C&R prinde si elibereaza

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Laurentiu » 20 Dec 2009, 22:18

bad post.
Ultima oară modificat 20 Dec 2009, 22:19 de către Laurentiu, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de nando » 20 Dec 2009, 22:19

problema este ca Lupul are stana si se crede ciobanesc mioritic
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Ion Mironov » 20 Dec 2009, 22:25

ok laurentiu ti-am inteles punctul de vedere.....eu totusi o sa continui cu c&r.....alte pareri?pro sau contra?
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Laurentiu » 20 Dec 2009, 22:32

Si ca sa inchei, sa stii ca nu am nimic cu tine, scuze daca ti s-a parut ca te-am jignit, departe de mine acest gand. Asa sunt eu mai direct si crede-ma ca am vazut destule in pescuit de sunt asa inversunat impotriva unor asa zisi patroni de balti chiar daca nu sunt vreun mare pescar sau participant la competitii.

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Ion Mironov » 20 Dec 2009, 22:40

stai linistit man nu mai jignit cu nimic....sper ca nici eu....am deschis acest subiect sa isi spuna fiecare parerea pro sau contra....dar la obiect....fire intinse oriunde ai pescui...si un craciun fericit
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de dragan claudiu » 20 Dec 2009, 23:34

IULIAN C scrie:
Laurentiu scrie:
IULIAN C scrie: Vrei sa faci burta mare de peste?In piata sunt "baieti" peste tot in tara la care,crap care inca mai misca e 90-100 de mii kilu!
Aici chiar ai dat-o in bara! Aia sunt braconieri si nu trebuie incurajati. Eu cand nu am peste, prefer sa cumpar de la magazine de specialitate decat de la "baietii din piata" cum plastic te-ai exprimat. Nu ca magazinele ar fi mama corectilor dar macar 90% este pe cai legale.
Si cine socoteste rentabilitatea intr-o partida de pescuit, e un prost. Totdeauna vei fi in pierdere indiferent cum o intorci si sucesti, asa ca mai bine o lasati moarta.
Parerea mea este ca daca s-ar respecta regulamentele pe balti de pescuit si se retine in limita legala, nu ar mai fi nevoie de no kil total.
Repet, pt cei care nu realizeaza, problema mare se afla in braconajul raurilor si a Dunarii precum si a deltei acesteia, nu ca luat acasa nea caisa un crap de 6 kile si l-a pacalit pe patron. Nu-i mai plangeti voi pe patroni ca nu va da ei sa mancati sau scule gratis, au ei grija sa-si intretina si sa populeze balta daca vor sa supravietuiasca.
Ma si mir cata naivitate zace in unii dintre dvs....auzi..sa-i plangem noi pe patroni. Pai habar nu aveti ce jaf au facut unii dintre ei cand au preluat baltile de la apele romane sau de unde le-au preluat.
Da Laurentiu,insa ideea e de a inocula in gandirea noastra ca pana una alta ne aparam bunul nostru al tuturor!
Nu mai baga patronii la innaintare si nici pescuitul "de foame",ca n-au dreptate nici patronii dar nici tu!
Sau declaram in continuare ca ne doare inima ca am dat cateiva zeci de lei si trebuie neaparat sa plecam cu peste?
Patronii sunt speculanti...si stii cine ii face asa?
TU,eu,ala...ala..ca luam tot ce prindem de vreo 20 de ani incoace din toate apele pe care mergem,si ca atare,acum noi,platim de ne ustura pt un drill cu un peste ,pt ca din apele salbatice am avut grija sa-i bagam in desagi prin diverse forme,mereu mai mult decat ne trebuie!
Referitor la "baietii" din piata-NU,n-am dat-o in bara...hai sa gandim toti asa:"Nu-l omor eu,il las pe altul s-o faca "
Si asa se va ajunge sa platim pt un peste la magazine de specialitate,nu luat cu plase,curent,dinamita...etc!
Te rog,Laurentiu sa pastram oarecum o linie de discutie normala,am sa tot repet ca nu polemicile si ratingul ne intereseaza,ca pe altye forumuri,ci chiar NE PASA de ceea ce e in ape ,in paduri...in tot ce ne-nconjoara,chiar am avut puterea sa descoperim ca e mai placut sa dai drumu la peste pt ca te simti un al doilea Dumnezeu!
Si vezi ca o gramada de firme au pe piata "juvelnice " profesionale,cu zoom optic si rezolutie din ce in ce mai mare,poze si video din ce in ce mai clare...!!!
Eu am toti pestii prinsi sau ratati pt totdeauna ,nu la WC sau in congelator cipe hard disk,sau alte medii...si am cu ce ma lauda daca vreau,nu alerg cu pestele pe la vecini ca sa vada ce pescar sunt eu!
A...si inca ceva: cand dai 1500-2000 de lei pe scule ca sa mergi la pescuit,aia e pasiune!
Daca insa te gandesti "sa-ti scoti" investitia cu pestele dus acasa...atunci aia e cu totul alta treaba!
D-aia dam bani,Laurentiu la patroni,si multi,pt ca in ape salbatice nu mai e peste!
Daca nici acum n-ai prins ideea...e doar treaba ta!
Iuliane iti dau dreptate doar 60%. Romanul la ora actuala e tare sarac si sint multi care nu cistiga pe zi cit e taxa pe o balta.Si nu concepe sa plateasca o taxa de 60-100 ron pe zi si sa nu ia peste acasa,plus ca o zi de pescuit nu inseamna doar taxa de pescuit sint o gramada de cheltuieli pe care le sti si tu nu ma apuc sa le insir acum.punete in locul unui pescar care cistiga salariul minim pe economie si mai stam de vb . nu cred ca ai gindi la fel,tu poate nu mananci peste nici eu si din cauza asta nu luam peste, dar sint care mananca si iau peste in limita regulamentului. Si cred ca nu sintem in masura sa-i acuzam si sa-i numim branconieri, sau mai stiu eu cum....ar trebui sa te uiti si-n partea cealalta(patronii) care sau imbogatit de pe urma pescariilor.sint patroni care acum zece ani n-aveau dupa ce bea apa (si daca vrei iti pot da exemple dar in particular)dar dupa ce au pus mana pe citeo balta .... uitate la ei in momentul asta si .....o sa vezi ca nu vb. prosti. scuze daca te-am jignit cu ceva , nu am nimic cu tine , fiecare vede lucrurile in felul lui. **== **==

