noiembrie de aur

Moderator: vali003

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

noiembrie de aur

Mesaj de vali003 » 16 Noi 2009, 15:00

Pentru prima data de cind pescuiesc pe StLawrence , am reusit sa gasesc un loc in care sa prind in noiembrie , in general aceasta luna este sinonima cu stocarea materialelor de pescuit pentru iarna , dar anul acesta , si conditiile meteo favorabile , au permis sa am citeva iesiri de exceptie ,aveti aici citeva poze din ultimele iesiri , mare parte sint prinsi la mult discutatul mix de la Florentin , inca o data merci pentru el .
IMG_0430.JPG
IMG_0476.JPG
IMG_0478.JPG
[attachment=3
Fişiere ataşate
IMG_0477.JPG

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: noiembrie de aur

Mesaj de Laurentiu » 16 Noi 2009, 16:02

Frumoase capturi! **==
O intrebare mai ciudata: crapii din Canada sunt tot asa smecheri ca cei din Romania sau sunt mai prostovani? >:)
Ma gandesc ca pescarul din Canada nu se omoara cu ei ci mai mult cu alte specii... :D

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: noiembrie de aur

Mesaj de vali003 » 17 Noi 2009, 00:56

Se pare ca noiembrie sta la capitolul capturi mai bine decit lunile de vara , inca unul luat azi 16 nov. , 15,3 kg.
IMG_0490.JPG

Avatar utilizator
danp
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 15 Iul 2008, 02:59
Localitate: Toronto, Canada

Re: noiembrie de aur

Mesaj de danp » 17 Noi 2009, 05:32

Ti-a cazut cu tronc gardul ala din spate, l-ai zapacit acolo si vrei sa ne ucizi cu zile si pe noi astia care am dat cu naftalina in husa si ne hranim sufletul cu poze si filme traind din amintirile verii :-w .
Lasa lasa ca-mi vine si mie randul la anu' in mai, sa te uiti la mine cum se face lanseta arc ;) , eh.. acusica trece iarna, maine e Craciunul, apoi Anul Nou, apoi Valentine's, 1 Martie, vine Jeff si gataaa ...te caut iar noaptea prin vreun loc ascuns ;;) .
Ce parere ai de scenariu ? Mai viseaza omul dar unii ....
Ce-si face pescarul cu mana lui se numeste ....boillies

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: noiembrie de aur

Mesaj de misu_sipanu » 17 Noi 2009, 12:55

Braconierule,e prima oara cind te vad cu 2 bete pe rod pod =)) asta sa mai descretim fruntile,problema mea este ca am studiat mult fenomenul Craptor,am avut rezultate in combinatie cu el dar...numai la temperaturi mai romanesti,adica pe apa calda.Tinind cont ca la voi e brrrrr putin mai frig :D si ai avut rezultate,mi a aprins beculetul.Da si tu putin din casa,tari,solubile,ceva imbunatatiri aduse mixului si ce e mai important..cam ce temperatura are acum apa pe riul ala magic al vostru :-?? Trebuie sa recunosc ca am o mare obsesie in alegerea nadei si momelii in functie de temperatura apei.Acum nu te amenint da daca nu dezvolti si tu putin o sa trimit pozele cu 2 bete pe rod pod,la politia aia a voastra ciudata cu cai si cu palarie :-$
ps.politie ciudata prin faptul ca la noi politistii merg calare pe mertane,bmw,audi etc desi au salarii de bugetari :-?

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: noiembrie de aur

Mesaj de vali003 » 17 Noi 2009, 14:28

danp scrie:Ti-a cazut cu tronc gardul ala din spate, l-ai zapacit acolo si vrei sa ne ucizi cu zile si pe noi astia care am dat cu naftalina in husa si ne hranim sufletul cu poze si filme traind din amintirile verii :-w .
Lasa lasa ca-mi vine si mie randul la anu' in mai, sa te uiti la mine cum se face lanseta arc ;) , eh.. acusica trece iarna, maine e Craciunul, apoi Anul Nou, apoi Valentine's, 1 Martie, vine Jeff si gataaa ...te caut iar noaptea prin vreun loc ascuns ;;) .
Ce parere ai de scenariu ? Mai viseaza omul dar unii ....

Ce sa faci Dane , cine cauta gaseste :)) , tu ai intrat ca ursul la hibernat , am de gind sa tot dau in el pina o ingheta apa , asa am mai putin pina la primavara .

