Apa balta verde

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
chituctin
senior
senior
Mesaje: 242
Membru din: 07 Ian 2010, 16:15
Localitate: Bucuresti

Apa balta verde

Mesaj de chituctin » 10 Feb 2010, 15:22

Dragi pescari am fost anul trecut pe o balta din afara Bucurestiului(nu dau nume ca sa nu fac antireclama)si am ramas uimit:apa foarte,foarte verde.De la ce se face asa?Sau administratorii ii fac ceva ca sa nu prinda lumea peste?

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Apa balta verde

Mesaj de Neamtul » 10 Feb 2010, 17:17

Eu cred ca apa e plina de alge.
Nu are scoici in balta?Din cate am auzit scoicile curata apa.

Avatar utilizator
chituctin
senior
senior
Mesaje: 242
Membru din: 07 Ian 2010, 16:15
Localitate: Bucuresti

Re: Apa balta verde

Mesaj de chituctin » 11 Feb 2010, 00:34

Nu sunt scoici in balta si este foarte verde in special vara.Patronul baltii mi-a spus ca e din cauza ca nu plimba apa,aceasta fiind statuta.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Apa balta verde

Mesaj de gor965 » 11 Feb 2010, 11:29

Din cand in cand si apa pe care pescuiesc de obicei se face verde . Am observat ca e vorba de descompunerea unei mici alge (nu stiu cum ai zice )...ceva in genul matasii broastelui ! Cand e sub apa e totul ok dar cand apa scade ramen pe pietre se descompune (ramane in final ca o tesatura deasa ...precum pasla ) ...ulterior ,la o crestere a nivelului apei aceasta se coloreaza in verde (vezi foto ) . Daca apuca sa se usuce f.tare din cauza soarelui , se face pulbere si nici nu mai are putere sa coloreze apa decat in max. 1 m de la mal !
Fişiere ataşate
DSC00510.JPG
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
chituctin
senior
senior
Mesaje: 242
Membru din: 07 Ian 2010, 16:15
Localitate: Bucuresti

Re: Apa balta verde

Mesaj de chituctin » 11 Feb 2010, 11:56

crapro001 scrie:Dupa cite stiu si eu sint alge sau asanumite Cyanobacterii.Apar in apele care contin mult fosfat.Consuma foarte mult oxygen si produc de multe ori substante toxice.Pentru pesti nu sint daunatoare dar consuma din oxigenul din apa si daca apa nu prea e in miscare pot aparea probleme.Atasez si o poza si poti spune daca e la fel pe acea balta cum e in poza.Scoicile nu ajuta cu nimic la asa ceva deoarece algele sint numai la suprafata sau maxim pina la 30-50 cm sub suprafata apei.
Exact ca in fotografia dumneavoastra arata acea apa(foarte murdara).Domnule George,la dumneavoastra arata parfum in comparatie cu acea balta :)) .Va multumesc pt raspunsuri.

Avatar utilizator
chituctin
senior
senior
Mesaje: 242
Membru din: 07 Ian 2010, 16:15
Localitate: Bucuresti

Re: Apa balta verde

Mesaj de chituctin » 11 Feb 2010, 12:04

Imi cer scuze fata de moderatori ca nu am postat unde trebuia.Va multumesc.

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Apa balta verde

Mesaj de costelino » 11 Feb 2010, 19:44

gor965 scrie:Din cand in cand si apa pe care pescuiesc de obicei se face verde . Am observat ca e vorba de descompunerea unei mici alge (nu stiu cum ai zice )...ceva in genul matasii broastelui ! Cand e sub apa e totul ok dar cand apa scade ramen pe pietre se descompune (ramane in final ca o tesatura deasa ...precum pasla ) ...ulterior ,la o crestere a nivelului apei aceasta se coloreaza in verde (vezi foto ) . Daca apuca sa se usuce f.tare din cauza soarelui , se face pulbere si nici nu mai are putere sa coloreze apa decat in max. 1 m de la mal !
Salut George,

Imaginea este de pe Siderurgic?

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Apa balta verde

Mesaj de Allen Besnovich » 03 Mar 2010, 17:08

Exact asa este o balta in judetul Dolj, se numeste Geormane. Este foarte foarte verde apa. Dar am inteles ca nu influenteaza pestele....
C.S. OLTENIA FISHING

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”