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Ion Mironov » 20 Dec 2009, 23:44

Iuliane iti dau dreptate doar 60%. Romanul la ora actuala e tare sarac si sint multi care nu cistiga pe zi cit e taxa pe o balta.Si nu concepe sa plateasca o taxa de 60-100 ron pe zi si sa nu ia peste acasa,plus ca o zi de pescuit nu inseamna doar taxa de pescuit sint o gramada de cheltuieli pe care le sti si tu nu ma apuc sa le insir acum.punete in locul unui pescar care cistiga salariul minim pe economie si mai stam de vb . nu cred ca ai gindi la fel,tu poate nu mananci peste nici eu si din cauza asta nu luam peste, dar sint care mananca si iau peste in limita regulamentului. Si cred ca nu sintem in masura sa-i acuzam si sa-i numim branconieri, sau mai stiu eu cum....ar trebui sa te uiti si-n partea cealalta(patronii) care sau imbogatit de pe urma pescariilor.sint patroni care acum zece ani n-aveau dupa ce bea apa (si daca vrei iti pot da exemple dar in particular)dar dupa ce au pus mana pe citeo balta .... uitate la ei in momentul asta si .....o sa vezi ca nu vb. prosti. scuze daca te-am jignit cu ceva , nu am nimic cu tine , fiecare vede lucrurile in felul lui. **== **==[/quote]

bravo claudiu...toata stima....un raspuns la obiect din toate punctele de vedere...pescuitul e un sport costisitor...indiferent ca iei sau nu peste acasa....fiecare face cum crede el de cuviinta insa un sfat nu strica nimanui....
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de zfcristian » 21 Dec 2009, 00:06

NU stiu de ce se discuta atat despre bani!
Pescuitul nu este un sport ieftin si nu toata lumea trebuie sa pescuiasca cu atat mai putin la crap :D
Vrei o balta cu super crapalai pentru C&R pai atunci plateste tatelu daca nu mergi la dunare sau la baltile de 30 de lei, pestii aia nu au ajuns usor la greutatea aia , trebuiesc hraniti, paziti si asa mai departe .
Pescuitul este ca iesitul in oras : poti iesi si sa mergi in parc la plimbare si e gratis dar daca vrei un restaurant sau club de fitze atunci trebuie sa platesti!
DE ce sa fie preturile mici pe balta si sa vina toti carnatii cu manele si gratare pe balta ca doar isi permit si ei sa dea 30 de lei cand poti sa dai 100 de lei si sa stai linistit pe balta?!?!?!?
De ce nu vrea nimeni sa inteleaga ca pentru patronii de balta e un business iar rolul ei e sa produca bani si nu sa il faca pe unul sau altul fericit decat in masura in care plateste ?!?!?
Nu acuz pe nimeni de nimic , eu unul am oprit si am sa opresc peste conform regulamentului si doar de pe anumite balti pentru ca imi place si hai sa fim seriosi ca nu se compara niciodata la gust un crap din metro cu unul prins dintr-o balta buna, doar cine nu mananca poate sa spuna asa ceva.
Inchei pria a ma repeta vreti calitate atunci invatati-va sa platiti pentru ea si astfel fiecare va merge unde il tine buzunarul si vor supravietui astfel si baltile scumpe si cele ieftine!
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de Ion Mironov » 21 Dec 2009, 00:27

