Crap de balta vs salbatic !

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de stefanflorin » 08 Feb 2008, 16:00

Discutand pe messenger cu mini_mic am ajuns la niste contradictii! Eu ii ziceam ca un crap de 3-4 kg pe Jiu ii poate rupe firul de 0.40 daca nu ii da fir, tinand cont ca 90% din crapii de pe Jiu dupa ce ii intepi o ia la vale si ajutati de curent pot goli tamburul cu usurinta. mini pe de alta parte se pune pe ras, cum sa dai fir la crap de 3 kg :D ahahaha ca el il ia pe sus ahahah si ma bufnit rasul, e adevarat omul a recunoscut ca nu a prins niciodata crap pe Jiu ( alte ape curgatoare exceptand Dunarea). E adevarat ca si pe Dunare e rau crapul insa una e cand il iei in adancime si curent mai domol si una e cand iti da in apa de un m jumate in general si un curent foarte puternic plus ca mai ai si obstacole in apa. Astept si opiniile altor pescari ca imi place sa ma contrazic :D abia astept sa i dea un crap din ala mic de 3-4 kg ca aia-s rai sa il vad cum reactioneaza , cred ca o sa i sara basca din cap :D
PS: imi aduc aminte acum doi ani cand un cteno, nu stiu cat de mare, mi-a golit tamburul de fir pe jiu, cam 200 de m de 0.30, un fir extrem de puternic era, dar care pentru peste se pare a fost ca ata de papiota! :(
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de vali003 » 08 Feb 2008, 16:46

pescuiesc in canada pe fluviul st .lawrence , in general in zone unde este curent foarte slab , pe timpul verii cind temperaturile sint mari am citeva locuri la piciorele unor poduri ,aici curentul este puternic , prima data cind am inceput sa pescuiesc aici am folosit mono de 0,35 am avut 8 trasaturi si tot atitea rupturi , nici macar nu stiu cit de mari au fost ,actual folosesc fir textil de 65 lb. sau de 80 de lb. , poate o sa vi se para cam exagerat , dar credetima un crap salbatic de 15 -18 kg. in curent puternic , face ce vrea daca nu esti bine echipat .nici nu poate fi vorba de mono aici .citeodata stai si te intrebi cine pe cine oboseste :lol: ,daca ai trei patru trasaturi la 10-20 de min. atunci sigur o sa simti ca ti sau ingreunat miinile :mrgreen:

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de mini_mic » 08 Feb 2008, 17:30

Dupa cate vezi Florine, Vali vorbeste de crapi de pana la 18 kg nu de ciortanei de 3 kg :lol: :lol: :lol: . Sa fim seriosi, un crap de 3 kg poate decat sa aiba o trasatura puternica si sa se impotriveasca putin sa intre in minciog, dar mai mult n-are cum. Din experienta iti spun sigur ca unde locatia nu-ti permite (copaci in apa, si alte obstacole ), cea mai mare gresala e sa dai fir la un peste. Daca unu de 3 kg te ia pe sus ce sa spunem de cei sariti de 15 kg, ca sa nu mai vorbim de artileria grea: somn sau novac.

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de kamasan » 08 Feb 2008, 17:40

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ...asa....mai contrazice-te si cu altii, nu numai cu mine!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Ceau ... :lol: :lol: :lol: ...si numa bine tuturor. :wink:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de gor965 » 08 Feb 2008, 19:13

Eu n-am inteles prea bine ...Jiul are curentul mai mare decat Dunarea ?
Pot sa spun ,tot din experienta ,ca sunt momente cand un ciortan de 2 kg iti poate rupe un 0.40 (din diferite cauze si in anumite circumstante) insa trebuie sa fiu de acord cu mini_mic referitor la pescuitul crapului in zona cu agatatura : nu-i dai fir niciodata(frana reglata la limita de rupere afirului) ,imediat ce l-ai intepat ,pui tensiune in bat si acesta va actiona ca o parghie ridicand crapul de pe fund . Asta e valabil la Dunare ,in zona cu butuci ,cum o fii pe Jiu ,nu stiu dar daca Florin a pomenit de obstacole eu zic ca se aplica aceiasi tactica ! Se mai poate discuta ,daca zona cu obstacole e la o anumita distanta de mal (se poate lucra cu ambele frane ale mulinetei cu baitrunner),sa-l obosesti pe perioada de plecare cand ia fir din frana de atac si sa-l intorci si sa-l tii din frana de lupta . Conteaza acul,firul ,batul ,mulineta ,sa stii ca te poti baza pe fiecare !Ca degeaba ai un fir bun daca frana mulinetei nu lucreaza bine si batul nu-ti preia din socuri ! Mai discutam !Numai bine tuturor !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
CRYSTYAN
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 29 Dec 2007, 13:16
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de CRYSTYAN » 08 Feb 2008, 20:22

