sfirsit de sezon

Moderator: vali003

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

sfirsit de sezon

Mesaj de vali003 » 22 Oct 2008, 21:51

Acasta se pare a fi una dintre ultimele iesiri pe anul acesta , vremea a inceput sa fie din ce in ce mai rece , pestii nu prea mai au chef de intilniri de gradul trei :D , oricum am avut o dimineata splendida impreuna cu buni prieteni .
Vali1.jpg
Vali2.jpg
JeromeC3.jpg
JeromeC4.jpg
Fin.jpg

Avatar utilizator
mirceaognean
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 18 Apr 2008, 21:30
Localitate: Chicago , USA

Re: sfirsit de sezon

Mesaj de mirceaognean » 22 Oct 2008, 22:20

Salut Vali ! Am incercat si eu ieri o partida pe Chicago River dar fara nici un rezultat.Apa scazuta si rece.Se pare ca asta a fost cam tot pe anul asta.Mai ramane pescuitul la somon pe Lacul Michigan si ceva stiuca pe balti.
Fir intins si o iarna cat mai scurta! :D
Mircea.

Avatar utilizator
danp
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 15 Iul 2008, 02:59
Localitate: Toronto, Canada

Re: sfirsit de sezon

Mesaj de danp » 27 Oct 2008, 03:50

Sal Vali, ai schimbat locatia favorita ? Podul ala nu cumva trece prin Cornwall spre yankey ?
Sa avem o iarna de 3 sapt si sa ne vedem mai repede la locul stiut de V Day :wink:
Ce-si face pescarul cu mana lui se numeste ....boillies

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: sfirsit de sezon

Mesaj de vali003 » 27 Oct 2008, 04:58

Da Dane , sintem in Montreal , linga Champlein bridge , un loc de nota 10 , la primavara il omorim , plus niste locuri la sturioni , te asteptam cu placere , data viitoare cind vii aranjam sa pescuim impreuna .fire intinse daca mergi la copca :D :D

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: sfirsit de sezon

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 28 Oct 2008, 11:14

Salut baieti ,scuzati ca ma amestec in topicul vostru dar as avea si eu o intrebare.Stiti cumva ceva locuri private prin Canada unde pot da la peste dar seara sa am unde dormi ? Mi-am propus o vacanta in Canada in urmatorii 2 ani :) dar inainte de a ma decide trebuie sa-mi strang toate informatiile necesare ,pescuiesc doar la crap


numai bine si fire intinse !!

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: sfirsit de sezon

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 28 Oct 2008, 11:35

asta e tare de tot :mrgreen: :mrgreen:

http://canadiancarpclub.on.ca/phpBB2/vi ... .php?t=477

Avatar utilizator
alex_mures
membru activ
membru activ
Mesaje: 100
Membru din: 08 Aug 2008, 11:44

Re: sfirsit de sezon

Mesaj de alex_mures » 28 Oct 2008, 11:58

Razvane
si mai in traducere libera...insemnand? :)
Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team

Avatar utilizator
mirceaognean
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 18 Apr 2008, 21:30
Localitate: Chicago , USA

Re: sfirsit de sezon

Mesaj de mirceaognean » 28 Oct 2008, 21:05

Pt Alex un mic rezumat
in traducere libera Jeff descrie modul de pescuit al romanilor in Canada: intotdeauna cele mai scumpe scule, geanta cu momeli plina cu tot felul de ciudatenii printre care si mamaliga, incapatanarea de a pescui in locuri si cu momeli total diferite decat restul pescarilor,nelipsita tuica de prune care te arde pe gat, in stomac si la capatul p...i :D ( scuzati exprimarea dar asa a scris el), mancarea delicioasa si amabilitatea de care dau dovada romanii.
In schimb recunoaste ca sunt pescari foarte priceputi si 4 din 5 capturi record au fost facute de romani.
E interesant si destul de adevarat :D

Avatar utilizator
alex_mures
membru activ
membru activ
Mesaje: 100
Membru din: 08 Aug 2008, 11:44

Re: sfirsit de sezon

Mesaj de alex_mures » 28 Oct 2008, 21:42

multumesc foarte frumos :D
Crap Livada 10 kg
TGM Carp Team

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: sfirsit de sezon

Mesaj de gor965 » 29 Oct 2008, 01:02

Dar in engleza suna cu mult mai bine ! :lol:
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: sfirsit de sezon

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 29 Oct 2008, 01:10

gor965 scrie:Dar in engleza suna cu mult mai bine ! :lol:
am ras 20 de min cand am citit ce a scris tipul ... :mrgreen: ,frumos si la obiect ,iar jos la sfarsit cand a spus in romaneste ma topit de tot !!!!.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: sfirsit de sezon

