ce treci podul in stanga in jos pe dunare. am fost prima data la Bentu mare dar in afara de carasei si 2 ciortani prinsi de un coleg nu prea a mers . asa ca ne am intors si am oprit cam la 5 km pana la autostrada . locul promitator, copaci cazuti in apa, mal inalt abrupt , apa adanca de la mal dar si aici in afara de vreo 4-5 kg de carasi cei drept mai maricei la 250 - 400 grame nu am vazut crapul si nici macar un somotei. o sa postez si poze cu locurile dupa ce le descarc din aparat. am stat 2 zile.

Avatar utilizator
fane_mincinosu
membru activ
membru activ
Mesaje: 120
Membru din: 13 Feb 2013, 22:56
Localitate: Fetesti / suspektu fane (facebook)
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de fane_mincinosu » 27 Iul 2014, 22:01

chiar sunt curios in ce zona ai fost hannibal. locul e cam in dreptul com. stelnica banuiesc.ani trecuti mai pescuiam pe acolo...dar dimineata locuri bune agatau la greu pana veneau baietii sa scoata setcile de stanoaga. asteptam pozele tale

hannibal
senior
senior
Mesaje: 456
Membru din: 15 Noi 2012, 01:40
Localitate: Bucuresti sector 6

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de hannibal » 28 Iul 2014, 14:22

in locul unde am dat eu nu erau plase, ca era agatatura .am pierdut ceva monturi dar asta e . pestele tot in agatatura sta dar din pacate nu am prins decat caras , platica si rosioara desi sareau niste namile de crapi pe acolo dar nu le a fost foame. aici sunt si pozele de la Bentu mare si apoi de la borcea , cum am spus , cam la 5 km de autostrada pe dig . primele poze de la Bentu Mare
Imagine Imagine Imagine
pozele de pe Borcea Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine si o parte din pestii prinsi , pentru ca am facut un ceaun de bors si o saramura . Imagine

Avatar utilizator
PsiHo
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 29 Sep 2008, 13:57
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vladeni ialomita pe borcea

Mesaj de PsiHo » 30 Iul 2014, 13:47

salut.
am fost 3 nopti la bordusani, am trecut cu bacul.. si ne-am dus la Caprarie, pomi cazuti in apa locuri frumoase,dar doar din barca.
de pe mal agatai tot, capturi noapte 3-4 somotei mici pana in 600-700gr si caras la greu.
am plecat si ne-am dus la vladeni pentru o noapte, un somn la 2,5-3kg la broscuta, o ruptura la lipitoare, si un strap la bucatica.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”