Eu am pescuit ca ape curgatoare peTIMIS ,BEGA DUNARE dar nu mi s-a intimplat sa-mi plece pestele in cursul apei (vorbesc de cei mari 7,8kg in sus ).Toti mi-au plecat in sus contrar cursului apei,dar niciodata nu am lasat nici 70-80m de fir.Asa periculosi sint pestii pe JIU.Poate vin si eu pe acolo!!

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de doru » 08 Feb 2008, 20:47

Am prins pe Bega in sus crap dar nu au fost probleme deosebite,pe Timis mai jos de Parta am avut momente cand m-au trecut apele pana am adus la mal unul de 4. [la mal i s-a rupt buza].Adevarul este ca am avut fir de 0.25.Pe Dunare intre Pescari si Berzeasca problemele au fost uneori mai mari la 3 kg decat la 7.Cei mai mici sunt super activi,si noi cand eram mici eram mai a dracului.Pe Jiu nu am pescuit dar am trecut deseori prin zona si mi-am spalat ochii pe acolo.Adevarat, mi se pare curentul destul de puternic.
Fata de raurile din banat si de altfel multe altele, Jiul are curent care poate pune probleme .

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de stefanflorin » 08 Feb 2008, 21:33

Sunt zone in care curentul nu este asa puternic si acolo intr-adevar si pestii ii scoti repede insa in zona in care dau eu si anume Isalnita, apa este in general mica cu gropane sau zone mai adanci(unde si pescuiesc de regula) si cum ziceam, aici 90% din crapi o ia la vale si daca dai cu baitrunner pana apuci sa intepi si sa dai tura de manivela ti-a luat deja fir la greu (nu toti dar majoritatea), merge sa dai cu el numai cand sa zicem zona permite, o plaja, o insula,unde nu sunt pomi sau pietroaie, etc insa in general fara baitrunner, frana slaba daca nu stai langa lanseta caci a inghitit jiul multe lansete aici, iar daca stai langa lansete merge slabita mai putin, ca sa ia fir din greu dupa intepare. Am vazut multe intamplari acolo si am trait cateva memorabile, si va zic, nu am avut capturi mari insa drilurile sunt fantastice aici, fug ca nebunii. Marea problema aici este ca pestele prefera fir subtire, sa zic maxim 0.35(dar asta e deja gros), eu dau cu 0.28-0.30 in sezonul cald si cu 0.22-0.26 cand e frig. Capturile mari sunt, e adevarat, destul de rare, ma refer la crapii peste 10 kg insa intre 3 si 6-7 kg se prind frecvent cand e in zona pestele (august-noiembrie mai ales) , frecvent aici insemnand destul de putin din pacate(mama lor de braconieri), insa sunt si zile memorabile cand ai adrenalina la maxim. Sunt si zone ale jiului mai bogate in peste dar din cauza transportului si din comoditate nu prea le frecventez. Repet...ma refer la zone cu curent puternic si apa mica nu cu debit mare si adancimi de "n" metri cum e Dunarea in locurile unde pescuim, caci e alta mancare de peste acolo, a nu se comfunda, si iara haide-ti sa nu comparam Canada cu Romania din nici o privinta :)) si mini abia astept sa facem o partida la crap acolo, poate ai noroc si prinzi ceva ca sa vezi la ce ma refeream, Hai sanatate si astept noi contradictii ! :lol:
PS: Dati voi cu tamburii stransi sa trageti de pesti sa vedeti :)) din 10 nu scoateti 3!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de mini_mic » 09 Feb 2008, 02:34

