Adancimea

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
razvan999
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 27 Apr 2008, 16:53

Adancimea

Mesaj de razvan999 » 19 Sep 2008, 15:50

Imi poate spune si mie cineva unde sta pestele atunci cand temperatura se modifica?? De exemplu acum , cand a trecuta de la 35 de grade la 15 grade. Unde ar trebui sa'l caut si cu ce momeli l'as putea atrage. Va multumesc!

Avatar utilizator
STAN MIHAI
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 08 Ian 2008, 21:06
Localitate: SATU MARE

Re: Adancimea

Mesaj de STAN MIHAI » 19 Sep 2008, 17:09

foarte grea intrebare
sunt tare curos ce raspunsuri primesti .......mai alesa in ultimii ani nu mai prea sunt tipare nici la vreme ,nici la comportamentul pestilor............... :roll:
Imagine

Avatar utilizator
razvan999
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 27 Apr 2008, 16:53

Re: Adancimea

Mesaj de razvan999 » 19 Sep 2008, 17:14

STAN MIHAI scrie:foarte grea intrebare
sunt tare curos ce raspunsuri primesti .......mai alesa in ultimii ani nu mai prea sunt tipare nici la vreme ,nici la comportamentul pestilor............... :roll:

Asa este. Si eu sunt foarte curios . Astept cu nerabdare raspunsuri ca maine ma duc la pescuit . :) . Nu trebuie decat sa asteptam elita in pescuitul crapului sa ne dea si noua o idee ,doua . Fir intins :)

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: Adancimea

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 10 Oct 2008, 22:02

Salut,un pic c-am tarziu raspunsul meu dar poate pe viitor te va ajuta

scriu din proprie experienta deoarece practic pescuiesc 12 luni din 12 luni :) ,atunci cand apa scade in temperatura si in general incepand din luna oct incep sa-i caut la adancimi de 5m pana la 7-8m pana spre sfarsitul lui noiembrie iar din dec o lanseta intre 6-8m si una intre 8-10m ,totodata atunci cand apa incepe sa se raceasca trec la bile usor digerabile care sa contina arome de fructe iar bilele sa nu fie mai mari de 16mm ,stiind faptul ca,crapul cauta sa manance bine in aceste luni pt a se pregati de ''hibernat''caut sa nu nadesc foarte mult max 30-40 de bile bine raspandite iar din luna decembrie chiar deloc pescuind la single hook bait

numai bine !!

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Adancimea

Mesaj de nando » 10 Oct 2008, 23:03

parerea mea ca in acest moment sta la apa mai mica . cind va cadea bruma si vor fii temperaturi mult mai mici la apa mai mare
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Adancimea

Mesaj de gor965 » 11 Oct 2008, 07:56

Depinde ce inseamna apa mica ! Una e sa pescuiesti pe o balta care are gropi de 8-10 m alta e pe una cu adancime medie de 2 m ,cu un maxim de 3 m !
Personal pescuiesc vara pe 2-3 m , toamna-primavara pe 3-5 m ,iarna 7-10 m ...in functie de cota Dunarii ,adancimile sufera ceva modificari +,- 1,5 m dar pestele are cam aceleasi locuri unde sta in functie de temp. apei (anotimp) .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
mih_IL
senior
senior
Mesaje: 365
Membru din: 23 Noi 2007, 12:44
Localitate: urziceni
Contact:

Re: Adancimea

Mesaj de mih_IL » 11 Oct 2008, 08:37

razvan999 scrie:Imi poate spune si mie cineva unde sta pestele atunci cand temperatura se modifica?? De exemplu acum , cand a trecuta de la 35 de grade la 15 grade. Unde ar trebui sa'l caut si cu ce momeli l'as putea atrage. Va multumesc!
Eu sunt curios la ce ape te referi? La Dunare, la balti, la lacuri de acumulare? Raspunsuri sunt sigur ca o sa primesti destule, dar fii si tu mai explicit. Spre ex. balta 1,5 la 3 m adancime , etc.
I love carp!

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: Adancimea

Mesaj de cristea radu » 11 Oct 2008, 09:01

Si eu sunt de parere ca o data cu racirea apei se trag in apa mai adanca(din propie experienta)

Avatar utilizator
CaRp-HuNtEr
membru activ
membru activ
Mesaje: 75
Membru din: 10 Oct 2008, 21:20

Re: Adancimea

Mesaj de CaRp-HuNtEr » 11 Oct 2008, 13:56

un exemplu bun iarna ar fi sa te ghidezi si dupa soare ,daca da soarele nu ezita sa pui o lanseta la o adancime mai mica ex 3-4m in mal (in caz ca ai balta cu asemenea adancimi unde mergi),anul asta am avut surpriza sa scot 3 crapi la inceput de an in asemenea conditii pe timp de zi ,cand prinzi un crap iarna satisfactia e alta fata de alte anotimpuri :wink:

numai bine !!

Avatar utilizator
razvan999
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 27 Apr 2008, 16:53

Re: Adancimea

Mesaj de razvan999 » 12 Oct 2008, 15:30

astazi am fost la pescuit pe o balta de langa judetul Buzau . Am pescuit la apa adanca aprox 1,5m. Rezultat 0 barat. Tin sa specific k am dat numai la bob de porumb pe fir de par. Oricum rezultatul negativ il pun pe seama vecinilor care la fiecare 5 minute lansau in dreptul patului meu de nada. Pe malul opus al baltii niste prieteni de'ai mei au prins vreo 2 ciortani pe la 2,5kg. Va multumesc pentru sfaturi, iar data viitoare voi incerca sa pescuiesc fara vecini langa mine dak se poate. Fire intinse!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”