Mesaj de vali003 » 29 Oct 2008, 14:35

CaRp-HuNtEr scrie:
gor965 scrie:Dar in engleza suna cu mult mai bine ! :lol:
am ras 20 de min cand am citit ce a scris tipul ... :mrgreen: ,frumos si la obiect ,iar jos la sfarsit cand a spus in romaneste ma topit de tot !!!!.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ai un PM

Avatar utilizator
danp
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 15 Iul 2008, 02:59
Localitate: Toronto, Canada

Re: sfirsit de sezon

Mesaj de danp » 01 Noi 2008, 05:02

sal Vali, am citit "ghidul de prezentare al pescarului roman" postat de Jeff la el pe site, si trebuie sa precizez ca o mica contributie am avut si noi, Cristi si cu mine, in a-i forma o parere despre noi dar totul involuntar si natural. In ultimul long weekend la motel, seara, ne-a instalat gratarul si l-am tentat cu o palinca si o visinata, stii de care :wink: . A gustat un paharel impreuna cu Jason si au servit un carnacior cu coleslaw made by Costco apoi a disparut cu Marian sa ia cina undeva prin Cornwall.
A doua zi dupa pranz ne-a vizitat la locul faptei si a mirosit interesat/amuzat mamaliga preparata de Cristi dupa care atunci am auzit pentru prima oara ideea cum ca noi romanii venim dotati cu zeci de feluri de boillies-uri home made si atractanti dubiosi. Desi i-am zis ca nu avem timp sa preparam si ca porumbul e de baza in zona lui nu am fost prea convingator. De unde are el ideea asta cu arsenalul ? Tot ce am prins in Long Sault a fost la porumbul din containerele lui.
Nu ne-a spus daca seara precedenta dupa bautura a avut arsuri la "extensie" :shock:
In fine..i-am dat un reply in stilul lui ghidush si o idee totodata de o competitie intre noi si britanici la anul prin mai-iunie cand motelul va fi plin de "meseriashi".
Atasez si niste poze din arhiva cu amintiri placute
Sa auzim numai de bine
Aaa.. era sa uit, in cat timp a invatat sa scrie romaneste cu Ctrl+C ? :lol:
Fişiere ataşate
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Ce-si face pescarul cu mana lui se numeste ....boillies

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: sfirsit de sezon

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 02 Noi 2008, 01:13

aha,deci aveti si voi vina voastra(joke) :mrgreen: ,oricum englezul a scris super :!: :!:

Avatar utilizator
danp
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 15 Iul 2008, 02:59
Localitate: Toronto, Canada

Re: sfirsit de sezon

Mesaj de danp » 02 Noi 2008, 02:37

@Carp-hunter, asa este, a scris superb, glanda humorului ii secreta din abundenta, e mucalit rau nici nu ai zice ca e britanic.
Despre locurile de crap pe care le cauti pentru o vizita in Canada ...in umila mea opinie ai doua solutii :
1. pe fluviul Saint-Laurent fie in provincia Quebec fie in Ontario , zona pe care eu o denumesc "azilul" crapilor, aici mor de plictiseala si batranete iar cel mai competent ghid care te poate sfatui e Vali, cat despre cazare sunt moteluri berechet dar la Jeff ai conditii super la pret decent, motelul sau este in Ontario si la 1 ora cu masina de Montreal
2. In British Columbia, dar nu cunosc inca pe nimeni acolo nici nu am fost inca, deci nu ma pot pronunta, dar stiu ca e o provincie cu un imens potential piscicol si foarte multe emisiuni de profil se filmeaza in locatii de acolo
...lacuri private nu exista, iti cumperi licenta provinciala, 23-28 CAD, si pecuiesti cand vrei unde vrei, cu UNA !!! bucata lanseta, precizez acest lucru, nu stiu cum e la tine dar aici daca incalci cat de putin legea e cam prapad.
Chiar acum cateva luni eram in acea zona la Jeff, pescuiam la un concurs organizat de Vali, chiar langa el, si a venit "paznicul" imbracat ca Rambo, bocanci,pistol, statie, cutit-maceta, a verificat licentele noastre apoi a gasit doi isteti nascuti tot in interiorul arcului carpatin care dadeau la 50 m in stanga noastra cu 2 lansete fiecare :shock: . Au avut noroc ca au scapat doar cu o amenda dar cred ca la urmatoarea abatere au intalnire cu judecatorul. Aici sunt politisiti nu garcei, si de asta merg lucrurile bine.
Sper ca ce am scris sa-ti fie de folos si sa ai capturi cel putin la fel de mari ca gravizii aia din pozele tale
Toate cele bune
Ce-si face pescarul cu mana lui se numeste ....boillies

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuit in afara tarii”