Florine cu Jiul m-am introdus in pescuit :lol: :lol: :lol: . Hai sa iti mai zic ceva.....dupa cele 2 "cataclisme" suferite de Jiu ( deversarea de la combinat si cinsterna zburatoare ) potentialul raului a fost diminuat la jumate din pacate :|. M-ar bucura ca increderea ta in Jiu sa fie intemeiata :!: . Oricum discutia asta se va lasa cu 2 partide de crap cel putin 8).
P.S.: continuam discutia legata de pescuitul "din scurt " pe rauri. O consider interesanta atat din punctul de vedere al echipamentului cat si al tehnicii.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de stefanflorin » 10 Feb 2008, 00:30

Apropo de poluare...aia cu combinatul a fost o mare balarie, eu am fost acolo in ziua aia si pestele venea de sus de la canalul de apa calda de la termo, si combinatul ala, de cate ori a omorat peste, cred ca in fiecare an de cel putin 10-20 de ori vad eu sau alti pescari o gramada de peste mort, insa nesimtitii aia de la mediu de cate ori vin se fac ca ploua, stii cum e " las-o ba ca merge-asa, ne-am obisnuit cu ea". Imi aduc aminte ca in anul cu pricina (cand a murit cel mai mult peste) s-a prins cel mai mult crap pe jiu de cand stiu eu si am vorbit cu pescari batrani si ziceau acelasi lucru, tone de peste au pieit... :( Hai sa avem perspective!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
sky_sergiu
membru activ
membru activ
Mesaje: 91
Membru din: 12 Iul 2008, 19:20
Localitate: buzau
Contact:

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de sky_sergiu » 12 Iul 2008, 20:03

sincer eram un mare fan al crapului asa-zis de "crescatorie" mai docil si care se preteaza la pescuit cu arome foarte diverse, dar ieri pescuind pe una din baltile de la boldu (judetul buzau pentru cei care o stiu) am avut surpriza de a prinde o partida de pescuit-spectacol cu ciortani de 150-200 grame luand de pe mal vergi de 6m lungime si tarandu-le cam 10-20m! deci crapul salbatic la putere :))

Avatar utilizator
allacica
utilizator
utilizator
Mesaje: 24
Membru din: 26 Iun 2008, 18:36

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de allacica » 12 Iul 2008, 23:00

Din experienta mea CRAP SALBATIC - CRAP BALTA 1-0.
Motive intemeiate pentru scor !!! :D

Avatar utilizator
Madalin013
membru activ
membru activ
Mesaje: 122
Membru din: 15 Ian 2009, 00:29
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de Madalin013 » 18 Ian 2009, 01:47

Eu unu pe curent puternic folosesc fir textil de 0,25 si tot ii dau un pic de fir si la un crap de 4 kg , spre deosebire de prietenul meu si de tata :)) care au ales sa isi stranga frana la mulineta la maxim , prietenul meu sa ales cu batul frant in 2 dar avand fir textil a reusit sa scoata pestele care cantarea 4,5 kg si tata si-a rupr si batul care abia il cumparase ii facea botezul si a scapat si pestele =)) doamne ce am mai ras atunci 2 pescari cica cu experienta asa zic ei sau ales cu beteele bucati

Avatar utilizator
miska
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 14 Ian 2008, 14:23
Localitate: la pescuit

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de miska » 21 Ian 2009, 18:35

eu ii dau dreptate la stefan florin privind contradictile dintre cei 2 un peste de 3/4 kg pe rau este mult mai puternic decat unul de 12/14 kg am driluri filmate pe videocamera cu crapi peste 10kg ies afar ca si carasii recunosc ca iti mai da cate unul de lucru dar unul mic pe rau este de 2 ori mai vioi pe balta este diferit deci stati atenti cu frana bi
ne reglata pe rau ca asa cum spune stefan poate sati rupa lejer firu :) stefane cu 200 de metri de fir luata de un crap mai scurteaza nu mia luat somni de peste 50 de kg mai mult de 80 90 de mt de fir dar mai un teno 200de mt
always think like a fish

Avatar utilizator
mirceaognean
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 18 Apr 2008, 21:30
Localitate: Chicago , USA

Re: Crap de balta vs salbatic !

Mesaj de mirceaognean » 21 Ian 2009, 21:48

Si e pescuiesc mai mult pe rau.E mult mai puternic un crap de rau decat unul din balta.si fara gluma am vazut o lanseta cu mulineta fara baitrunner care a plecat de pe mal, ca era frana stransa

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”