Pescuit in Ungaria 2009- Ecsed -extaz sau agonie?

Moderator: vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ooros
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 17 Sep 2009, 08:36

Pescuit in Ungaria 2009- Ecsed -extaz sau agonie?

Mesaj de ooros » 28 Oct 2009, 19:21

Bun gasit prieteni pescari!
Ecsed este un lac format intr-o fosta cariera de lignit,avand noua sau zece izvoare de apa care alimenteaza in tot cursul anului acest lac.Datorita acestui lucru precum si faptului ca ,in speta ,carbunele functioneaza ca un filtru, in anul 2008 acest lac a fost declarat lac cu apa potabila fiind si printre putinele lacuri din Europa in a carui ape mai inoata Meduza de apa dulce.Lacul se afla la aproximativ 40 de km fata de Budapesta.
Extaz?
In momentul in care privesti lacul ,tresari, peisajul este mirific,situindu-se intr-o depresiune, inconjurat de o padure formata din ulmi , aluni si mesteacan intr-o culoare unica a frunzisului. Luciul apei, nu mare (am aproximat circa 65-70ha), este intrerupt pe alocuri de palcuri de copaci care ies din ape.
Pescuitul se desfasoara de pe pontoane (7 la numar) sau de pe margine (2 locuri), amenajate frumos cu cabane de lemn,cosuri de gunoi si pe standurile de pe mal cu loc de facut focul.Exista posibilitatea cumpararii unui pachet all inclusiv(400 EUR), pentru o perioada de 7 nopti,cu 4 lansete si urmatoarele:
-barca fibra + motor electric(36 lb)+acumulator de mare capacitate
-pat+scaun+masa
-toaleta mobila pentru locurile de pe ponton
-masa mic dejun+pranz+cina(fructe la discretie,lapte,cafea,iaurturi etc,etc)+lada frigorifica capacitate 20 litri +aragaz cu butelie+tacamuri

sau achitarea unei taxe de 10 EUR /lanseta/zi (in care intra cabana de lemn) iar pentru toate celelalte optionale se plateste in plus.
Apa este de o claritate extraordinara, putand vedea pestii de la 5-6 metri adancime, este o senzatie unica.
Agonie?
Tinand cont ca adancimea maxima a lacului este de 36 metri,iar media undeva pe la 8-9 metri, nu stiu daca navigarea pe acest lac in stare de ebrietate este o idee buna, desii daca stai sa te gandesti la fel de usor te ineci si int-o apa de 2 metri.Palcurile de copaci submerse precum si cele care ies din apa fac deosebit de dificila aducerea acestor crapi pe saltea.
Administratorii acestui lac impun niste conditii foarte stricte pescarilor care pescuiesc pe aceste ape(se pot vedea amanunte pe site-ul oficial ecsedito.hu)
Ramane sa stabiliti dvs. daca acest lac este extaz sau agonie. Am sa atasez cateva poze.
Sanatate si Fiiiiiir intins!
Fişiere ataşate
Picture 022 (Small).jpg
Picture 045 (Small).jpg
Picture 033 (Small).jpg
Picture 009 (Small).jpg
Picture 003 (Small).jpg
Picture 001 (Small).jpg
Vine Bula la scoala cu o buza umflata
Profesoara Ce-ai patit Bula?
Am fost cu tata la pescuit si mi s-a asezat o viespe pe buza
Vai saracul de tine Si te-a piscat?
Aaa nu a omorit-o tata cu vasla

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Pescuit in Ungaria 2009- Ecsed -extaz sau agonie?

Mesaj de doru » 04 Noi 2009, 21:41

Ce departe suntem de ei,la toate capitolele.Stapanii baltilor de la noi ar avea ce invata de la altii in legatura cu amenajarile si utilitatile pt pescari.Oricum, daca ar face o mica favoare pt pescari ,ne-ar ustura rau la buzunar.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuit in afara tarii”