Balta pe care se hraneste pestele

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Balta pe care se hraneste pestele

Mesaj de zfcristian » 17 Iun 2009, 22:59

Buna seara,
Cum abordam o partide de pescuit , sa zicem intr-o zi de duminica , stiut fiind faptul ca pe weekend pestele din acea balta este hranit de catre "prietenii" nostri patronii de balta ?!?!?
Nadim mai mult/putin, momeala diversificata, folosim atractanti si alte minunatii sau pur si simplu nu mai iesim pe balta?
Pescuim cat mai in larg sau mai aproape de mal ?

Ps: Sa zicem ca stim ce fel de hrana se ofera pestilor, ar trebui sa o folosim in momeala sau ar trebui sa folosim exclusiv acel tip de hrana pentru nadit/momit ?
Va multumesc,
Cu stima
Florin Zlate
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
MadaPescar
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 27 Ian 2009, 20:30
Localitate: Constanta

Re: Balta pe care se hraneste pestele

Mesaj de MadaPescar » 18 Iun 2009, 09:55

Salut.Noi avem in Constanta o balta unde ii dau baietii sa manance si din cate am auzit eu daca dai cu acel srot cu care il hranesc ei ar cam pune botul mustaciosul.In rest nu ar cam vrea la nimic decat la......BOMBA!.Crede-ma ca am stat o zi intreaga si nu am avut o trasatura si ceilalti pe langa mine prindeau.(bineinteles toata lumea dadea la acel srot si la bomba).
Ai spus in post scriptum ca "sa zicem ca stim ce fel de hrana li se ofera pestilor" parerea mea ar fi ca o varianta sa incerci la acea "hrana" fiindca pestele ar fi deja obisnuit cu ea si ar acceptao mult mai rapid ca altele.
Fir intins si.....este doar o parere personala.

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Balta pe care se hraneste pestele

Mesaj de zfcristian » 18 Iun 2009, 21:29

PAi stiu la ce se da , astazi a fost un coleg si mi-a zis k la cum arata barca se pare ca aseara a fost hranit pestele dar pentru ca a folosit in momeala ceea ce se da de mancare pestilor a reusit sa ia 3 ciortani la 2-3 kg si vreo 10 kg de caras palmas!
O sa vad in weekend ce se intampla!
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
Liviu Stroe
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 17 Iun 2009, 13:35
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Balta pe care se hraneste pestele

Mesaj de Liviu Stroe » 14 Iul 2009, 10:04

In opinia mea cred ca conteaza si acest aspect.Probabil daca as fi in locul tau si as sti cu ce este hranit pestele din balta respectiva, cu siguranta as folosii nada/momeala care sa contina cel putin 50% din macarea cu care acesta este obisnuit.In jud. Brasov pe baltile private se practica hranirea "mustaciosilor" fara sa stie lumea.La noi problema este ca nimeni nu spune cu ce il hraneste.

Eu ti-as recomanda sa utilizezi nada respectiva cu care este pestele obisnuit.
Respect,
Liviu

Avatar utilizator
mihi78
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 16 Noi 2009, 19:24
Localitate: B U C U R E S T I

Re: Balta pe care se hraneste pestele

Mesaj de mihi78 » 02 Ian 2010, 22:05

acum mai in gluma mai in serios, depinde ce ai vrut tu sa spui cu "se hraneste pestele"pt ca are muuuulte intelesuri aplicabile si aplicate, depinde cine,cat,cand si cum il hranestepe ici pe colo :))
se hraneste pestele :lol: ?pai trebe si el sa pape ceva,nu? pe de alta parte nu-mi vine sa cred, cum oare sa aiba atata nesimtire nea' Ix si sa fie ce cred eu? poa' vrea sa-l mareasca sa aiba si nea' pescarul senzatii tari cand in sfarsit va trage.
ar fi tareee interesant un top al acestor gen de balti :)) :)) :))
Se pare ca diacritica ar trebui exclusa din gramatica lb romane,ca sa nu mai sesizam atatea"vipuri" cocosate de statul pe la scoala!So, remember printre altele ca: mi-au nu este=cu miau!

Avatar utilizator
Allen Besnovich
Veteran
Veteran
Mesaje: 1061
Membru din: 26 Oct 2009, 17:25
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Balta pe care se hraneste pestele

Mesaj de Allen Besnovich » 03 Mar 2010, 17:41

Bineinteles ca daca peste este obisnuit cu un tip de nada, o sa fie atras mai bine de aceasta. Bine, chestia asta poate sa iese si exact pe dos.
Dar cel mai mare incovenient, de unde stim noi cu ce hranesc ei pestele pe balta respectiva? :))
C.S. OLTENIA FISHING

Avatar utilizator
dragan o
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 31 Ian 2010, 22:38
Localitate: Arad

Re: Balta pe care se hraneste pestele

Mesaj de dragan o » 03 Mar 2010, 22:40

In primul rand nu ma intereseaza cu ce hraneste patronul baltii pestele,fiindca daca a fost imbuibat in ajun,s-ar putea sa nu-i mai trebuiasca mancare(depinde si cu ce este hranit),dar un ''desert'' s-ar putea sa nu refuze.In consecinta,o momeala atragatoare cu o aroma inspirat aleasa,plus un mic saculet pva cu un pic de nada,este suficient.Daca avem si privilegiul de a cunoaste zona in care i se arunca mancare,si mai si putem expedia o montura pana acolo(fara nadire),ecuatia e rezolvata.Eu cam asa abordez astfel de balti,dar nu intotdeauna tine smecheria :-?

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”