Carpology

Moderator: vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Carpology

Mesaj de vali003 » 17 Iun 2009, 21:36

Pentru cei care au un pic de idee in engleza , va recomand un site al revistei de pescuit la crap http://www.Carpology.net , cine are ocazia sa prinda si revista are numai de cistigat . Cunoscuti pescari din Anglia , Ali Hamidi , Danny Fairbrass ,Geezer Grant ,Kevin Nash , Dave Lane si multi altii scriu articole foarte interesante . Am avut ocazia sa-i cunosc pe Joe Wright care este editorul si patronul acestei reviste, impreuna cu Geezer Grant , se afla la Mecca pescuitului la crap , mai precis la Long Sault pentru 10 zile . Niste tipi de nota 10 , cum se spune dau tot din casa .
IMG_0310.JPG
IMG_0307.JPG

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: Carpology

Mesaj de IULIAN C » 17 Iun 2009, 23:12

Vali...esti un mare norocos,recunoaste! =D> =D> =D>
Cateva sute,mii sau poate milioane de oameni ar da orice sa fi fost in locul tau(eu sunt primul) !!!
Si Long Sault Lake si cu acesti titani ai carpfishingului...deja esti cel mai fericit!
Sper sa ne impartasesti si noua cate ceva din ce ai aflat de la ei.....
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: Carpology

Mesaj de Ion Mironov » 17 Iun 2009, 23:24

IULIAN C scrie:Vali...esti un mare norocos,recunoaste! =D> =D> =D>
Cateva sute,mii sau poate milioane de oameni ar da orice sa fi fost in locul tau(eu sunt primul) !!!
Si Long Sault Lake si cu acesti titani ai carpfishingului...deja esti cel mai fericit!
Sper sa ne impartasesti si noua cate ceva din ce ai aflat de la ei.....
cu alte cuvinte da si tu tot din casa....
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
danp
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 15 Iul 2008, 02:59
Localitate: Toronto, Canada

Re: Carpology

Mesaj de danp » 18 Iun 2009, 06:23

Ahaaa, deci ai activitate intensa in weekend, ti-ai scos permis de campare in parc ? Bravo tata, nu uita de mamalika si mici ;) .
Pozele sunt facute cumva la podul unde am dat anul trecut ?
Baga detalii te rog ca sunt excitat rau, pana in Labour Day mai e mult, nici nu am "intarcat" inca bivvy-ul meu, doar rod pod-ul in Hamilton.
Ce-si face pescarul cu mana lui se numeste ....boillies

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Carpology

Mesaj de cristian505ro » 18 Iun 2009, 12:58

[quote="vali003"]Pentru cei care au un pic de idee in engleza , va recomand un site al revistei de pescuit la crap http://www.Carpology.net

Da , un site de nota 10! Cu multumiri!
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Carpology

Mesaj de vali003 » 18 Iun 2009, 15:10

jonny_23 scrie:
IULIAN C scrie:Vali...esti un mare norocos,recunoaste! =D> =D> =D>
Cateva sute,mii sau poate milioane de oameni ar da orice sa fi fost in locul tau(eu sunt primul) !!!
Si Long Sault Lake si cu acesti titani ai carpfishingului...deja esti cel mai fericit!
Sper sa ne impartasesti si noua cate ceva din ce ai aflat de la ei.....
cu alte cuvinte da si tu tot din casa....
In ziua cind am pescuit cu ei , am vazut doua monturi interesante , zig rig - o montura gen elicopter , dar cu stoperul deplasat la vreo 30-40 de cm. mai sus , iar cirligul legat cu un fluorcarbon de 8-10 cm. , care se deplasa liber de la plumb pina la opritor , se foloseste exclusiv cu pop up , in special pe locuri cu vegetatie, sau mil pe fund , momeala va sta la 10-12 cm. deasupra , asta cred s-ar potrivi in tara si pentru ten . Alt fel de pescuit pe care l-am vazut la ei si am sa il adopt si eu , pescuit cu pluta , un fel special de pluta care se pescuieste cu un plumb culisant de 50-60 gr. , am sa fac montura zilele urmatoare si am sa pun poze , sa fie mai clar . Aveau tot felul de tehnici baietii , aruncau 5-6 spoduri de particule , la ultimul spod , il lasau pe post de marker si aruncau lanseta exact pe el , montura preferata - blow back , cam in genul celei folosite de Tim Paisley , cu cirlige fox seria 5 , cu anou legat de firul de par . Am sa fac ceva din monturile vazute la ei si am sa le postez ,asta daca sinteti interesati . :D

Avatar utilizator
ayak_rom
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 17 Sep 2008, 18:22

Re: Carpology

Mesaj de ayak_rom » 20 Iun 2009, 08:48

Wau,Salutare Vali, mare noroc, mare !
Dar cine nu este interesat sa afle ''mici'' secrete de la GREII acstui minunat sport numit pescuitul la crap???
Chiar te rugam sa postezi !!!
p.s. - site-ul e beton!
Diferenta dintre pescari o fac pestii....(prinsi) !

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Carpology

Mesaj de vali003 » 25 Iun 2009, 22:31

Asta este sistemul pt. pescuitul cu pluta , leger float - lockslide .
P1000795%20(Medium).jpg

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Carpology

Mesaj de gor965 » 26 Iun 2009, 22:20

Vali ,eu sunt mai chior...cum e prinsa pluta aia ? :-??
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Carpology

Mesaj de vali003 » 27 Iun 2009, 00:17

Nu este prinsa , aici in poza , vine pusa dupa plumb , poza care trebuia nu a iesit :-?? , am sa mai fac una si am sa o pun . Pluta are la capatul de jos un semicerc de plastic prin care intra firul , daca as putea sa pun o filmare ar fi mult mai bine .

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Carpology

Mesaj de vali003 » 27 Iun 2009, 04:41

Aici se vede mai bine
IMG_0317.JPG

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Carpology

Mesaj de gor965 » 27 Iun 2009, 11:42

Banuiesc ca pluta culiseaza cumva pana la suprafata apei (daca nu are un stoper ptr. stabilirea adancimii ,cum e la shefield) desii curbura aia nu permite o miscare libera ! inteparea pestelui o face pescarul, daca nu are un opritor pe fir...asa-i ? Ceva seamanator folosesc si eu (in functie de adancimea apei )cand sunt nevoit sa tin firul pe deasupra apei fiindca pe fund am bolovani mari plini de scoici ...doar ca ratam cam mult la intepare !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Carpology

Mesaj de vali003 » 27 Iun 2009, 16:12

George , pestele se inteapa singur , eu pun lanseta pe senzor si cind pleaca cu ea , se duce ca din pusca , de multe ori nu sint atent si nu urmaresc pluta , da , pluta culiseaza pe fir , nu are stoper , cind iese la suprafata , intind un pic firul si se aseaza , nu poti sa pescuiesti in curent , trebuie sa fie apa statatoare .

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuit in afara tarii”