pestele din multe balti ajunge la metro...si crede-ma ca si pestele de la metro si ala din baltile private au acelasi expeditor....adica si pestele de la balta este luat tot de la crescatoriile care se furajeaza cu fel si fel de prafuri sa creasca mai repede sa poata fi vandut si la metro si la baltile private pt populare...apoi de la balti pleaca la metro sau la magazine...e tot unua....bine ca sunt cazuri cand gasesti la cora si crap de dunare...acum nu stiu daca chiar e din dunare sau e doar gena din dunare si crescuti genetic...
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
dragan claudiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 662
Membru din: 02 Apr 2008, 16:58
Localitate: brasov
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de dragan claudiu » 21 Dec 2009, 00:49

zfcristian scrie:NU stiu de ce se discuta atat despre bani!
Pescuitul nu este un sport ieftin si nu toata lumea trebuie sa pescuiasca cu atat mai putin la crap :D
Vrei o balta cu super crapalai pentru C&R pai atunci plateste tatelu daca nu mergi la dunare sau la baltile de 30 de lei, pestii aia nu au ajuns usor la greutatea aia , trebuiesc hraniti, paziti si asa mai departe .
Pescuitul este ca iesitul in oras : poti iesi si sa mergi in parc la plimbare si e gratis dar daca vrei un restaurant sau club de fitze atunci trebuie sa platesti!
DE ce sa fie preturile mici pe balta si sa vina toti carnatii cu manele si gratare pe balta ca doar isi permit si ei sa dea 30 de lei cand poti sa dai 100 de lei si sa stai linistit pe balta?!?!?!?
De ce nu vrea nimeni sa inteleaga ca pentru patronii de balta e un business iar rolul ei e sa produca bani si nu sa il faca pe unul sau altul fericit decat in masura in care plateste ?!?!?
Nu acuz pe nimeni de nimic , eu unul am oprit si am sa opresc peste conform regulamentului si doar de pe anumite balti pentru ca imi place si hai sa fim seriosi ca nu se compara niciodata la gust un crap din metro cu unul prins dintr-o balta buna, doar cine nu mananca poate sa spuna asa ceva.
Inchei pria a ma repeta vreti calitate atunci invatati-va sa platiti pentru ea si astfel fiecare va merge unde il tine buzunarul si vor supravietui astfel si baltile scumpe si cele ieftine!
Cred ca ar trebui sa mai iesi din romania sa vezi cei si pe dincolo,unde pescuitul nu e un hobby costisitor din contra oricine isi permite sa mearga pe orice balta,unde o taxa de 24 h e de 8 euro sau abonament de la 160-300 euro pe an. Daca tu crezi ca e normal ce se intimpla in ziua de azi la noi,inseamna ca noi ceilalti care vedem altfel sintem mai prosti?Sau tu traiesti in alta lume?? scuze daca e asa :))

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de zfcristian » 21 Dec 2009, 10:02

Mergeti frate la pescuit afara ca nu va retine nimeni.
Nu am nimic cu nimeni dar vreau sa intelegeti ca este UN BUSINESS nimic mai mult , cine nu a condus niciodata o firma sau macar un departament dintr-o firma poate sa se gandeasca la ce spuneti voi cu preturi modice altfel ....
Domnule Claudiu ati punctat bine anterior cum era cu pescuitul pe vremea lui ceasca pai dupa cum vedeti acum statului nu prea ii pasa de noi decat sa platim cat mai multe impozite si in rest nimic atunci de ce ne apucam sa ne acuzam intre noi si sa ne scoatem ochii cand celor care ar trebui sa reglementeze toate aceste aspecte nu le pasa deloc de noi ?
Eu unul intentionez sa achizitionez o balta in Giurgiu si m-am apucat sa pun pe hartie investitii, cheltuieli, venituri , etc si credeti-ma ca la final nu iese mare lucru decat daca lucrezi la negru si fentezi statul altfel..... nu se merita deranjul .
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
donybrasco
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 15 Apr 2009, 06:42
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de donybrasco » 21 Dec 2009, 10:27