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: noiembrie de aur

Mesaj de vali003 » 17 Noi 2009, 14:44

misu_sipanu scrie:Braconierule,e prima oara cind te vad cu 2 bete pe rod pod =)) asta sa mai descretim fruntile,problema mea este ca am studiat mult fenomenul Craptor,am avut rezultate in combinatie cu el dar...numai la temperaturi mai romanesti,adica pe apa calda.Tinind cont ca la voi e brrrrr putin mai frig :D si ai avut rezultate,mi a aprins beculetul.Da si tu putin din casa,tari,solubile,ceva imbunatatiri aduse mixului si ce e mai important..cam ce temperatura are acum apa pe riul ala magic al vostru :-?? Trebuie sa recunosc ca am o mare obsesie in alegerea nadei si momelii in functie de temperatura apei.Acum nu te amenint da daca nu dezvolti si tu putin o sa trimit pozele cu 2 bete pe rod pod,la politia aia a voastra ciudata cu cai si cu palarie :-$
ps.politie ciudata prin faptul ca la noi politistii merg calare pe mertane,bmw,audi etc desi au salarii de bugetari :-?
Misule , de obicei sintem doi la pescuit , deci de asta sint si doua bete , mai fac eu cite o data cind ma apuca damblaua si cite un gest din asta , dar asa mai rar , amenzile sint cam mari :D , bilele sint tari , nu folosesc solubile aici , din prostie, sau cum vrei sa-i zici , mi-a mai ramas cam jumate de cantitate de la Florentin si am amestecato cu putin tuna spicy de la dynamites baits , la lichide am adaugat dublu ulei de piper si cam 60 ml de palinca , apa aici este in jurul la 6-7 grade , rece , de aia i-am pus palinca , se pare ca merge , Si sa-ti mai spun una tare , momesc locul cu porumb fiert amestecat cu cinepa coapta la cuptor si macinata , asa sa ii dea doar ceva miros , dupa toate regulile , in locul pe care pescuiesc acum nu ar trebui sa fie nici coada de peste , este o intinsura cu apa de 2 m. , fara praguri , fara agataturi , mai fati strategii , am dat-o la plezneala si cind am luat unul , doi , am inceput sa ii dau mincare cam la 3-4 zile , se pare ca poate am gasit un loc de hranire ?

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: noiembrie de aur

Mesaj de misu_sipanu » 17 Noi 2009, 15:02

Loc de hranire nustiu la adincimea aia,la temperatura aia,dar loc de trecere sigur este si se pare ca teoriile se cam duc,cel putin anul asta eu am darimat o gramada de supozitii.Cea mai tare teorie care o stiu,e ca nu se hraneste crapul sub10 grade.

Avatar utilizator
Florian Medias
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 17 Noi 2009, 10:21

Re: noiembrie de aur

Mesaj de Florian Medias » 17 Noi 2009, 15:12

Buna ziua!

Florian Simon ma numesc,
si prinn faptul caci cu putin noroc s-ar putea sa emigrez si eu in Kanada zona VanCouver,mi-ati trezit interesul din punkt de vedere al pescuitului la Crap in Kanada.
Eu personal mi-am inchipuit Kanada ca tara Somonului (Lachs) si a pescuitului la Musca doar prin faptul caci Dyskoweri nu transmite alte reportage.
Poate ati dori sa imi dati niste informati,ce mar bucura deosebit de mult,cu legatura la Legile Pescuitului Sportiv la Crap si citeva denumiri ale apelor din regiunea Van Couver unde se poate captura acest peste.

PS.se poate pescui si noaptea?

Sanatate si numai bine!!!

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: noiembrie de aur

Mesaj de vali003 » 17 Noi 2009, 15:17

Floriane , unde te duci tu , pe coasta de vest , Vancuver , nu am nici cea mai mica idee la ce se pescuieste si cu ce , de unde stau eu , cu avionul , sint vreo 6 ore de zbor :D .

Avatar utilizator
danp
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 15 Iul 2008, 02:59
Localitate: Toronto, Canada

Re: noiembrie de aur

Mesaj de danp » 18 Noi 2009, 06:11

mda... e clar, o sa te gaseasca Nelu intepenit cu mana pe manerul lansetei privind la senzorul congelat, apoi o sa ma sune si pe mine, dar eu in mai putin de 4-5 ore nu pot ajunge acolo cu trusa de prim ajutor asa ca as zice sa tii preventiv un tub ori pai in gura ca ne fie mai usor sa turnam niste lichid din "ala" de care pui in mix (:| , iar butelcutza metalica las-o in rucsac ca nu putem sparge asa usor crusta de gheata ca sa ajungem in buzunarul interior ;)
Ce-si face pescarul cu mana lui se numeste ....boillies

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: noiembrie de aur

Mesaj de vali003 » 18 Noi 2009, 14:34

Mai Dane , de congelat , nu am cum , sint dotat , stii vorba aia de circula pe aici pe la noi -NU BEI NU PRINZI , si nici crapii nu ma lasa sa inghet , ma pun mereu in miscare :)) .

Avatar utilizator
Florian Medias
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 17 Noi 2009, 10:21

Re: noiembrie de aur

Mesaj de Florian Medias » 18 Noi 2009, 14:50

Pentru inceput iti multumesc pentru raspunsul dat.
Distantele imi erau si mie cunoscute.
Am avut totusi speranta ca poate sa cunosti pe cineva in acea regiune ,cu care iti impartasesti Hobyurile, dat fiind faptul caci eu acolo nu voi cunoaste pe nimeni si pina voi cunoaste pe cineva ......va trece o vreme.

Cu mult respect Florian

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: noiembrie de aur

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 18 Noi 2009, 20:25

@Vali
felicitari pt capturi ,in perioada asta a anului sant cele mai faine !

@Misu Sapanu

cum ai ajuns la teoria aia ca,crapul nu se hraneste iarna la temperaturile alea? Eu din cate am citit pe ici pe colo crapul se misca cca o ora din 24 iarna pt a se hranii.

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: noiembrie de aur

Mesaj de misu_sipanu » 19 Noi 2009, 13:19

Nu se hraneste indeajuns sa poata fi pescuit ..de noi =)) la o temp.de 7,,,8grc nu mai poate digera hrana,bacteriile care il ajuta la digestie,nu prea mai sunt prezente in intestinul lui.In plus se grupeaza,pe linga structuri,gropi,obstacole mari si daca se intimpla sa pice ceva mai nutritiv,larve,viermi,mici crustacee,pe care le poate digera rapid...se baga dar mai sfios.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuit in afara tarii”