zfcristian scrie:Mergeti frate la pescuit afara ca nu va retine nimeni.
Nu am nimic cu nimeni dar vreau sa intelegeti ca este UN BUSINESS nimic mai mult , cine nu a condus niciodata o firma sau macar un departament dintr-o firma poate sa se gandeasca la ce spuneti voi cu preturi modice altfel ....
Domnule Claudiu ati punctat bine anterior cum era cu pescuitul pe vremea lui ceasca pai dupa cum vedeti acum statului nu prea ii pasa de noi decat sa platim cat mai multe impozite si in rest nimic atunci de ce ne apucam sa ne acuzam intre noi si sa ne scoatem ochii cand celor care ar trebui sa reglementeze toate aceste aspecte nu le pasa deloc de noi ?
Eu unul intentionez sa achizitionez o balta in Giurgiu si m-am apucat sa pun pe hartie investitii, cheltuieli, venituri , etc si credeti-ma ca la final nu iese mare lucru decat daca lucrezi la negru si fentezi statul altfel..... nu se merita deranjul .
Si lasama sa ghicesc....iti achizitionezi o balta de dragul pisciculturi nu din interes financiar....
Sa fim seriosi daca nu iti convenea nu te apucai sa "pui pe hartie..."
Respect pt laurentiu cu postarile sale...., asa e romanul domnilor sarac, iar cand da de banii, ii calca in picioare pe cei care sunt cum a fost el odata , asta e adevarata mentalitate de ROMAN, si aici cred ca gresim cu toti...
Iar despre c & r nu las pe nimeni sa-mi dea lecti de etica, pana cand nu are curajul sa dea aceste lecti si acelor ROMANI imbogatiti pe traseu(numiti pompos patroni de balta)
Si va mai zic ceva romanul e obisnuit sa haleasca, sa haleasca si sa haleasca , dar pana la urma vomita tot....
Craciun fericit tuturor romanilor adevarati

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de zfcristian » 21 Dec 2009, 10:37

Normal prietene ca pentru bani intentionez sa fac investitia doar nu crezi ca ma apuc sa fac pomeni sau cor de manelisti pe balta :D
Vulpea care nu ajunge la struguri tipa inv gura mare ca sunt acri :-$
Repet daca vrei balta cu pesti capitali atunci trebuie sa platestyi daca nu iti scoti permis si mergi pe Dunare ce este asa greu de inteles ?!?!?!
Ce urmeaza ca toata lumea sa vrea sa mearga cu Mercedes, Bmw sau Lexus dar sa plateasca pretul ca pentru un logan ?!??!?!?!!?! Hai sa fim seriosi si nu mai faceti pe moralistii!!!!!!!
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Avatar utilizator
donybrasco
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 15 Apr 2009, 06:42
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de donybrasco » 21 Dec 2009, 10:54

zfcristian scrie:Normal prietene ca pentru bani intentionez sa fac investitia doar nu crezi ca ma apuc sa fac pomeni sau cor de manelisti pe balta :D
Vulpea care nu ajunge la struguri tipa inv gura mare ca sunt acri :-$
Repet daca vrei balta cu pesti capitali atunci trebuie sa platestyi daca nu iti scoti permis si mergi pe Dunare ce este asa greu de inteles ?!?!?!
Ce urmeaza ca toata lumea sa vrea sa mearga cu Mercedes, Bmw sau Lexus dar sa plateasca pretul ca pentru un logan ?!??!?!?!!?! Hai sa fim seriosi si nu mai faceti pe moralistii!!!!!!!
BRAVO ,mi-a placut, arogant si la obiect :-& ......si vezi ca "ajung la struguri" da nu vreau ca sunt satul....

Avatar utilizator
zfcristian
senior
senior
Mesaje: 408
Membru din: 26 Mai 2009, 17:20
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: C&R prinde si elibereaza

Mesaj de zfcristian » 21 Dec 2009, 11:03

Nu pot sa duc o discutie de uzura cu cineva care o tine pe-a lui si care traieste intr-o lume a minunilor, prietene traim in Romania si este o jungla aici ori te descurci ori stai si faci procese de morala pe forumuri :D
Exista balti atat pentru C&R cat si pentru cei care doresc sa opreasca pestele iar fiecare merge acolo unde ii place dar de aici pana la a pune totul intr-o singura oala e cale lunga !
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul Infopescar.tv
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”